احراز هویت زیر 18 سال

نحوه احراز هویت افراد زیر 18 و ثبت نام سجام برای کودکان

احراز هویت افراد زیر 18 سال چگونه است؟ شرایط ثبت نام سجام برای کودکان زیر ۱۸ سال چیست؟ امکان پذیر بودن احراز هویت برای کودکان و فرزندان زیر سن قانونی دغدغه بسیاری از والدینی است که به فکر سرمایه گذاری برای کودکان خود هستند. در این مطلب به شما می گوییم که چگونه می توانید احراز هویت غیر حضوری برای افراد زیر ۱۸ سال را انجام دهید. سرپرست برای احراز هویت در سجام و سهام عدالت کودکان زیر 18 سال چه ویژگی های باید داشته باشد. همچنین چه مدارکی برای ثبت نام سجام برای کودکان لازم است. پس با ما همراه باشید.

اهمیت احراز هویت زیر ۱۸ سال سجام (ثبت نام سجام برای کودکان)


“بیا عیدی هایت را در بانک بگذاریم” این احتمالا اولین پیشنهاد برای یک سرمایه گذاری کلان بود که بسیاری از ما در دوران کودکی با آن مواجه شده‌ایم. شاید بلند مدت ترین نوع سرمایه گذاری که یک فرد با آن مواجه می شود همین باشد. سپرده گذاری و پس انداز توسط والدین برای فرزندان امری متداول است و طعم شیرین این مدل پس انداز را کمتر کودکی است که نچشیده باشد. امروزه سرمایه گذاری در بازار سرمایه و خرید سهم برای کودکان و افراد زیر 18 سال یکی دیگر از راه های ایجاد پس انداز برای فرزندان است.

احراز هویت سجام اولین قدم برای ورود به بازار سرمایه محسوب می‌شود که در این نوشته قصد داریم ابتدا بصورت مختصر از چرایی احراز هویت بگوییم. سپس آسان ترین روش احراز هویت غیرحضوری کودکان و اشخاص زیر هجده سال را توضیح دهیم.
جهت انجام احراز هویت سجام، هم میتوان بصورت حضوری به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرد. علاوه براین، از طریق ثبت نام در سامانه آنلاین برای دریافت غیرحضوری کد بورسی افراد زیر 18 سال اقدام نمود.

تنها با یک بار ثبت نام در سامانه احراز هویت سجام دسترسی به تمام سرویس های بازار سرمایه برای متقاضی فعال خواهد شد. و در هیچ کدام از مراجعات بعدی به نهادهای مالی اعم از کارگزاری‌ها، شرکت‌های تامین سرمایه، صندوق های سرمایه گذاری و… نیاز به احراز هویت مجدد نخواهد بود.

اهمیت احراز هویت زیر 18 سال

احراز هویت زیر ۱۸ سال در سیگنال


در حال حاضر، احراز هویت زیر ۱۸ سال در سیگنال برای کودکان فراهم نیست. به همین جهت، شما باید با نحوه ثبت نام سجام برای کودکان به صورت حضوری آشنایی داشته باشید. در ادامه، این مراحل را برای احراز هویت زیر ۱۸ سال بیان می‌کنیم:

آموزش مراحل ثبت نام سجام برای افراد زیر 18


احراز هویت غیر حضوری برای افراد زیر 18 سال امکان پذیر نمی باشد. در حال حاضر احراز هویت به صورت الکترونیکی فقط برای اشخاص ایرانی و دارای سن بالای 18 سال قابل انجام می باشد. احراز هویت برای کودکان و فرد زیر 18 سال به صورت حضوری و به همراه ولی خود امکان پذیر است. مراحل احراز هویت زیر ۱۸ سال سجام در ادامه برای شما بررسی کردیم.

مرحله اول: ثبت نام سجام برای افراد زیر 18 سال

کودکان و افراد زیر 18 سال برای احراز هویت و دریافت کد بورسی ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام اولیه را انجام دهند. این کار هم توسط خود افراد زیر هجده سال هم والدین آنها می‌تواند صورت بگیرد. برای ثبت نام علاوه بر مشخصات فردی باید مشخصات بانکی شخص زیر 18 سال را در سامانه سجام ثبت کنید.

سوال : آیا مشخصات بانکی باید به نام خود کودک باشد؟
جواب : بله

پرداخت تمامی مطالبات و عایدی نقدی از بازار سرمایه به حسابی واریز خواهد شد که در این مرحله ثبت می شود. واضح است که مشخصات فردی و مشخصات بانکی باید باهم تطابق داشته باشند. سامانه از پذیرش حساب بانکی متعلق به دیگری ممانعت خواهد کرد. با این شرایط چشیدن طعم سرمایه گذاری به سبکی که در ابتدای نوشته از آن سخن گفتیم علی الظاهر برای کودکان این دوره میسر نخواهد بود. بنابراین لازم است افتتاح حساب به نام خود کودک باشد و علاوه بر شماره حساب باید شماره شبا متعلق به شخص زیر 18 سال را ثبت نمود.

مرحله دوم: دریافت پیامک سجام

پس از ثبت نام اولیه و دریافت پیامک حاوی کد برای انجام ادامه مراحل احراز هویت به قسمت ویرایش اطلاعات می رویم.

مرحله سوم: وارد کردن شماره تلفن ثبت نام سجام برای کودکان

در این قسمت باید شماره تلفنی را که در مرحله اول ثبت کرده اید، مجدد وارد نمایید. پس از آن کد امنیتی را داخل قسمت مشخص شده بنویسید. بعد از واردکردن شماره همراه و ثبت کد امنیتی روی دکمه دریافت کد تایید کلیک کنید.

مرحله چهارم: دریافت کد 5 رقمی سجام ثبت نام سجام برای کودکان

پس از آنکه پیامک کد 5 رقمی را دریافت کردید باید آن را در مرحله بعد در قسمت مشخص شده وارد نمایید. در قسمت نوع مشتری، شخص حقیقی ایرانی را انتخاب کرده و کد ملی متقاضی را مجددا وارد نمایید. (متقاضی همان شخص کودک یا زیر هجده سال است)

پس از انجام مراحل فوق دوباره باید کد امنیتی داخل تصویر را در قسمت مشخص شده وارد نمایید تا به شما اجازه ورود به مرحله بعد داده شود. با کلیک روی دکمه تایید وارد صفحه جدید می شوید.

مرحله پنجم: عدم دریافت کد پیگیری در ثبت نام سجام کودکان زیر ۱۸ سال

در صفحه بعد یعنی قسمت ویرایش فرم‌ها در بالای صفحه این عبارت مشاهده می شود:
هنوز کد پیگیری شما صادر نشده است
پس از انجام مراحل احراز هویت سجام برای کودکان بصورت کامل، کد پیگیری در همین قسمت نمایش داده خواهد شد.
در صورتی که اطلاعات شما در مراحل گذشته اشتباه ثبت شده اند، در بالای صفحه و در قسمت اطلاعات هویتی می توانید مشخصات کودک خود را ویرایش نمایید.
البته برای تمامی مشخصات امکان ویرایش وجود ندارد و تنها می‌توان محل تولد یا محل صدور شناسنامه را تغییر داد. اصولا در صورت عدم صحت اطلاعات وارد شده، اجازه حضور در این مرحله داده نمی‌شد.
در همین صفحه و در قسمت بعدی با عبارت اطلاعات نماینده رو به رو می شویم.
ثبت اطلاعات در این قسمت به نوعی تنها تفاوت احراز هویت افراد زیر 18 سال در سیگنال با احراز هویت سایر متقاضیان خواهد بود. در ادامه به جزئیات آن می پردازیم.

مشخصات سرپرست در احراز هویت سجام غیر حضوری برای افراد زیر ۱۸ سال


با کلیک بر روی ثبت اطلاعات نماینده وارد صفحه بعدی می‌شویم. در بالای صفحه سِمَت و شرایط نماینده را توضیح داده است که اگر بخواهیم بطور خلاصه بگوییم در چهار حالت می توان نمایندگی شخص دیگری را بر عهده گرفت.
نماینده قانونی شخصی که زیر سن قانونی است یا به هجده سال تمام نرسیده عموما ولی یا همان پدر و جد پدری (در صورت فوت یا غیبت پدر) فرد است. در 3 حالت دیگر که اعم است از وکالت، وصایت و قیومیت هم می توان نمایندگی قانونی اشخاص را برعهده گرفت. هرکدام نیازمند مدارک مخصوص به خود است که باید در سامانه بارگذاری شوند.

به عنوان مثال:
قیم که به حکم دادگاه سرپرستی شخص محجور را بر عهده دارد؛ باید علاوه بر اطاعات شخصی مجوزی را که بر اساس آن قیم شخص محجور محسوب می شود، به سامانه ارائه دهد.

در ادامه در رابطه با ثبت مدارک نماینده قانونی و اثبات نمایندگی خواهیم گفت.

نحوه ثبت اطلاعات نماینده قانونی در احراز هویت کودکان


پس از آنکه روی ثبت اطلاعات نماینده قانونی کلیک کنید وارد صفحه جدیدی خواهید شد، در ادامه باید اصیل را به نماینده قانونی تغییر دهیم.
اصیل حالتی است که شخصی بدون نیاز به معرفی نماینده قانونی می خواهد برای شخص خودش احراز هویت انجام دهد.
با انتخاب نماینده قانونی در قسمت کدملی باید کد ملی سرپرست یا ولی را وارد نمایید.

سوال : آیا پدر یا ولی باید قبلا احراز هویت انجام داده باشد؟
جواب :
بله

با کلیک روی قسمت بررسی به شماره‌ای که سرپرست در فرایند احراز هویت خود ثبت کرده است پیامکی ارسال خواهد شد که ارقام آن باید در قسمت کد تایید وارد شود.
در کنار قسمتی که کد تایید را در آن وارد می‌کنید از شما نوع مدرک اثبات کننده سِمت را می‌خواهد.
اینجا با انتخاب گزینه ولایت و کلیک روی انتخاب فایل باید مدارک مورد نیاز برای اثبات اینکه رابطه ولایت و سرپرستی برقرار است را بارگذاری نمایید.

سهام عدالت فرزندان زیر ۱۸ سال


پیش از این، سخنگوی سهام عدالت درباره نحوه فروش سهام عدالت فرزندان زیر ۱۸ سال، اظهار نظر کرده بود. در تاریخ 29 تیر سال 1399، اعلام شد که ولی و یا قیم فرد زیر 18 سال باید در سجام ثبت نام کرده و مراحل احراز هویت را طی کرده باشد. پس از اینکه احراز هویت را با موفقیت طی کردند، کارگزاری‌ها براساس اطلاعات سجام می‌توانند سفارش فروش سهام عدالت را برای سهام عدالت افراد زیر 18 سال بپذیرند.

همچنین لازم است یادآوری کنیم که به هنگام ثبت نام سجام سهام عدالت برای افراد زیر 18 سال، فرد قیم باید شماره تلفن همراه خود را وارد کند.

مدارک مورد نیاز برای احراز هویت کودکان


مدارک مورد نیاز برای اثبات برقراری رابطه ولایت بین شخص زیر هجده سال و کسی که می‌خواهد نمایندگی قانونی او را بپذیرد، به شرح زیر است:

  1. تصویر شناسنامه ولی یا سرپرست
  2. تصویر کارت ملی ولی یا سرپرست
  3. عکس شناسنامه متقاضی (فرد زیر هجده سال)

نکته قابل توجه این است که شما می‌بایست هر سه فایل باید باهم انتخاب نمایید و بصورت یکجا در سامانه بارگذاری کنید. به بیانی دیگر، شما باید تمامی فایل های اسکن شده را باید با کیفیت بالایی درج نمایید.
حجم فایل‌ها باید کمتر از 2 مگابایت باشد. این فایل‌ها فقط در فرمت های زیر قابل قبول خواهد بود. در غیر این صورت سامانه فایل مدارک ارسالی را نخواهد پذیرفت.

فرمت های قابل قبول عکس برای احراز هویت زیر ۱۸ سال

  • Png
  • pdf
  • Jpeg
  • Jpg

پس از بارگذاری تصاویر مدارک مورد نیاز، روی دکمه افزودن کلیک کنید. با انتخاب گزینه ادامه مرحله بعد، سامانه از شما می خواهد یکبار دیگر تمام اطلاعات وارد شده را تایید نمایید.
به ترتیب سامانه از شما می‌خواهد اطلاعات هویتی، مشخصات نماینده و اطلاعات کد سهامداری را تایید نمایید. توجه داشته باشید که داشتن کد سهامداری ضروری نیست. در صورتی که کد سهامداری مختص به خود را دارید وارد نمایید در غیر این صورت با کلیک روی دکمه تایید وارد صفحه بعد شوید.
در انتها، شما باید تعهد نامه مربوط را مطالعه کرده و روی گزینه “می‌پذیرم” کلیک نمایید.

سوالات متداول درباره نحوه احراز هویت افراد زیر ۱۸ سال در سجام


1- نحوه ثبت نام سجام برای کودکان چگونه است؟

ثبت نام سجام برای کودکان شامل 2 مرحله است. مرحله نخست آن از سوی سرپرست انجام می‌شود. مرحله دوم ثبت نام سجام زیر هجده سال بعد از رسیدن به سن قانونی توسط خود فرد انجام خواهد شد. دریافت کد بورسی به صورت آفلاین تنها راهی است که می‌توانید ثبت نام سجام برای کودکان را انجام بدهید.

2- در احراز هویت سجام کودکان کارت بانکی برای زیر 18 سال چه شرایطی دارد؟

کارت بانکی زیر 18 سال برای فرزندان باید به نام آن‌ها باشد. در نظر داشته باشید که اطلاعات ارتباطی از قبیل شماره موبایل و ایمیل می‌تواند متعلق به سرپرست آن‌ها باشد.

3- مدارک لازم برای احراز هویت سجام زیر ۱۸ سال چیست؟

کد پیگیری 10 رقمی سجام، اصل مدارک هویتی (شناسنامه) خود فرد و سرپرست جزو ضروری‌ترین مدارک احراز هویت سجام زیر ۱۸ سال به شمار می‎روند.

4- سجام برای افراد زیر سن قانونی در چه بازه سنی انجام می‌شود؟

سجامی شدن برای افراد زیر سن قانونی از بدو تولد آن‌ها تا زمانی که زیر 18 سال دارند، امکانپذیر است.

5- احراز هویت زیر 18 سال به صورت حضوری است یا غیر حضوری؟

احراز هویت سجام برای افراد زیر 18 سال می‌تواند به صورت حضوری و یا غیر حضوری باشد. در صورتی که مایل به احراز هویت غیر حضوری برای کودکان هستید، به یکی از شعبه‌های کارگزاری بورس مراجعه نمایید. در مقابل، برای احراز هویت حضوری زیر 18 سال باید به دفاتر پیشخوان سطح شهر مراجعه کنید.

منبع : سایت فراشناسا

سوالات خود را در قسمت دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

21 پاسخ

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *