احراز هویت زیر 18 سال - احراز هویت زیر 18 سال سیگنال

نحوه احراز هویت افراد زیر 18 سال چگونه است؟

احراز هویت افراد زیر 18 سال چگونه است؟ شرایط احراز هویت کودکان زیر ۱۸ سال چیست؟ امکان پذیر بودن احراز هویت برای کودکان و فرزندان زیر سن قانونی دغدغه بسیاری از والدینی است. که به فکر سرمایه گذاری برای کودکان خود هستند. در این مطلب به شما می گوییم که چگونه می توانید برای کودکان زیر 18 سال در منزل و به صورت غیر حضوری احراز هویت کنید. سرپرست کودک برای احراز هویت در سجام چه ویژگی های باید داشته باشد. همچنین چه مدارکی برای ثبت نام سجام برای کودکان لازم است. پس با ما همراه باشید.

اهمیت احراز هویت زیر ۱۸ سال سجام و کودکان

“بیا عیدی هایت را در بانک بگذاریم” .این احتمالا اولین پیشنهاد برای یک سرمایه گذاری کلان بود. که بسیاری از ما در دوران کودکی با آن مواجه شده‌ایم. و شاید بلند مدت ترین نوع سرمایه گذاری که یک فرد با آن مواجه می شود همین باشد. سپرده گذاری و پس انداز توسط والدین برای فرزندان امری متداول است و طعم شیرین این مدل پس انداز را کمتر کودکیست که نچشیده باشد. امروزه سرمایه گذاری در بازار سرمایه و خرید سهم برای کودکان و افراد زیر 18 سال یکی دیگر از راه های ایجاد پس انداز برای فرزندان است.

احراز هویت سجام اولین قدم برای ورود به بازار سرمایه محسوب می‌شود. که در این نوشته قصد داریم ابتدا بصورت مختصر از چرایی احراز هویت بگوییم. سپس آسان ترین روش احراز هویت غیرحضوری کودکان و اشخاص زیر هجده سال را توضیح دهیم.
جهت انجام احراز هویت سجام، هم میتوان بصورت حضوری به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرد. یا از طریق ثبت نام در سامانه آنلاین برای دریافت غیرحضوری کد بورسی اقدام نمود.

تنها با یک بار ثبت نام در سامانه احراز هویت سجام دسترسی به تمام سرویس های بازار سرمایه برای متقاضی فعال خواهد شد. و در هیچکدام از مراجعات بعدی به نهادهای مالی اعم از کارگزاری‌ها، شرکت‌های تامین سرمایه، صندوق های سرمایه گذاری و… نیاز به احراز هویت مجدد نخواهد بود.

اهمیت احراز هویت زیر 18 سال - احراز هویت افراد زیر 18 سال سجام

مراحل احراز هویت غیر حضوری افراد زیر 18 سال چگونه است؟

احراز هویت غیر حضوری برای افراد زیر 18 سال امکان پذیر نمی باشد. در حال حاضر احراز هویت به صورت الکترونیکی فقط برای اشخاص ایرانی و دارای سن بالای 18 سال قابل انجام می باشد. احراز هویت برای کودکان و فرد زیر 18 سال به صورت حضوری و به همراه ولی خود امکان پذیر است. مراحل احراز هویت زیر ۱۸ سال سجام در ادامه آورده شده است :

مرحله اول:

کودکان و افراد زیر 18 سال برای احراز هویت و دریافت کد بورسی ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام اولیه را انجام دهند. این کار هم توسط خود افراد زیر هجده سال هم والدین آنها می‌تواند صورت بگیرد.
برای ثبت نام علاوه بر مشخصات فردی باید مشخصات بانکی شخص زیر 18 سال را در سامانه سجام ثبت کنید.

سوال : آیا مشخصات بانکی باید به نام خود کودک باشد؟
جواب : بله

پرداخت تمامی مطالبات و عایدی نقدی از بازار سرمایه به حسابی واریز خواهد شد که در این مرحله ثبت می شود. واضح است که مشخصات فردی و مشخصات بانکی باید باهم تطابق داشته باشند. سامانه از پذیرش حساب بانکی متعلق به دیگری ممانعت خواهد کرد. با این شرایط چشیدن طعم سرمایه گذاری به سبکی که در ابتدای نوشته از آن سخن گفتیم علی الظاهر برای کودکان این دوره میسر نخواهد بود. بنابراین لازم است افتتاح حساب به نام خود کودک باشد و علاوه بر شماره حساب باید شماره شبا متعلق به شخص زیر 18 سال را ثبت نمود.

مرحله دوم:

پس از ثبت نام اولیه و دریافت پیامک حاوی کد برای انجام ادامه مراحل احراز هویت به قسمت ویرایش اطلاعات میرویم.

مرحله سوم:

در این قسمت باید شماره تلفنی که در مرحله اول ثبت کرده اید را مجددا وارد نمایید و پس از آن کد امنیتی را داخل قسمت مشخص شده بنویسید بعد از واردکردن شماره همراه و ثبت کد امنیتی روی دکمه دریافت کد تایید کلیک کنید.

مرحله چهارم:

پس از آنکه پیامک کد 5 رقمی را دریافت کردید باید آن را در مرحله بعد در قسمت مشخص شده وارد نمایید در قسمت نوع مشتری، شخص حقیقی ایرانی را انتخاب کرده و کد ملی متقاضی را مجددا وارد نمایید.
(متقاضی همان شخص کودک یا زیر هجده سال است)
پس از انجام مراحل فوق دوباره باید کد امنیتی داخل تصویر را در قسمت مشخص شده وارد نمایید تا به شما اجازه ورود به مرحله بعد داده شود. با کلیک روی دکمه تایید وارد صفحه جدید می شوید.

مرحله پنجم:

در صفحه بعد یعنی قسمت ویرایش فرم‌ها در بالای صفحه این عبارت مشاهده می شود:
” هنوز کد پیگیری شما صادر نشده است “
پس از انجام مراحل احراز هویت بصورت کامل کد پیگیری در همین قسمت نمایش داده خواهد شد.
در صورتی که اطلاعات شما در مراحل گذشته اشتباه ثبت شده اند در بالای صفحه و در قسمت اطلاعات هویتی می توانید مشخصات کودک خود را ویرایش نمایید.
البته برای تمامی مشخصات امکان ویرایش وجود ندارد و تنها می‌توان محل تولد یا محل صدور شناسنامه را تغییر داد. اصولا در صورت عدم صحت اطلاعات وارد شده اجازه حضور در این مرحله داده نمی‌شد.
در همین صفحه و در قسمت بعدی با عبارت اطلاعات نماینده رو به رو می شویم.
ثبت اطلاعات در این قسمت به نوعی تنها تفاوت احراز هویت افراد زیر 18 سال با احراز هویت سایر متقاضیان خواهد بود. که در ادامه به جزئیات آن می پردازیم.

مشخصات سرپرست اشخاص زیر 18 سال برای احراز هویت

با کلیک بر روی ثبت اطلاعات نماینده وارد صفحه بعدی می‌شویم. در بالای صفحه سِمَت و شرایط نماینده را توضیح داده است که اگر بخواهیم بطور خلاصه بگوییم در چهار حالت می توان نمایندگی شخص دیگری را بر عهده گرفت.
نماینده قانونی شخصی که زیر سن قانونی است یا به هجده سال تمام نرسیده عموما ولی یا همان پدر و جد پدری (در صورت فوت یا غیبت پدر) فرد است.
در سه حالت دیگر که اعم است از وکالت، وصایت و قیومیت هم می توان نمایندگی قانونی اشخاص را برعهده گرفت و هرکدام نیازمند مدارک مخصوص به خود است که باید در سامانه بارگذاری شوند.

به عنوان مثال:
قیم که به حکم دادگاه سرپرستی شخص محجور را بر عهده دارد باید علاوه بر اطاعات شخصی مجوزی که بر اساس آن قیم شخص محجور محسوب می شود را به سامانه ارائه دهد. که در ادامه در رابطه با ثبت مدارک نماینده قانونی و اثبات نمایندگی خواهیم گفت.

نحوه ثبت اطلاعات نماینده قانونی در احراز هویت کودکان

پس از آنکه روی ثبت اطلاعات نماینده قانونی کلیک کنید وارد صفحه جدیدی خواهید شد در ادامه باید اصیل را به نماینده قانونی تغییر دهیم.
اصیل حالتی است که شخصی بدون نیاز به معرفی نماینده قانونی می خواهد برای شخص خودش احراز هویت انجام دهد.
با انتخاب نماینده قانونی در قسمت کدملی باید کد ملی سرپرست یا ولی را وارد نمایید.

سوال : آیا پدر یا ولی باید قبلا احراز هویت انجام داده باشد؟
جواب :
بله

با کلیک روی قسمت بررسی به شماره‌ای که سرپرست در فرایند احراز هویت خود ثبت کرده است پیامکی ارسال خواهد شد که ارقام آن باید در قسمت کد تایید وارد شود.
در کنار قسمتی که کد تایید را در آن وارد می‌کنید از شما نوع مدرک اثبات کننده سِمت را می‌خواهد.
اینجا با انتخاب گزینه ولایت و کلیک روی انتخاب فایل باید مدارک مورد نیاز برای اثبات اینکه رابطه ولایت و سرپرستی برقرار است را بارگذاری نمایید.

مدارک مورد نیاز برای احراز هویت کودکان

مدارک مورد نیاز برای اثبات برقراری رابطه ولایت بین شخص زیر هجده سال و کسی که می‌خواهد نمایندگی قانونی او را بپذیرد به شرح زیر است:

  1. تصویر شناسنامه ولی یا سرپرست
  2. تصویر کارت ملی ولی یا سرپرست
  3. تصویر شناسنامه متقاضی (فرد زیر هجده سال)

نکته قابل توجه اینکه هر سه فایل باید باهم انتخاب شده و بصورت یکجا در سامانه بارگذاری شوند. تمامی فایل ها باید بصورت اسکن شده یا از کیفیت بالایی برخوردار باشند.
حجم فایل‌ها باید کمتر از 2 مگابایت و در فرمت های زیر قابل قبول خواهد بود:

• Png
• pdf
• Jpeg
• Jpg


در غیر این صورت سامانه فایل مدارک ارسالی را نخواهد پذیرفت.

پس از بارگذاری تصاویر مدارک مورد نیاز، روی دکمه افزودن کلیک کرده و با انتخاب گزینه ادامه مرحله بعد سامانه از شما می خواهد یکبار دیگر تمام اطلاعات وارد شده را تایید نمایید.
به ترتیب سامانه از شما می‌خواهد اطلاعات هویتی، مشخصات نماینده و اطلاعات کد سهامداری را تایید نمایید. توجه داشته باشید که داشتن کد سهامداری ضروری نیست. در صورتی که کد سهامداری مختص به خود را دارید وارد نمایید در غیر این صورت با کلیک روی دکمه تایید وارد صفحه بعد شوید.
در انتها باید تعهد نامه مربوط را مطالعه کرده و روی گزینه می‌پذیرم کلیک نمایید.

منبع : سایت فراشناسا

برچسب‌ها: بدون برچسب

3 پاسخ

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *