احراز هویت زیر 18 سال

نحوه احراز هویت افراد زیر 18 و ثبت نام سجام برای کودکان

احراز هویت افراد زیر 18 سال و شرایط ثبت نام سجام برای کودکان زیر ۱۸ سال چگونه است؟ امکانپذیر بودن احراز هویت برای کودکان و فرزندان زیر سن قانونی دغدغه بسیاری از والدینی است که به فکر سرمایه گذاری برای کودکان خود هستند. در این مطلب بررسی می‌کنیم که چگونه می‌توانید احراز هویت سجام کودکان را انجام دهید.

تنها با یک بار ثبت نام و احراز هویت سجام برای بچه‌ها، دسترسی آن‌ها به تمام سرویس‌های بازار سرمایه برای متقاضی فعال می‌شود.

همچنین، شرایط سرپرست برای احراز هویت در سجام و سهام عدالت کودکان زیر 18 سال را در همین مطلب اعلام می‌کنیم. سپس خواهیم گفت که مدارک لازم برای ثبت نام سجام والدین افراد با شرایط کمتر از سن قانونی چیست. پس با ما همراه باشید.

نحوه ثبت نام سجام برای کودکان زیر ۱۸ سال


احراز هویت سجام اولین قدم برای ورود به بازار سرمایه و ثبت نام سجام و سهام عدالت برای کودکان است.

برای احراز هویت زیر ۱۸ سال سجام بصورت حضوری به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید.

احراز هویت زیر 18 سال - احراز هویت افراد زیر 18 سال سجام

احراز هویت زیر ۱۸ سال و ثبت نام سجام برای کودکان با سیگنال امکانپذیر است؟

هم‌اکنون، خدمات احراز هویت زیر ۱۸ سال سجام غیر حضوری در سیگنال ارائه نمی‌شود. به همین جهت، شما باید با نحوه ثبت نام سجام برای کودکان به صورت حضوری آشنایی داشته باشید. در ادامه، این مراحل را بررسی می‌کنیم.

5 مرحله احراز هویت کودکان زیر ۱۸ سال سجام


احراز هویت غیر حضوری سجام برای افراد زیر 18 سال در اپلیکیشن‌ها، امکانپذیر نمی‌باشد. پس مرحله اولِ احراز هویت کودکان به صورت حضوری با مراجعه به دفاتر پیشخوان به همراه ولی یا قیم آن‌ها امکان پذیر است. (به طور کلی، احراز هویت سجام غیر حضوری فقط برای اشخاص ایرانی با شرایط سنی بالای 18 سال قابل انجام می‌باشد.)

مرحله دوم احراز هویت زیر ۱۸ سال، زمانی است که این افراد به سن قانونی می‌رسند و ملزم هستند تا مجددا، احراز هویت را در اپلیکیشن سیگنال انجام بدهند.

1 ثبت نام سجام برای کودکان در www.sejam.ir

کودکان و افراد زیر 18 سال برای احراز هویت و دریافت کد بورسی، ابتدا باید ثبت نام اولیه را در سامانه سجام (www.sejam.ir) انجام دهند. (این کار هم توسط خود افراد زیر سن قانونی و هم والدین آنها می‌تواند صورت بگیرد.)

مشخصات فردی و مشخصات بانکی فرد زیر 18 سال باید در در سامانه سجام ثبت شود. (برای مثال، شماره حساب و شماره شبا متعلق به شخص زیر 18 سال را ثبت کنید.)

سوال : آیا مشخصات بانکی باید به نام خود کودک باشد؟
جواب : بله

پرداخت تمامی مطالبات و عایدی نقدی از بازار سرمایه به همین حسابی واریز خواهد شد که در این مرحله ثبت می‌شود. واضح است که مشخصات فردی و مشخصات بانکی باید با هم تطابق داشته باشند. (زیرا، سامانه از پذیرش حساب بانکی متعلق به دیگری ممانعت خواهد کرد.)

2 دریافت پیامک سجام

پس از ثبت نام اولیه و دریافت پیامک حاوی کد، برای انجام ادامه مراحل به قسمت ویرایش اطلاعات می‌رویم.

3 وارد کردن شماره تلفن

در این قسمت باید شماره تلفنی را که در مرحله اول ثبت کرده‌اید، مجدد وارد نمایید. پس از آن کد امنیتی را داخل قسمت مشخص شده بنویسید. بعد از واردکردن شماره همراه و ثبت کد امنیتی روی دکمه “دریافت کد تایید” کلیک کنید.

4 دریافت کد 5 رقمی سجام

پس از آنکه پیامک کد 5 رقمی را دریافت کردید باید آن را در مرحله بعد در قسمت مشخص شده وارد نمایید. در قسمت نوع مشتری، شخص حقیقی ایرانی را انتخاب کرده و کد ملی متقاضی را مجددا وارد نمایید. (متقاضی همان شخص کودک یا زیر هجده سال است.)

پس از انجام مراحل فوق دوباره باید کد امنیتی داخل تصویر را در قسمت مشخص شده وارد نمایید تا به شما اجازه ورود به مرحله بعد داده شود. با کلیک روی دکمه “تایید” وارد صفحه جدید می‌شوید.

5 عدم دریافت کد پیگیری در ثبت نام سجام کودکان زیر ۱۸ سال

در صفحه بعد یعنی قسمت ویرایش فرم‌ها در بالای صفحه این عبارت مشاهده می‌شود:
هنوز کد پیگیری شما صادر نشده است

(پس از طی کردن کامل مراحل احراز هویت حضوری سجام کودک، کد پیگیری در همین قسمت نمایش داده خواهد شد.)

در صورتی که اطلاعات شما در مراحل گذشته اشتباه ثبت شده‌اند، در بالای صفحه و در قسمت اطلاعات هویتی می‌توانید مشخصات کودک خود را ویرایش نمایید.

(البته برای تمامی مشخصات امکان ویرایش وجود ندارد. تنها می‌توانید محل تولد یا محل صدور شناسنامه را تغییر بدهید.)

در همین صفحه و در قسمت بعدی با عبارت اطلاعات نماینده رو به رو می‌شوید. در ادامه به جزئیات آن می‌پردازیم.

مشخصات سرپرست در احراز هویت سجام غیر حضوری کودکان


با کلیک بر روی ثبت اطلاعات نماینده وارد صفحه بعدی می‌شویم. در بالای صفحه سِمَت و شرایط نماینده را توضیح داده است که اگر بخواهیم بطور خلاصه بگوییم در 4 حالت می‌توان نمایندگی شخص دیگری را بر عهده گرفت:

1 در حالت اول، نماینده قانونی شخصی که زیر سن قانونی است یا به هجده سال تمام نرسیده، عموما ولی یا همان پدر و جد پدری (در صورت فوت یا غیبت پدر) فرد است.

2 در 3 حالت دیگر که اعم است از وکالت، وصایت و قیومیت هم می‌توان نمایندگی قانونی اشخاص را برعهده گرفت.

هرکدام از 4 حالت فوق، نیازمند مدارک مخصوص به خود هستند که باید در سامانه بارگذاری شوند.

به عنوان مثال:
قیم که به حکم دادگاه سرپرستی شخص محجور را بر عهده دارد؛ باید علاوه بر اطاعات شخصی مجوزی را که بر اساس آن قیم شخص محجور محسوب می شود، به سامانه ارائه دهد.

در ادامه، در رابطه با ثبت مدارک نماینده قانونی و اثبات نمایندگی خواهیم گفت.

نحوه ثبت اطلاعات نماینده قانونی

پس از آنکه روی ثبت اطلاعات نماینده قانونی کلیک کنید وارد صفحه جدیدی خواهید شد، در ادامه باید اصیل را به نماینده قانونی تغییر دهیم. (اصیل حالتی است که شخصی بدون نیاز به معرفی نماینده قانونی می‌خواهد برای شخص خودش احراز هویت انجام دهد.)

سپس، با انتخاب نماینده قانونی در قسمت کد ملی باید شماره ملی مربوط به سرپرست یا ولی را وارد نمایید.

سوال : آیا پدر یا ولی باید قبلا احراز هویت انجام داده باشد؟
جواب :
بله

با کلیک روی قسمت بررسی به شماره‌ای که سرپرست در فرایند احراز هویت خود ثبت کرده، پیامکی ارسال خواهد شد که ارقام آن باید در قسمت “کد تایید” وارد شود.

در کنار قسمتی که کد تایید را در آن وارد می‌کنید، نوع مدرک اثبات کننده سِمت از شما خواسته می‌شود.

اینجا با انتخاب گزینه ولایت و کلیک روی انتخاب فایل باید مدارک مورد نیاز برای اثبات اینکه رابطه ولایت و سرپرستی برقرار است را بارگذاری کنید.

ثبت نام سهام عدالت برای افراد زیر 18 سال


پیش از این، سخنگوی سهام عدالت درباره نحوه فروش سهام عدالت کودکان زیر 18 سال اظهار نظر کرده بود. در تاریخ 29 تیر سال 1399، اعلام شد که ولی و یا قیم فرد زیر 18 سال باید در سجام ثبت نام کرده و مراحل احراز هویت را طی کرده باشد. پس از اینکه احراز هویت را با موفقیت طی کردند، کارگزاری‌ها براساس اطلاعات سجام می‌توانند سفارش فروش سهام عدالت را برای سهام عدالت افراد زیر 18 سال بپذیرند.

همچنین لازم است یادآوری کنیم که به هنگام ثبت نام سجام سهام عدالت برای افراد زیر 18 سال، فرد قیم باید شماره تلفن همراه خود را وارد کند.

مدارک مورد نیاز برای احراز هویت کودکان


مدارک مورد نیاز برای اثبات برقراری رابطه ولایت بین شخص زیر هجده سال و کسی که می‌خواهد نمایندگی قانونی او را بپذیرد، به شرح زیر است:

1 تصویر شناسنامه ولی یا سرپرست

2 عکس کارت ملی ولی یا سرپرست

3 تصویر شناسنامه متقاضی (فرد زیر هجده سال)

نکته قابل توجه این است که شما می‌بایست هر سه فایل باید باهم انتخاب نمایید و بصورت یکجا در سامانه بارگذاری کنید. به بیانی دیگر، شما باید تمامی فایل های اسکن شده را باید با کیفیت بالایی درج نمایید.

فرمت های قابل قبول عکس

حجم فایل‌ها باید کمتر از 2 مگابایت باشد. این فایل‌ها فقط در فرمت‌های زیر، قابل قبول خواهد بود. در غیر این صورت سامانه فایل مدارک ارسالی را نخواهد پذیرفت.

  • Png
  • pdf
  • Jpeg
  • Jpg

پس از بارگذاری تصاویر مدارک مورد نیاز، روی دکمه افزودن کلیک کنید. با انتخاب گزینه ادامه مرحله بعد، سامانه از شما می خواهد یکبار دیگر تمام اطلاعات وارد شده را تایید نمایید.

به ترتیب سامانه از شما می‌خواهد اطلاعات هویتی، مشخصات نماینده و اطلاعات کد سهامداری را تایید نمایید. توجه داشته باشید که داشتن کد سهامداری ضروری نیست. در صورتی که کد سهامداری مختص به خود را دارید وارد نمایید در غیر این صورت با کلیک روی دکمه تایید وارد صفحه بعد شوید.

در انتها، شما باید تعهد نامه مربوط را مطالعه کرده و روی گزینه “می‌پذیرم” کلیک نمایید.

سوالات متداول


نحوه ثبت نام سجام برای کودکان چگونه است؟

ثبت نام سجام برای کودکان شامل 2 مرحله است. مرحله نخست آن از سوی سرپرست انجام می‌شود. مرحله دوم ثبت نام سجام زیر هجده سال بعد از رسیدن به سن قانونی توسط خود فرد انجام خواهد شد. دریافت کد بورسی به صورت آفلاین تنها راهی است که می‌توانید ثبت نام سجام برای کودکان را انجام بدهید.

در احراز هویت سجام کودکان کارت بانکی برای زیر 18 سال چه شرایطی دارد؟

کارت بانکی زیر 18 سال برای فرزندان باید به نام آن‌ها باشد. در نظر داشته باشید که اطلاعات ارتباطی از قبیل شماره موبایل و ایمیل می‌تواند متعلق به سرپرست آن‌ها باشد.

مدارک لازم برای احراز هویت سجام زیر ۱۸ سال چیست؟

کد پیگیری 10 رقمی سجام، اصل مدارک هویتی (شناسنامه) خود فرد و سرپرست جزو ضروری‌ترین مدارک احراز هویت سجام کودکان زیر ۱۸ سال به هستند.

سجام برای افراد زیر سن قانونی در چه بازه سنی انجام می‌شود؟

سجامی شدن برای افراد زیر سن قانونی از بدو تولد آن‌ها تا زمانی که زیر 18 سال دارند، امکانپذیر است.

احراز هویت زیر 18 سال به صورت حضوری است یا غیر حضوری؟

برای احراز هویت حضوری زیر 18 سال باید به دفاتر پیشخوان سطح شهر مراجعه کنید.

منبع : سایت فراشناسا

سوالات خود را در قسمت دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

27 پاسخ

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *