احراز هویت زیر 18 سال

احراز هویت افراد زیر 18 سال و ثبت نام سجام برای کودکان

احراز هویت افراد زیر 18 سال و شرایط ثبت نام سجام برای کودکان چگونه است؟ احراز هویت زیر ۱۸ سال سجام نسبت به سایر افراد، کمی متفاوت است. چون احراز هویت کودکان، قبل از رسیدن به سن قانونی توسط نماینده قانونی و یا قیم آن‌ها انجام می‌شود. برای ثبت نام سهام عدالت کودکان زیر 18 سال نیز افراد مشمول باید احراز هویت سجام را انجام بدهند.

بعد از ثبت نام و احراز هویت سجام برای بچه‌ها، دسترسی آن‌ها به تمام سرویس‌های بازار سرمایه فعال می‌شود.

افراد زیر 18 سال مانند سایر افراد می‌توانند در سامانه سجام ثبت نام کرده و کد بورسی خود را دریافت کنند. دریافت کد بورسی نیازمند وارد کردن اطلاعات هویتی، ارتباطی، شغلی و بانکی سرپرست آن‌ها در طی ثبت نام در سامانه سجام است و پس از آن، نوبت به احراز هویت سجام می‌رسد.

در ادامه‌ی این مطلب به نحوه احراز هویت سجام برای کودکان و افراد زیر 18 سال و ضرورت احراز هویت سهام عدالت فرزندان زیر ۱۸ سال پرداخته شده است.

نحوه ثبت نام سجام برای کودکان زیر ۱۸ سال


ثبت نام سجام برای کودکان با استفاده از اطلاعات سرپرست آن‌ها انجام می‌شود و برای احراز هویت سجام کودکان زیر 18 سال می‌بایست سرپرست آن‌ها اقدام کند.

احراز هویت سجام برای کودکان، دو مرحله دارد. در مرحله نخست، سرپرست قانونی فرد به یکی از دفاتر پیشخوان مراجعه می‌کند. مرحله دوم احراز هویت کودکان بعد از رسیدن آن‌ها به سن قانونی یعنی همان 18 سال است. در این سن، فرد مجددا باید برای احراز هویت خود اقدام کند.

احراز هویت زیر 18 سال - احراز هویت افراد زیر 18 سال سجام

احراز هویت زیر ۱۸ سال و ثبت نام سجام برای کودکان با سیگنال امکانپذیر است؟

هم‌اکنون، خدمات احراز هویت زیر ۱۸ سال سجام غیر حضوری در سیگنال ارائه نمی‌شود. (به طور کلی، احراز هویت سجام غیر حضوری فقط برای اشخاص ایرانی با شرایط سنی بالای 18 سال قابل انجام می‌باشد.)

به همین جهت، شما باید با نحوه ثبت نام سجام برای کودکان به صورت حضوری آشنایی داشته باشید. در ادامه، این مراحل را بررسی می‌کنیم.

نحوه احراز هویت کودکان زیر ۱۸ سال سجام


همانطور که در بخش بالا اشاره کردیم، احراز هویت غیر حضوری سجام برای افراد زیر 18 سال در اپلیکیشن‌ها، امکانپذیر نمی‌باشد. پس سرپرست برای احراز هویت کودکان می‌بایست حضورا به یکی از دفاتر پیشخوان مراجعه کند. قبل از احراز هویت بچه‌های زیر ۱۸ سال، سرپرست و یا قیم قانونی باید ثبت نام اینترنتی در سایت سجام را انجام بدهد و کد 10 رقمی سجام را دریافت کند.

در بخش زیر، ابتدا به نحوه ثبت نام اینترنتی سجام برای کودکان اشاره شده و پس از آن هم به مدارک لازم برای احراز هویت پرداخته شده است:

1 ثبت نام سجام برای کودکان در www.sejam.ir

برای احراز هویت و دریافت کد بورسی کودکان و افراد زیر 18 سال، سرپرست قانونی می‌بایست ثبت نام اولیه را در سامانه سجام (www.sejam.ir) انجام دهد.

در طی این فرآیند، مشخصات فردی (اطلاعات فردی، هویتی، ارتباطی و شغلی) و مشخصات بانکی سرپرست آن می‌بایست در در سامانه سجام ثبت شود.

سوال : آیا مشخصات بانکی باید به نام خود کودک باشد؟
جواب : بله

دقت کنید که پرداخت تمامی مطالبات و عایدی نقدی از بازار سرمایه به حسابی واریز خواهد شد که در این مرحله ثبت می‌شود. واضح است که مشخصات فردی و مشخصات بانکی باید با هم تطابق داشته باشند. (زیرا، سامانه از پذیرش حساب بانکی متعلق به دیگری ممانعت خواهد کرد.)

2 دریافت پیامک سجام

پس از ثبت نام اولیه و دریافت پیامک حاوی کد یکبار مصرف، برای انجام ادامه مراحل به قسمت ویرایش اطلاعات می‌رویم.

3 وارد کردن شماره تلفن

در این قسمت باید شماره تلفنی را که در مرحله اول ثبت کرده‌اید، مجددا وارد نمایید. پس از آن کد امنیتی را داخل کادر مربوطه بنویسید. بعد از واردکردن شماره همراه و ثبت کد امنیتی روی دکمه “دریافت کد تایید” کلیک کنید.

4 دریافت کد تایید 5 رقمی

پس از آنکه پیامک کد 5 رقمی را دریافت کردید، می‌بایست آن را در مرحله بعد در کادر مربوطه وارد کنید. در قسمت نوع مشتری، شخص حقیقی ایرانی را انتخاب کرده و کد ملی سرپرست قانونی را مجددا وارد نمایید.

پس از انجام مراحل فوق، دوباره باید کد امنیتی داخل تصویر را در قسمت مشخص شده وارد نمایید تا به شما اجازه ورود به مرحله بعد داده شود. با کلیک روی دکمه “تایید” وارد صفحه جدید می‌شوید.

5 ویرایش اطلاعات (در صورت نیاز)

در صورتی که اطلاعات شما در مراحل گذشته اشتباه ثبت شده‌اند، در بالای صفحه و در قسمت اطلاعات هویتی می‌توانید مشخصات سرپرست را ویرایش نمایید.

(البته برای تمامی مشخصات امکان ویرایش وجود ندارد. تنها می‌توانید محل تولد یا محل صدور شناسنامه را تغییر بدهید.)

ثبت نام سهام عدالت برای افراد زیر 18 سال


کودکان زیر 18 سالی که سهام عدالت دارند، اما سودی برای آن‌ها واریز نشده است؛ سرپرست آن‎ها می‌بایست احراز هویت سجام را انجام دهد.

پیش از این هم، سخنگوی سهام عدالت درباره نحوه فروش سهام عدالت کودکان زیر 18 سال اظهار نظر کرده بود. در تاریخ 29 تیر سال 1399، اعلام شد که ولی و یا قیم فرد زیر 18 سال باید در سجام ثبت نام کرده و مراحل احراز هویت را طی کرده باشد. پس از اینکه احراز هویت را با موفقیت طی کردند، کارگزاری‌ها براساس اطلاعات سجام می‌توانند سفارش فروش سهام عدالت را برای سهام عدالت افراد زیر 18 سال بپذیرند.

همچنین لازم است یادآوری کنیم که به هنگام ثبت نام سجام سهام عدالت برای افراد زیر 18 سال، فرد قیم باید شماره تلفن همراه خود را وارد کند.

مدارک مورد نیاز برای احراز هویت کودکان چیست؟


مدارک مورد نیاز برای اثبات برقراری رابطه ولایت بین شخص زیر هجده سال و کسی که می‌خواهد نمایندگی قانونی او را بپذیرد، به شرح زیر است:

1 تصویر شناسنامه ولی یا سرپرست

2 عکس کارت ملی ولی یا سرپرست

3 تصویر شناسنامه متقاضی (فرد زیر هجده سال)

نکته قابل توجه این است که شما می‌بایست هر سه فایل را باید باهم انتخاب نمایید و بصورت یکجا در سامانه بارگذاری کنید.

فرمت های قابل قبول عکس

حجم فایل‌ها باید کمتر از 2 مگابایت باشد. این فایل‌ها فقط در فرمت‌های زیر، قابل قبول خواهد بود. در غیر این صورت سامانه فایل مدارک ارسالی را نخواهد پذیرفت.

  • Png
  • pdf
  • Jpeg
  • Jpg

پس از بارگذاری تصاویر مدارک مورد نیاز، روی دکمه افزودن کلیک کنید. با انتخاب گزینه “مرحله بعد” سامانه سجام از شما می‌خواهد یکبار دیگر تمام اطلاعات وارد شده را تایید نمایید.

در این مرحله به ترتیب، سامانه از شما می‌خواهد اطلاعات هویتی، مشخصات نماینده و اطلاعات کد سهامداری را تایید نمایید. (توجه داشته باشید که داشتن کد سهامداری ضروری نیست. در صورتی که کد سهامداری مختص به خود را دارید، وارد نمایید. غیر از این، با کلیک روی دکمه تایید وارد صفحه بعد شوید.)

در انتها، شما باید تعهد نامه مربوط را مطالعه کرده و روی گزینه “می‌پذیرم” کلیک نمایید.

سوالات متداول


نحوه ثبت نام سجام برای کودکان چگونه است؟

ثبت نام سجام برای کودکان شامل 2 مرحله است. مرحله نخست آن از سوی سرپرست انجام می‌شود. مرحله دوم ثبت نام سجام زیر هجده سال بعد از رسیدن به سن قانونی توسط خود فرد انجام خواهد شد. دریافت کد بورسی به صورت آفلاین تنها راهی است که می‌توانید ثبت نام سجام برای کودکان را انجام بدهید.

مدارک لازم برای احراز هویت سجام زیر ۱۸ سال چیست؟

کد پیگیری 10 رقمی سجام، اصل مدارک هویتی (شناسنامه) سرپرست جزو ضروری‌ترین مدارک احراز هویت سجام کودکان زیر ۱۸ سال هستند.

احراز هویت زیر 18 سال به صورت حضوری است یا غیر حضوری؟

برای احراز هویت حضوری زیر 18 سال باید به دفاتر پیشخوان سطح شهر مراجعه کنید.

منبع : سایت فراشناسا

سوالات خود را در قسمت دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

29 پاسخ

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *