تشخیص چهره

فناوری تشخیص چهره؛ چیستی و نحوه عملکرد

تشخیص چهره چیست؟ فرآیندی است که در زیر مجموعه روش‌های احراز بیومتریک قرار دارد. در فناوری تشخیص چهره با هوش مصنوعی از ویژگی‌های صورت افراد برای ترسیم نقشه ریاضی استفاده می‌شود. در گام بعد، داده‌ها به عنوان یک چهره چاپ‌شده ذخیره می‌شوند.

با خواندن این مطلب می‌توانید با ماهیت کلی شناسایی چهره و موضوعات مرتبط به آن آشنا شوید.

فناوری تشخیص چهره


فناوری تشخیص چهره شامل روش اندازه گیری ویژگی‌های فیزیولوژیکی انسان است. به همین خاطر، سیستم‌های متکی به این فناوری در دسته‌ی بیومتریک قرار می‌گیرند و غیر قابل جعل شناخته می‌شوند.

از سیستم یا فناوری تشخیص چهره می‌توان در خدمات آنلاین استفاده کرد. چون این فرآیند، چیزی فراتر از باز کردن قفل تلفن‌های همراه است که اغلب براساس تطبیق تصویر فرد کار می‌کند. زیرا این سیستم می‌تواند رویکردهای گسترده‌تری مانند احراز هویت آنلاین و… نیز داشته باشد.

خدمات احراز هویت غیر حضوری بیومتریک و امضای دیجیتال برای کسب و کارها، دو نمونه از خدماتی هستند که از فناوری تشخیص چهره در کنار سایر تکنولوژی‌ها مانند تشخیص زنده بودن، آگاهی و… استفاده می کنند. شرکت فراشناسا این دو سرویس را به سازمان‌ها ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت این خدمات، می‌توانید روی دکمه‌های زیر کلیک کنید.

به طور معمول، سیستم‌ها و یا سامانه تشخیص چهره در مناطق بومی برای شناسایی و تایید صورت افراد همان منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین، اگر قصد دریافت سرویس شناسایی چهره در ایران دارید؛ بهتر است که یک سرویس ایرانی و مطمئن را انتخاب کنید.

تشخیص چهره چیست؟


شناسایی و تشخیص چهره یا facial recognition روشی مبتنی بر هوش مصنوعی است که برای شناسایی یا تایید هویت افراد از صورت آن‌ها استفاده می‌کند. در معنی facial recognition هم به این موضوع اشاره می‌شود.

معنی facial recognition به فارسی: تشخیص چهره همان فرآیندی است که امکان تشخیص تصویر دیجیتالی با استفاده از صورت افراد را به رایانه می‌دهد.

تشخیص چهره چیست

یک نمونه‌ی بارز از فناوری و سامانه تشخیص چهره را بارها قبل از استفاده از همراه تلفن خودتان تست کرده‌اید. در این روش که ممکن است با خطا هم همراه باشد، چهره شما با نمونه‌ای که از قبل در دستگاه ثبت شده؛ بررسی می‌شود.

  • اگر نتایج اسکن چهره شما تایید شده باشد؛ نتیجه تصویر شما در احراز هویت، صحیح است.
  • در صورتی که تطابق کمی میان تصویر واقعی شما و تصویر ثبت شده وجود داشته باشد؛ نتیجه احراز هویت رد شده است.

سیستم تشخیص چهره چگونه کار میکند؟


شناسایی چهره که در زیرمجموعه راهکارهای امنیت بیومتریک قرار می‌گیرد؛ از الگوریتم‌های متعددی استفاده می‌کند. AdaBoost، یکی از این الگوریتم‌ها است که به تشخیص بهتر چهره‌های جعلی از نمونه‌های درست کمک می‌کند.

برخی از افراد، این تصور را دارند که این فرآیند همان پایگاه داده بزرگی از تصاویر است که براساس تعیین هویت افراد کار می‌کند. این درحالی است که در فرآیند شناسایی چهره، یک فرد به عنوان تنها مالک دستگاه شناسایی می‌شود و دسترسی دیگران را محدود می‌کند.

با توجه به کارایی این فرآیند می‌توانیم از آن برای شناسایی افراد در زمان واقعی در خدمات احراز هویت غیر حضوری بیومتریک در عکس‎‌ها و فیلم‌ها استفاده کنیم.

الگوریتم تشخیص چهره


قابلیت‌های متعدد شناسایی چهره مرهون الگوریتم‌هایی است که برای پیشرفته‌تر شدن آن استفاده می‌شود. زمانی که بحث الگوریتم‌ها به میان می‌آید، نام شبکه عصبی کانولوشن به چشم می‌خورد. زیرا، CNN یا شبکه عصبی کانولوشن که یک نوع شبکه عصبی مصنوعی است، برای فرآیند طبقه بندی تصاویر مناسب است.

بیشتر بخوانید: الگوریتم تشخیص چهره

چرا شناسایی چهره اهمیت زیادی دارد؟


شناسایی و یافتن افراد ناپدید شده و مجرمان از بهترین ویژگی‌های سیستم تشخیص چهره است؛ اما این فرآیند، فراتر از امنیت و راحتی است. برای مثال، شما به جای خرید نقدی یا اعتباری در فروشگاه‌ها می‌‌توانید از این روش شناسایی چهره استفاده کنید تا کالاها به حساب شما شارژ شوند. اگر بخواهید نسبت به اهمیت فناوری شناسایی چهره، اطلاعات بیشتری کسب کنید؛ بهتر است با کاربردهای این فناوری آشنا باشید. بخش کوچکی از این کاربردها را در ادامه می‌خوانید.

کاربرد های تشخیص و شناسایی چهره


با شناخت کاربرد تشخیص چهره می‌توانید گام مهمی در جهت کاهش چالش‌های امنیتی بردارید. زیرا، این فناوری‌ می‌تواند بر اثربخشی سایر فرآیندها تأثیر بگذارد. با استفاده از این فرآیند می‌توان مانع از هر نوع سرقت شد. به بیانی دیگر، حفاظت از داده‌های حساس و مهم یکی از مهم‌ترین کاربردهای این روش محسوب می‌شود.

به نظر می‌رسد که تا چندین سال بعد دیگر، کاربرد های شناسایی نمای صورت فرد به فراتر از تصورات ما پا بگذارند و طیف بسیاری از نیازهای ما با سیستم تشخیص تصویر، ماهیت خود را نشان بدهند. چرا که همه ما براین باوریم که چهره‌ها همیشه در معرض دید عموم هستند؛ اما برخلاف رمز عبور، افراد نمی‌توانند به راحتی چهره خود را تغییر دهند. بر همین اساس، شناسایی چهره یک روش قدرتمند و به سرعت در حال پیشرفت است.

سوالات متداول


تشخیص چهره چیست؟

ماهیت و معنی شناسایی چهره براساس فرآیند احراز بیومتریک تعریف می‌شود. در این فرآیند از چهره افراد برای شناسایی هویت آن‌ها استفاده می‌شود.

معنی facial recognition چیست؟

facial recognition یکی از انواع پیشرفته احراز هویت بیومتریک است که می‌تواند شناسایی یا تایید یک فرد را انجام دهد.

منبع : فراشناسا

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *