ابلاغیه الکترونیکی چیست

ابلاغیه الکترونیکی چیست + سامانه ثنا چیست؟

ابلاغیه الکترونیکی چیست و سامانه ثنا چه کاربردی دارد؟” جزو سوالات اساسی افراد بعد از دریافت پیامک ابلاغیه جدید از سوی قوه قضاییه است. به طور کلی، پیام‌هایی که از سوی قوه قضاییه برای ابلاغیه جدید صادر می‌شوند، اطلاعات بیشتری در اختیار دریافت کنندگان قرار نمی‎دهند.

در این مقاله می‌خواهیم تا اطلاعات بیشتری در رابطه با ابلاغیه الکترونیکی چیست، سامانه ثنا و نحوه ثبت نام در آن ارائه بدهیم. در ادامه همراه ما باشید.

معنی ابلاغیه الکترونیکی چیست


برای پاسخ دادن به سوال “ابلاغیه الکترونیکی چیست یا ابلاغیه ثنا چیست” باید ابلاغیه را معنا کنیم. در بیانی ساده، معنی ابلاغیه همان پیامی است که به صورت رسمی به منظور اعلام موضوعی مشخص برای یک یا چندین نفر ارسال می‌شود. اگر خواسته باشیم معنای ابلاغ و ابلاغیه را در معنای لغوی شرح بدهیم، باید موارد زیر را عنوان کنیم:

ابلاغ: با توجه به فرهنگ فارسی عمید، ابلاغ به معنای رساندن نامه یا پیام به کسی است. در بحث حقوقی، ابلاغ به معنای رساندن نامه‌های قضایی به گیرنده به‌وسیله مامور می‌باشد.

ابلاغیه: ابلاغیه یعنی دستور و یا حکمی که از سوی یک مقام رسمی صادر شود. (یا به برگه‌ای که از طرف مقامات ذی صلاحیت صادر شود و مطلبی را ابلاغ کنند؛ ابلاغیه می‌گویند.)

آموزش مشاهده ابلاغیه با کد ملی را با یک کلیک دریافت کنید!

در ماده 175 قانون آیین دادرسی کیفری که در سال 1392 در کشورمان مصوب شد، اوراق قضائی که از سوی قوه قضائیه ابلاغ می‌شود؛ باید به صورت الکترونیکی و یا مخابراتی ابلاغ شود. بنابراین، برگه‌های کاغذی ابلاغ که از قوه قضاییه به دست افراد می‌رسید، حذف شد.

هم‌اکنون می‌توانید ابلاغیه الکترونیکی را از سامانه ثنا به آدرس اینترنتی https://sana.adliran.ir/ دریافت کنید.

در رابطه با این موضوع (ابلاغیه ثنا چیست)، سوالات متعدد دیگری ممکن است داشته باشید که در ادامه به این موضوع پرداختیم.

پیامک ابلاغیه الکترونیکی چیست


پیامک ابلاغیه الکترونیکی را بعد از ثبت نام در سامانه ثنا می‌توانید دریافت کنید. معنی پیامک ابلاغیه الکترونیکی این است که شما یک ابلاغیه و یا احضاریه جدید و در جریان دارید و برای مشاهده آن باید به پنل کاربری خود در سایت عدل ایران مراجعه کنید.

نحوه ثبت نام در سامانه ثنا را می‌توانید از طریق لینک زیر، دریافت کنید:

اگر به دنبال منظور پیام ابلاغیه در سامانه ابلاغ قرار گرفت یعنی چه هستید؛ حتما این بخش را بخوانید. “ابلاغیه الکترونیکی شماره در حساب کاربری شما در سامانه ابلاغ قرار گرفت” یک نمونه از اس ام اس‌های دریافت ابلاغیه جدید است. پس از دریافت این پیامک باید به صفحه مشاهده ابلاغیه الکترونیکی مراجعه کنید.

سامانه ثنا چیست و چه کاربردی دارد؟


در پاسخ به سوال “سامانه ثنا چیست” باید بگوییم که درگاه خدمات الکترونیک قضایی همان سامانه ثنا نام دارد. با ثبت نام در ثنا می‌توانید از خدمات زیر بهره‌مند شوید:

  • آگهی اوراق قضائی
  • آگهی اعلامی
  • دریافت ابلاغیه با رمز
  • دریافت ابلاغیه با شماره
  • مشاهده ابلاغیه جدید
  • جمع آوری ابلاغیه‌های مشاهده شده

گفتنی است که این خدمات مخصوص افراد حقیقی است که در این سامانه، ثبت نام می‌کنند.

ابلاغیه الکترونیکی چیست

سامانه ثنا دارای درگاه‌های متفاوتی برای ورود اشخاص حقیقی، حقوقی و حتی افرادی است که سمت قضایی دارند. بنابراین، به هنگام ورود و یا ثبت نام در سایت ثنا نسبت به نوع جایگاه خود، اطلاعات ورودی را بنویسید.

اگر هم اکنون، تمایل به پیگیری خدمات قضایی دارید، ابتدا باید در سامانه ثنا ثبت نام کنید. چون برای ثبت نام در ثنا، نیازی به مراجعه حضوری ندارید.

خوب است این موضوع را یادآوری کنیم که تا قبل از سال 95، ابلاغیه‌ای از سوی مامور ابلاغ به فرد خوانده در پرونده ارسال می‌شد. در این شرایط، ممکن بود که فرد در محل سکونت خود حضور نداشته باشد و نتواند که ابلاغیه خود را دریافت کند.

دقت داشته باشید که “سامانه ثنا” مربوط به امور قضایی است و با “سامانه سنا” متفاوت است.

بیشتر بخوانید : احراز هویت ثنا

ثبت نام ثنا چیست؟


زمانی که پیامک دریافت ابلاغیه از سوی سامانه ابلاغ را می‌گیرید، متوجه می‌شوید که ابلاغیه‌ی جدیدی برای شما صادر شده است. اگر مراحل ثبت نام در سایت ثنا را انجام داده باشید، می‌توانید جدیدترین ابلاغیه‌های صادرشده را مشاهده کنید.

سوالات متداوال در مورد ابلاغیه الکترونیک

ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا چیست؟

منظور از ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا همان ابلاغیه‌های کاغذی می‌باشد که می‌توانید در سامانه رسمی ثنا که مربوط به دادگستری و قوه قضائیه است، مشاهده کنید.

کاربرد ابلاغیه الکترونیکی چیست؟

شما بدون نیاز به مراجعه حضوری می توانید ابلاغیه‌های جدید و رسمی را از سوی قوه قضاییه به صورت آنلاین دریافت کنید.

پیامک ابلاغیه الکترونیکی چیست؟

لازم است بدانید که پیامک ابلاغیه الکترونیکی از سوی سامانه ثنا برای شما ارسال می‌شود. پس از ثبت نام در سایت ثنا، مجاز به استفاده از خدمات سامانه ابلاغ خواهید بود.

پیامک تقلبی ابلاغیه الکترونیکی چیست؟

اگر شما پیام‌هایی تحت عنوان سامانه ثنا دریافت کردید که حاوی لینک پرداخت هستند، این نوع پیام‌ها از نوع تقلبی می‌باشند که نباید بر روی لینک آن‌ها کلیک کنید.

منبع : فراشناسا

سوالات خود را در قسمت دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *