ابلاغیه الکترونیکی چیست

ابلاغیه الکترونیکی چیست + سامانه ثنا چیست؟

ابلاغیه الکترونیکی چیست و سامانه ثنا چه کاربردی دارد؟” جزو سوالات اساسی افراد بعد از دریافت پیامک ابلاغیه جدید از سوی قوه قضاییه است. به طور کلی، پیام‌هایی که از سوی قوه قضاییه برای ابلاغیه جدید صادر می‌شوند اطلاعات بیشتری در اختیار دریافت کنندگان قرار نداده اند. در این مقاله می‌خواهیم تا اطلاعات بیشتری در رابطه با ابلاغیه الکترونیکی، سامانه ثنا و نحوه ثبت نام در آن ارائه بدهیم. در ادامه همراه ما باشید.

تعریف ابلاغیه الکترونیکی


در ماده 175 قانون آیین دادرسی کیفری که در سال 1392 مصوب شد، اوراق قضائی که از سوی قوه قضائیه ابلاغ می‌شود؛ باید به صورت الکترونیکی و یا مخابراتی ابلاغ شود. بنابراین، برگه‌های کاغذی ابلاغ که از سوی قوه قضاییه به دست افراد می‌رسید، حذف شد. هم‌اکنون، ابلاغیه الکترونیکی را از سامانه ثنا به صورت غیر حضوری از سایت https://sana.adliran.ir/  می‌توانید دریافت کنید.

آموزش مشاهده ابلاغیه با کد ملی را با یک کلیک دریافت کنید!

برای پی بردن به پاسخ سوال “ابلاغیه الکترونیکی چیست” باید به مفهوم ابلاغیه پی ببریم. در بیانی ساده، ابلاغیه همان پیامی است که به صورت رسمی به منظور اعلام موضوعی مشخص برای یک یا چندین نفر ارسال می‌شود. اگر خواسته باشیم ابلاغ و ابلاغیه را در معنای لغوی شرح بدهیم، باید موارد زیر را عنوان کنیم:

  • ابلاغ: با توجه به فرهنگ فارسی عمید، ابلاغ به معنای رساندن نامه یا پیام به کسی است. در بحث حقوقی، ابلاغ به معنای رساندن نامه‌های قضایی به گیرنده به‌وسیله مامور می‌باشد.
  • ابلاغیه: ابلاغیه یعنی دستور و یا حکمی که از سوی یک مقام رسمی صادر شود. (یا به برگه‌ای که از طرف مقامات ذی صلاحیت صادر شود و مطلبی را ابلاغ کنند؛ ابلاغیه می‌گویند.)

در رابطه با این موضوع (ابلاغیه الکترونیکی چیست)، سوالات متعدد دیگری ممکن است داشته باشید که در ادامه به این موضوع پرداختیم.

سامانه ثنا چیست ؟


هم اکنون، اگر تمایل به پیگیری خدمات قضایی دارید، ابتدا باید در سامانه ثنا ثبت نام کنید. در این شرایط، دیگر نیازی به حضور فیزیکی شما در دفاتر خدمات قضایی نیست. پیش از سال 95، ابلاغیه‌ای از سوی مامور ابلاغ به فرد خوانده در پرونده ارسال می‌شد. در این شرایط، ممکن بود که فرد در محل سکونت خود حضور نداشته باشد و نتواند که ابلاغیه خود را دریافت کند.

سامانه ثنا دارای درگاه‌های متفاوتی برای ورود اشخاص حقیقی، حقوقی و حتی افرادی است که سمت قضایی دارند. بنابراین، به هنگام ورود و یا ثبت نام در سایت ثنا نسبت به نوع جایگاه خود، اطلاعات ورودی را بنویسید.

ابلاغیه الکترونیکی چیست

در پاسخ به سوال “سامانه ثنا چیست” باید بگوییم که درگاه خدمات الکترونیک قضایی همان سامانه ثنا نام دارد. با ثبت نام در ثنا می‌توانید از خدمات زیر بهره‌مند شوید:

  • آگهی اوراق قضائی
  • آگهی اعلامی
  • دریافت ابلاغیه با رمز
  • دریافت ابلاغیه با شماره
  • مشاهده ابلاغیه جدید
  • جمع آوری ابلاغیه‌های مشاهده شده

گفتنی است که این خدمات مخصوص افراد حقیقی است که در این سامانه، ثبت نام می‌کنند.

بیشتر بخوانید : احراز هویت ثنا

ثبت نام ثنا چیست؟


زمانی که پیامک دریافت ابلاغیه از سوی سامانه ابلاغ را دریافت می‌کنید، متوجه می‌شوید که ابلاغیه‌ی جدیدی برای شما صادر شده است. اگر مراحل ثبت نام در سایت ثنا را انجام داده باشید، می‌توانید جدیدترین ابلاغیه‌های صادرشده را مشاهده کنید.

دقت داشته باشید که “سامانه ثنا” مربوط به امور قضایی است و با “سامانه سنا” متفاوت است.

نحوه ثبت نام در سامانه ثنا را می‌توانید از طریق لینک زیر، آموزش ببینید:

سوالات متداوال در مورد “ابلاغیه الکترونیک

کاربرد ابلاغیه الکترونیکی چیست؟

شما بدون نیاز به مراجعه حضوری می توانید ابلاغیه‌های جدید و رسمی را از سوی قوه قضاییه به صورت آنلاین دریافت کنید.

پیامک ابلاغیه الکترونیکی چیست؟

لازم است بدانید که پیامک ابلاغیه الکترونیکی از سوی سامانه ثنا برای شما ارسال می‌شود. پس از ثبت نام در سایت ثنا، مجاز به استفاده از خدمات سامانه ابلاغ خواهید بود.

پیامک تقلبی ابلاغیه الکترونیکی چیست؟

اگر شما پیام‌هایی تحت عنوان سامانه ثنا دریافت کردید که حاوی لینک پرداخت هستند، این نوع پیام‌ها از نوع تقلبی می‌باشند که نباید بر روی لینک آن‌ها کلیک کنید.

منبع : فراشناسا

سوالات خود را در قسمت دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

دیدگاه ها بسته شده اند.