تشخیص هویت چشم

تشخیص هویت از روی چشم و بر اساس عنبیه | کاربرد، مزایا و معایب

تشخیص هویت چشم یکی از مسائلی است که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه کاربران بود. چراکه شناسایی هویت با عنبیه چشم افراد در کنار امنیت، سرعت و سهولت بالا سبب می‌شود تا کاربران یک سیستم از مدارک شناسایی خود اطمینان کافی داشته باشند و هم نهاد مورد نظر به درستی اطلاعات کاربران یا مشتریان خود دسترسی داشته باشتد.

در دهه‌ی گذشته، احراز هویت غیرحضوری با استفاده از سیستم‌های هوش مصنوعی و داده های سیستم های بیومتریک یکی از مهم‌ترین مباحثی بوده که در مسئله ی احراز هویت مورد توجه قرار گرفت. شاید در ابتدا بسیاری از مردم و مسئولان موسسات و شرکت های مختلف از احراز هویت به صورت غیرحضوری به دلیل بی اطلاعی و عدم اطمینان از دقت و امنیت آن، چندان تمایلی به استفاده از آن نداشته باشند. اما در حال حاضر روش های تشخیص هویت آنقدر گسترده شده که خیال همه را بابت امنیت، سهولت و دقت آن راحت کرده است. در این مقاله به بررسی تشخیص هویت از روی عنبیه چشم و سایر روش های احراز هویت می‌پردازیم:

تشخیص هویت بر اساس عنبیه چشم چگونه است؟

برای چگونگی تشخیص هویت چشم بر اساس عنبیه (Iris recognition) شاید بد نباشد ابتدا نگاهی به تاریخچه‌ی این تکنولوژی بیاندازیم. در سال 1980 بود که دو پزشک با بررسی عنبیه چشم و ویژگی‌های آن دریافتند که هیچ دو چشمی کاملا شبیه یکدیگر نیست. آن ها بیان کردند همانطور که هیچ دو اثر انگشتی کاملا شبیه هم نبوده و حتی در دوقلو های یکسان نیز اثر انگشت ها متفاوت است؛ ویژگی های چشم و عنبیه نیز به همین شکل است و هیچ یک از ویژگی های یک چشم، در چشم دیگر به طور یکسان وجود نخواهد داشت. شاید برای شما نیز جالب باشد اگر بدانید حتی دو عنبیه چشم شما هم با یکدیگر یکسان نیست و هریک ویژگی های مختص به خود دارد که در آن یکی قابل مشاهده نیست.

مقایسه فرآیند تشخیص هویت چشم و احراز هویت سنتی

با کشف این مسئله، انقلابی در سیستم های امنیتی و نظامی و یا سرویس هایی که وظیفه شناسایی و یا حضور و غیاب را بر عهده داشته‌اند، به وجود آورد. استفاده از یافته های پزشکی در کنار ابزارهای تکنولوژی و هوش مصنوعی سبب شده بود تا سیستم های احراز هویت ارتقا پیدا کند و با امنیت، دقت و سهولت بیشتر و بالاتری به شناسایی هویت افراد مختلف بپردازد.

تا پیش از این تکنولوژی، احراز هویت به صورت سنتی و با روش هایی انجام می‌شد که چندان دقت بالایی نداشت. امکان جعل و تقلب در آن‌ها بسیار بود و هزینه و زمان بسیاری را نیز لازم داشت. این مساله در طی سال های متمادی باعث مشکلات متعددی می شد. مشکلاتی اعم از بی دقتی و امکان جعل هویت و تقلب، زمان بر بودن و امنیت پایین.

با این حال، داستان احراز هویت در استفاده از ویژگی‌های عنبیه چشم باقی نماند. در حال حاضر، افزون بر عنبیه چشم و ویژگی‌های آن، از دیگر ویژگی‌های صورت انسان برای تشخیص هویت نیز استفاده می شود. در واقع، سیستمی به نام سیستم بیومتریک با خلاقیت، امنیت و هوشمندی خود به بررسی هویت افراد بر اساس ویژگی‌های صورت می پردازید.

کاربردهای تشخیص هویت بر اساس عنبیه :

مهم ترین کاربردی که برای احراز هویت بر اساس عنبیه وجود دارد، افزایش امنیت است. همانطور که گفته شد، ویژگی های موجود در عنبیه چشم ها منحصر به فرد بوده است و باعث افزایش امنیت می‌شود. در حالی که در نهادهای مختلفی همچون بانک ها، اداره گذرنامه، سازمان های قضایی و … از سیستم های سنتی برای احراز هویت استفاده می کرده اند. تشخیص هویت بر اساس داده های بیومتریک مانند چشم، ویژگی های صورت، اندازه لب ها، بینی و … به افزایش امنیت و جلوگیری از هرگونه جعل و تقلب صورت می پذیرد. از سوی دیگر، در روش تشخیص هویت بر اساس ویژگی های صورت مانند چشم، سرعت و همچنین سهولت دسترسی نیز مدنظر قرار می گیرد.

در حالی که برای احراز هویت سنتی نیاز است تا کاربران به مراکز احراز هویت مراجعه کنند و زمان زیادی را صرف تشخیص و تایید هویت خود مصرف کنند. اما در احراز هویت بیومتریک که بر اساس داده های چهره، رفتارهای فرد و مشخصات فیزیکی صورت می گیرد؛ نه تنها باعث کم شدن هزینه و وقت می شود، بلکه امنیت را بیش از پیش افزایش می دهد.

کاربردهای تشخیص هویت بر اساس عنبیه
کاربردهای تشخیص هویت بر اساس عنبیه

مزایای تشخیص چهره بر اساس عنبیه چشم :

  • افزایش دقت: همانطور که گفته شد، به دلیل اینکه ویژگی های عنبیه چشم در هر فرد منحصر به فرد بوده؛ دقت این روش در مقابل روش های سنتی بسیار بیشتر است.
  • تشخیص زنده بودن: یکی از مواردی که در روش های سنتی مورد بی توجهی قرار می گرفت، امکان جعل هویت با استفاده از عکس بود. در واقع فرد ممکن بود برای جعل هویت از عکس افراد برای دزدیدن هویت آن ها استفاده کند. اما در احراز هویت بر اساس عنبیه چشم، رفتار زنده فرد مورد بررسی قرار می گیرد. حرکت پلک ها، لب ها، حرکت دست ها و … معیاری برای زنده بودن فرد در احراز هویت است.
  • سرعت تطبیق: سرعت تطبیق در این روش احراز هویت بالاتر است. همین مساله، سرعت تشخیص هویت را افزایش داده و به کاربران و کارفرمایان کمک میکند.
  • انعطاف پذیری بالا: در روش تشخیص هویت بر اساس ویژگی های چشم و صورت، انعطاف پذیری بالاتری دارد. دوربین های مادون قرمز کمک می کند تا اگر کاربر در نور کم باشد، باز هم احراز هویت آن با دقت انجام شود.
  • بدون تماس: در این روش هیچ تماسی صورت نمی گیرد. لازم به مراجعه به نهاد خاصی نیست. حتی نیازی نیست برای احراز هویت تماسی با دستگاهی انجام شود.

معایب استفاده از تشخیص چهره بر اساس عنبیه چشم :

  • هزینه زیاد: ساخت سیستم های احراز هویت بر اساس عنبیه چشم نیاز به صرف هزینۀ بسیار دارد.
  • قابل حرکت بودن سوژه: برای اسکن دقیق عنبیه چشم کاربر باید بی حرکت و مستقیم رو به دستگاه بایستد.
  • بازتاب: بازتاب حاصل از لنزهای تماسی و عینک ممکن است باعث ایجاد اختلال در احراز هویت شود. پس نیاز است این موضوع مدنظر قرار گیرد.
  • فاصله سوژه تا دستگاه: رعایت حداقل فاصله چشم تا دستگاه یکی از مهم ترین مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
معایب تشخیص هویت چشم
معایب تشخیص هویت چشم

تشخیص هویت در فراشناسا به چه صورت است؟

فراشناسا یکی از قوی‌ترین سیستم های احراز هویت را دارا است که با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی به شناسایی هویت کاربران می پردازد. در سیستم فراشناسا براساس داده های بیومتریک همچون چشم، اثر انگشت، چهره فرد، صدا، کف دست، هندسه رگ‌ها، DNA و داده بیومتریک امضا برای احراز هویت استفاده می کند. در این سیستم، تنها با استفاده از ویژگی های عنبیه چشم به احراز هویت پرداخته نمی‌شود؛ بلکه آگاهی و زنده بودن فرد نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.

منبع : فراشناسا

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *