خدمات احراز هویت غیر حضوری بیومتریک

خدمات احراز هویت غیر حضوری بیومتریک فراشناسا

فراشناسا، بزرگترین پلتفرم ارائه دهنده خدمات احراز هویت غیر حضوری بیومتریک در کشور است. احراز هویت فرآیندی است که طی آن، درستی هویت یک فرد، شناسایی و تایید می‌شود. امروزه تایید هویت افراد با استفاده از الگوریتم‌های مبتنی بر چهره فرد به دلیل عمومیت و در دسترس بودن این عضو از بدن به یکی از زمینه‌های پرطرفدار در حوزه خدمات احراز هویت دیجیتال تبدیل شده است.

خدمات احراز هویت غیر حضوری بیومتریک فراشناسا مبتنی بر فناوری تشخیص چهره و صورت است، با قابلیت‌های گوناگون خود، امکان احراز هویت الکترونیکی با امنیت و دقت بالا را فراهم می‌کند.

در ادامه این مطلب با ماهیت احراز هویت غیر حضوری و ویژگی‌های فراشناسا در این خدمت آشنا می‌شوید.

سیستم خدمات احراز هویت غیر حضوری چگونه کار می‌کند؟


در سیستم خدمات احراز هویت غیر حضوری، مشتری از طریق ویژگی‌های بیومتریک (تشخیص چهره و تشخیص زنده بودن) مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر این مدارک با اطلاعات موجود در ثبت احوال مربوط به آن فرد مطابقت داشت؛ تایید می‌شود. (این فرایند توسط الگوریتم های هوش مصنوعی با دقتی بسیار بالا انجام می‌شود.)

بانک HSBC در سال 2017 برای اولین بار در جهان، افتتاح حساب را به صورت غیر حضوری انجام ارائه کرد.

پس از گذشت دو سال در ایران هم با تکیه بر متخصصان و نخبگان حوزه هوش مصنوعی به این تکنولوژی دست یافتیم. نخستین بار در سال 1399 با شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان و رونق بازار بورس که سیل عظیم مردم را در صف‌های طولانی دفاتر پیشخوان و کارگزاری‌ها برای گرفتن کد بورسی به همراه داشت؛ باعث شد که سازمان بورس و اوراق بهادار، ارائه خدمات احراز هویت غیر حضوری را تایید کند.

در حال حاضر، پلتفرم فراشناسا که یکی از بزرگترین سیستم‌های احراز هویت غیر حضوری است، برای اولین بار در ایران به کمک تکنولوژی هوش مصنوعی توانست انقلابی در دنیای کسب و کارهای دیجیتال بر پا کند. (تا زمان نگارش این مقاله نزدیک به 8 میلیون نفر را به صورت غیر حضوری احراز هویت کند.)

مزایای خدمات احراز هویت غیر حضوری بیومتریک چیست؟


برخی از مزایای احراز هویت الکترونیکی در ادامه آورده شده است. با آگاهی از این ویژگی ها و مزایا، می توانید اهمیت خدمات احراز هویت غیر حضوری را به طور کامل درک کنید:

  • افزایش نرخ وفاداری و بهبود تجربه مشتری (به واسطه‌ی کاهش مراجعه حضوری به شرکت‌ها و دفاتر دولتی)
  • افزایش اعتماد مشتری (به دلیل کاهش ریسک و امنیت بسیار بالا)
  • دقت بالای 98 درصد (به دلیل دقت بسیار بالای الگوریتم‌های پیشرفته هوش مصنوعی نسبت به دقت نیروی انسانی)
  • افزایش سرعت فرایند احراز هویت یا کاهش صرفه جویی در زمان (این سیستم در آن واحد می‌تواند چندین فرد را در طی یه بازه کوتاه احراز هویت کند. در حالی که در احراز هویت حضوری، نیروی انسانی فقط می‌تواند یک نفر را احراز هویت کند.)
  • کمک به اقدامات ضد پولشویی
  • صرفه جویی در کاغذ و هزینه‌های اضافی بایگانی کردن مدارک به صورت فیزیکی
  • تقویت نقش مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها و کارگزاری‌ها در بحران کرونا

تمام ویژگی‌های بالا جزو ویژگی‌های اصلی پلتفرم ارائه دهنده خدمات احراز هویت غیر حضوری بیومتریک فراشناسا است. (دقت، امنیت، اعتماد و سرعت 4 اصل مهم در این پلتفرم هستند.)

به طور کلی، احراز هویت غیر حضوری برای شناسایی و جلوگیری از سو استفاده، کلاه برداری، پولشویی و تامین مالی تروریسم نقش حیاتی دارد. جنبه دیگر آن برای این است که کارگزاری‌ها و بانک‌ها، مشتریان خود را بهتر بشناسند که این امر باعث پایین آمدن ریسک و ارائه خدمات بهتر برای مشتریان می شود.

ویژگی‌های اصلی پلتفرم خدمات احراز هویت غیر حضوری بیومتریک فراشناسا


یکی از ویژگی‌های زیرساخت و خدمات احراز هویت غیر حضوری فراشناسا، 3 لایه بودن احراز هویت به جهت افزایش امنیت و کاهش درصد خطا است. برای کسب اطمینان حداکثری در نتیجه بدست آمده، فرایند احراز هویت غیر حضوری در فراشناسا شامل سه بخش کلی است.

1 تایید Verification

این لایه اولیه ابتدایی در فرآیند احراز هویت است که در آن فراشناسا با استفاده از دیتابیس سازمان‌های قانونی و یا اسکن مدارک، هویت کاربر را تایید می‌کند. در واقع در این لایه بررسی می‌شود که آیا شخص درخواست دهنده هویت درستی دارد یا خود را به جای فرد دیگری جا زده است.

2 تشخیص زنده بودن Liveness

اطمینان از اینکه اطلاعات ثبت شده توسط کاربر، مثل عکس و فیلم ارسالی، از یک انسان زنده و حاضر تهیه شده (و نه از روی یک عکس یا فیلم دیگر) فرایند پیچیده‌ای دارد. فراشناسا با استفاده از زیر ساخت قدرتمند هوش مصنوعی خود، این کار را در ساده‌ترین شکل و بالاترین دقت انجام می‌دهد.

3 اطمینان از آگاهی Awareness

علاوه بر اینکه لازم است تا از زنده بودن کاربر مطمئن شویم، باید بدانیم که او نسبت به کاری که انجام می دهد؛ آگاهی کامل دارد و از تصویر او سو استفاده نمی‌شود. فراشناسا روش‌های کارآمدی را برای رسیدن به این اطمینان در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

این لایه مهم (Awareness) برای افزایش هرچه بیشتر امنیت خدمات احراز هویت غیر حضوری است که با کمک فناوری‌های هوش مصنوعی پارت به وجود آمده و یک ویژگی خاص آن به شمار می‌آید. در این لایه با استفاده از تشخیص حرکت‌های دست، تشخیص گفتار و اسکن سه بعدی چهره، امنیت فرآیند خدمات احراز هویت غیر حضوری تضمین می‌شود.

چگونه مناسب‌ترین سرویس خدمات احراز هویت غیر حضوری بیومتریک را برای کسب و کار خود انتخاب کنیم؟


برای دریافت سرویس خدمات احراز هویت غیر حضوری بیومتریک ، درخواست خود را از طریق دکمه زیر و پرکردن فرم ثبت کنید.

پس از دریافت اطلاعات حوزه فعالیت و اطلاعات ارتباطی با شما تماس برقرار می‌کنیم. در اولین فرصت پیشِ رو، فرآیند مشاوره دریافت خدمات احراز هویت غیر حضوری را شروع خواهیم کرد.

روش‌های شناسایی افراد در احراز هویت غیر حضوری بیومتریک


فراشناسا برای شناسایی کاربر خود، در هر مرحله از فرایند احراز هویت، می تواند از یک یا چند روش کلی بهره ببرد. سازمان ها بسته به میزان دقتی که برای احراز هویت خود نیاز دارند. می توانند از همه یا بخشی از این روش ها برای شناسایی کاربر خود استفاده کنند.

1 احراز هویت تصویری

در این روش، کاربر با ارسال یک عکس از خودش، هویت خود را برای سیستم اثبات می‌کند. این سیستم علاوه بر هویت می‌تواند سن، جنسیت و زنده بودن کاربر را نیز تا حدی از روی عکس تشخیص دهد.

2 احراز هویت صوتی

صدای انسان حاوی اطلاعاتی همچون سن، جنسیت و احساسات است. تلفیق این تکنیک با مدل‌های پیشبینی‌پذیر مثل خوانش متن تصادفی به سیستم کمک می‌کند تا علاوه بر موارد فوق، آگاهی کاربر را نیز بسنجد.

3 احراز هویت ویدئویی

ویدئو به عنوان یک قالب چند جانبه شامل صوت و تصویر کاربر است. یکی از روش‌های متداول در خدمات احراز هویت غیر حضوری بیومتریک می‌باشد. فراشناسا از طریق ویدئوی ارسالی کاربر می‌تواند هویت، زنده بودن و آگاهی او را از طریق انجام فرمان‌های صوتی و یا تصویری بسنجد.

4 احراز هویت چند کاناله

در هر بار احراز هویت، می‌توان از یک یا چند روش از روش‌های بالا استفاده کرد. استفاده از روش‌های متعدد در احراز هویت غیر حضوری، شانس تقلب را برای کاربر کاهش می‌دهد.

مزایای بهترین سامانه ارائه دهنده خدمات احراز هویت الکترونیکی چیست؟


جامع‌ترین و بهترین سامانه خدمات احراز هویت غیر حضوری بیومتریک دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است. خدمات احراز هویت غیر حضوری فراشناسا براساس اصول و استاندارد در شرکت‌های متقاضی پیاده سازی می‌شود. امنیت بالا، تنها یک نمونه از ویژگی‌های این سامانه است.

ویژگی‌های بارز دیگر خدمات احراز هویت غیر حضوری بیومتریک فراشناسا به‌عنوان یکی از بهترین سامانه‌ها در این زمینه به شرح زیر است:

1 امنیت بالا

امنیت احراز هویت، حتی در قراردادهای کاغذی اهمیت زیادی دارد. مسئله‌ی امنیت در احراز هویت غیر حضوری با استفاده از تکنیک رمزنگاری نامتقارن در سطح بالا قرار دارد. در واقع، این تکنیک موجب می‌شود تا مسیر جعل هویت به صورت قابل توجهی کاهش پیدا کند. این ویژگی از بهترین سامانه ارائه دهنده خدمات احراز هویت غیر حضوری به کسب و کارها و مشتریان آن‌ها، کمک بسیار زیادی می‌کند.

2 دسترسی آسان

جامع‌ترین سامانه احراز هویت الکترونیکی از جدیدتریت تکنولوژی‌ها برای دسترسی کسب و کارها استفاده می‌کند. به همین دلیل، حضور افراد در شرکت‌های حقوقی و قانونی به منظور احراز هویت غیر حضوری الزامی نیست. در این شرایط، افراد در هر زمان و هر مکانی می‌توانند مراحل احراز هویت غیر حضوری خود را انجام بدهند و نتایج آن را دریافت کنند.

3 دسترسی آسان

بهترین سامانه احراز هویت غیر حضوری به شما کمک می‌کند تا بتوانید رضایت مشتریان را جلب کنید. ناگفته نماند که در این چرخه، سودآوری کسب و کارها و رضایت مشتریان در کنار هم می‌تواند مزیت رقابتی مهمی برای انتخاب جامع‌ترین سامانه احراز هویت الکترونیکی شناخته شوند.

4 کاهش نیروی انسانی

بکارگیری بهترین سامانه احراز هویت الکترونیکی باعث کاهش نیروی انسانی می‌شود. چون این سیستم بدون نیاز به استخدام نیروهای انسانی کارآزموده می‌تواند فرآیند احراز هویت را به طور پیشرفته انجام بدهد. همچنین، این سامانه احراز هویت غیر حضوری، نیاز سازمان‌ها را به فرآیندهای اداری برطرف می‌کند. زیرا نیازی به حضور افراد متخصص و طی کردن مراحل اداری در تشخیص و تایید هویت کاربران نیست.

5 صرفه جویی در هزینه‌ها

در گذشته، هزینه‌های نگهداری از تجهیزات اداری و شبکه، اولین مانع کسب و کارها برای احراز هویت و شناسایی مشتریان به شمار می‌رفت.

در حال حاضر، این محدودیت وجود ندارد تا نگران هزینه‌های سرسام‌آور باشید. چون بهترین سامانه احراز هویت الکترونیکی به شما کمک می‌کند تا به تامین زیر ساخت‌ها و هزینه‌های مربوط به انرژی و پشتیبانی اداری نیازی نداشته باشید.

تکنولوژی ابری که در فرآیندهای احراز هویت و پردازش داده‌های سامانه برتر احراز هویت غیر حضوری استفاده شده، نیاز شما را به این موارد به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

6 کاهش بار اضافی

نگهداری از اسناد زمانی که تمامی فرآیندهای احراز هویت بیومتریک به صورت دیجیتال انجام شده باشد، نیازی به اسناد و مدارک نیست. هر چقدر که این روند ادامه پیدا کند، فرآیندهای ارسال و دریافت مدارک و اسناد کاهش پیدا می‌کند.

حتی به برگه‌ی گواهی ثبت رسمی هم در فرآیند احراز هویت الکترونیکی نیازی نخواهد بود. البته در نظر داشته باشید که این روند به طور کامل، تحت نظر فرآیندهای حقیقی و حقوقی انجام می‌شود.

7 سرعت بالای کار

جامع بودن بهترین سامانه احراز هویت الکترونیکی توانسته تاثیر مثبتی بر روی سرعت احراز هویت افراد داشته باشد. طی کردن فرآیندهای قانونی و اداری با بهترین سامانه احراز هویت غیر حضوری بسیار ساده‌تر می‌شود. در این فرآیند، نتایج تشخیص احراز هویت در کمترین زمان در دسترس افراد قرار می‌گیرد.

8 مدیریت زمان

گردش کار چابک‌تر، تنها برای افراد متقاضی احراز هویت کاربردی نیست. چرا که کسب و کارهایی هم که از جامع‌ترین سامانه احراز هویت الکترونیکی استفاده می‌کنند؛ کمترین زمان را برای بررسی، تایید و یا رد اسناد سپری خواهند کرد. در این شرایط، شرکت‎ها می‌توانند به سود بیشتری دست پیدا کنند. چون دغدغه‌ای برای شناسایی مشتریان خود در کمترین زمان ندارند.

منبع : فراشناسا

سوالات خود را در قسمت دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

2 پاسخ

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *