احراز هویت ثنا غیر حضوری

سامانه احراز هویت ثنا و راهنمای ثبت نام ثنا غیر حضوری

احراز هویت ثنا غیر حضوری چه فرآیندی دارد؟ آموزش ثبت نام ثنا غیر حضوری در سامانه احراز هویت ثنا چگونه است؟” برای استفاده از خدمات سامانه احراز هویت ثنا با گوشی ابتدا باید در سامانه ثنا ثبت نام کنید. نحوه ثبت نام و احراز هویت در sana.adliran.ir را در این مطلب بخوانید!

با ورود آنلاین به سامانه ثنا، دیگر نیازی به احراز هویت حضوری ثنا ندارید.

هم اکنون، برای ورود به سامانه احراز هویت ثنا کلیک کنید.

آموزش ثبت نام ثنا غیر حضوری و راهنمای احراز هویت ثنا با گوشی را در ویدیوی بالا می توانید ببینید.

احراز هویت ثنا غیر حضوری چیست؟


چند سالی است که قوه قضاییه اکثر خدمات خود را در قالب الکترونیک به مراجعین ارائه می کند. از جمله این خدمات می توان به مشاهده ابلاغیه الکترونیکی و دریافت ابلاغیه الکترونیکی اشاره کرد. در وهله اول، استفاده از این خدمات احتیاج به ثبت نام و دریافت کد ثنا غیر حضوری دارید.

سامانه ثنا (ثبت نام الکترونیکی) یک سامانه ابلاغ الکترونیکی است که با هدف ارائه خدمات الکترونیک قوه قضاییه راه اندازی شده و افراد را از مراجعه حضوری به شعب دادگستری بی نیاز می کند. برخی دیگر از نهادها و موسسات مانند موسسات مالی و بانک ها از این سامانه استفاده می کنند.

ثبت نام سامانه ثنا پیش از این در 2 مرحله ثبت اطلاعات به شیوه غیر حضوری و احراز هویت حضوری انجام می شد. اخیرا با فراهم شدن زیرساخت‌های احراز هویت غیر حضوری، مرحله دوم نیز آنلاین انجام می‌شود. یعنی احراز هویت قبلا فقط با حضور در یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضاییه امکان پذیر بود.

شما برای ورود به سامانه احراز هویت ثنا باید به آدرس sana.adliran.ir مراجعه کنید.

نحوه ثبت نام در سامانه ثنا (راهنمای ثبت نام ثنا غیر حضوری)


ثبت نام ثنا غیر حضوری در قوه قضاییه اولین مرحله از مراحل دریافت خدمات الکترونیک این سامانه است. همانطور که گفتیم، تمامی مراحل آن از نوع غیر حضوری است که در 2 مرحله انجام می‌دهید:

  1. در مرحله اول ثبت نام آنلاین سامانه ثنا باید اطلاعات شخصی را به طور صحیح وارد کنید. در این بخش، اطلاعاتی مثل اطلاعات کامل شناسنامه ای، اطلاعات تماس، اطلاعات اقامتگاه و اطلاعات تحصیلی و شغلی را باید وارد کنید.
  2. پس از طی مرحله اول، وارد مرحله احراز هویت سامانه ثنا می شوید.

اکنون، شما همانند سایر افرادی که از دی ماه سال 1399 قابلیت احراز هویت ثنا غیر حضوری و آنلاین استفاده کرده اند، می‌توانید استفاده کنید. قابلیت احراز هویت ثنا با گوشی دارای مزایای فراوانی است که از جمله آن ها می توان به گرفتار نشدن در شلوغی های معمول دفاتر و مصون ماندن از ابتلا به کرونا اشاره کرد.

بیشتر بخوانید : ثبت نام ثنا با گوشی

آموزش تصویری احراز هویت سامانه ثنا sana.adliran.ir را در ادامه همین مطلب ببینید:

سامانه احراز هویت ثنا چیست ؟


احراز هویت فرایندی است که به موجب آن اطلاعات هویتی فرد تایید و اجازه دسترسی او به برنامه های مختلف صادر می شود. در فرایند احراز هویت از شیوه های مختلفی استفاده می شود. احراز هویت بیومتریک بخاطر استفاده از داده های فیزیکی و رفتاری منحصر به هر فرد از جمله اثر انگشت، چشم، کف دست و…، از امنیت بسیار بالایی برخوردار است.

این مسئله امکان دست‌برد به اطلاعات مهم امنیتی را به صفر یا نزدیک به صفر می رساند. سامانه احراز هویت ثنا دادگستری برای تکمیل ثبت نام ثنا غیر حضوری در این سایت مورد استفاده قرار می گیرد. فرایند sana authentication قبل از این به صورت حضوری انجام می شد؛ اما از زمستان سال 1399، با تکیه بر دانش متخصصین هوش مصنوعی کشور و با راه اندازی سامانه احراز هویت ثنا، امکان احراز هویت غیر حضوری نیز فراهم شده است.

آموزش احراز هویت ثنا با گوشی در 9 مرحله (فوری و بدون دردسر)


برای استفاده از خدمات احراز هویت ثنا با گوشی ، ابتدا باید ثبت نام ثنا غیر حضوری را از طریق سامانه sana.adliran.ir انجام بدهید. سپس، برای دانلود اپلیکیشن احراز هویت ثنا از این لینک استفاده کنید.

به طور کلی، لازم است بدانید که احراز هویت ثنا با گوشی همانند احراز هویت در سامانه احراز هویت ثنا است؛ با این تفاوت که مراحل احراز هویت ثنا را در یک اپلیکیشن موبایلی انجام می‌دهید. در بخش زیر، جزئیات احراز هویت ثنا با موبایل را بررسی می‌کنید:

1 ابتدا سامانه ثبت نام ثنا با آدرس اینترنتی sana.adliran.ir را در مرورگر موبایل خود باز کنید.

2 با ورود به سامانه ثنا، گزینه ثبت نام ثنا برای افراد حقیقی را انتخاب کنید. شماره ملی، شماره سریال شناسنامه و تاریخ تولد جزو اطلاعاتی هستند که باید در این مرحله بنویسید.

3 تعهدنامه و مقررات را تایید کنید. اطلاعات مربوط به اطلاعات تماس، آدرس و اطلاعات شناسنامه ای را هم در این مرحله بنویسید و به مراحل بعدی بروید که باید در اپلیکیشن ثنا عدل ایران انجا بدهید.

5 برای ورود به برنامه احراز هویت ثنا با گوشی باید شماره تلفن همراه خودتان (که مالک آن هستید) و کدی که دریافت کردید، وارد کنید تا ثبت نام شما در این اپلیکیشن از سوی قوه قضاییه تایید شود.

6 در این مرحله باید هزینه ثبت نام ثنا غیر حضوری را بپردازید تا بتوانید به احراز هویت ثنا با گوشی بپردازید.

7 با دوربین موبایل از چهره خودتان براساس دستورالعمل گفته شده در قوانین آن، عکس بگیرید.

8 امضای الکترونیک خود را رسم کنید تا فرآیند احراز هویت ثنا غیر حضوری شما تایید شود.

9 برای رکورد کردن ویدئو باید متن را مشاهده کنید و بخوانید. سپس، گزینه ارسال ویدئو را بزنید.

اکنون که مراحل احراز هویت ثنا با گوشی به اتمام رسیده، باید منتظر تایید این فرآیند باشید و نام کاربری و رمز عبور خود را دریافت کنید.

نحوه احراز هویت ثنا غیر حضوری در سامانه ثنا (آموزش تصویری گام به گام sana authentication)


بالاتر اشاره کردیم که بر خلاف مرحله اول ثبت نام که هم حضوری و غیر حضوری آنلاین قابل انجام بود، احراز هویت تنها به شکل حضوری صورت می گرفت. اما از زمستان سال 1399 و با اعلام رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، با راه اندازی «سامانه احراز هویت ثنا غیر حضوری» امکان احراز هویت آنلاین برای مراجعین و متقاضیان فراهم شده است. پس شما همانند متقاضیان دیگر می توانید 2 مرحله ثبت نام ثنا را آنلاین طی کنید.

مراحل سامانه احراز هویت ثنا

در ادامه این مقاله با هم به بررسی جزئیات مرحله احراز هویت برخط قوه قضاییه می پردازیم. پس از طی مرحله اول یعنی ثبت اولیه اطلاعات شخصی و احراز شماره همراه، نوبت به مرحله دوم یعنی احراز هویت می رسد. مراحل احراز هویت ثنا غیر حضوری در سایت اینترنتی sana.adliran.ir عبارتند از:

1 در اولین گام برای احراز هویت ثنا غیر حضوری باید هزینه آن را پرداخت کنید. مطابق تصویر زیر، ابتدا یکی از کارگزاران را از منوی موجود در صفحه انتخاب و سپس بر روی پرداخت هزینه کلیک کنید.

احراز هویت ثنا
سامانه احراز هویت ثنا

2 بعد از کلیک بر روی پرداخت هزینه احراز هویت ثنا، وارد صفحه پرداخت در درگاه اینترنتی می شوید. در این صفحه با انتخاب پرداخت اینترنتی درگاه آپ به صفحه پرداخت اینترنتی منتقل خواهید شد.

ثبت نام غیر حضوری سامانه ثنا
ثبت نام غیر حضوری سامانه ثنا – مرحله دوم

3 برای پرداخت هزینه خدمات سامانه احراز هویت ثنا، اطلاعات کارت را وارد و گزینه پرداخت را انتخاب کنید. هزینه این خدمات، 90.000 ریال است.

احراز هویت ثنا
احراز هویت ثنا – مرحله سوم

4 بعد از پرداخت هزینه به شما اعلام می شود که ثبت اطلاعات اولیه را با موفقیت انجام دادید. برای شروع احراز هویت ثنا باید یکی از کارگزاران را از منوی موجود در صفحه انتخاب و بر دکمه شروع احراز هویت غیر حضوری کلیک کنید.

احراز هویت ثنا
احراز هویت ثنا – ثبت ثنا غیر حضوری

5 در این مرحله از احراز هویت ثنا بعد از لمس صفحه در تلفن همراه و با استفاده از ماوس در رایانه باید امضای الکترونیک خود را وارد کنید. پس از آن می توانید دکمه ثبت و ادامه را بزنید.

احراز هویت ثنا
احراز هویت ثنا – مرحله پنجم

6 در مرحله بعد از شما خواسته می شود که مطابق دستورالعمل از چهره خود عکس بگیرید. شما می توانید این عکس را با استفاده از دوربین دوم گوشی یا با استفاده از وبکم لپتاپ خود تهیه کنید.

احراز هویت ثنا
احراز هویت ثنا – مرحله ششم

7 اکنون، نوبت ضبط ویدیو است. جهت ثبت نام ثنا غیر حضوری و ضبط ویدیو شما می توانید یکی از دو روش ارائه شده را به دلخواه خود انتخاب کنید. در روش اول (مطابق تصویر زیر)، یک جمله برای شما نمایش داده می‌شود که شما بعد از کلیک بر روی دکمه Record a video، آن جمله را تکرار و سپس ویدیو را ارسال کنید.

احراز هویت ثنا غیر حضوری
احراز هویت ثنا غیر حضوری

روش دوم احراز هویت ثنا غیر حضوری

در روش دوم از sana authentication (مطابق تصویر زیر) همانند الگویی که برای نشان داده می شود؛ دست خود را مقابل دوربین حرکت دهید.

احراز هویت ثنا - مراحل احراز هویت ثنا
سامانه احراز هویت ثنا

بعد از طی مراحل فوق، ثبت نام ثنا غیر حضوری را تکمیل کرده اید. یک نام کاربری و رمز عبور در این مرحله برای شما نمایش داده می‌شود. با استفاده از این اطلاعات مهم می توانید به امکانات سامانه برخط ثنا دسترسی پیدا کنید. از جمله این امکانات می توانیم به رویت ابلاغیه در سامانه ثنا و دریافت گواهی سوء پیشینه اشاره کنیم.

خطای عدم پشتیبانی دوربین در احراز هویت غیر حضوری ثنا را چگونه رفع کنیم؟


عدم پشتیبانی دوربین خطایی است که گاهی در هنگام ضبط ویدیو یا گرفتن عکس سلفی در حین احراز هویت ثنا غیر حضوری ممکن است برای شما مانند سایر کاربران اتفاق بیافتد. دلایل این خطا، متعدد هستند. در بخش زیر، دلایل مختلف و روش حل هر کدام را بررسی می‌کنیم:

• کیفیت پایین دوربین

خطای عدم پشتیبانی دوربین می تواند به علت کیفیت پایین دوربین گوشی هوشمند یا لپتاپ شما باشد. سعی کنید هنگام احراز هویت ثنا از دوربین با کیفیت بالا استفاده کنید.

• نور تصویر یا ویدیوی شما مناسب نیست

دقت کنید که در شرایطی عکس و فیلم خواسته شده را تهیه کنید که نور مناسبی در محیط داشته باشید. نور کم باعث تاریکی و نور زیاد باعث روشنایی بیش از اندازه تصویر می شود. که هر دو مورد نهایتا منجر به غیرقابل تشخیص بودن چهره شما می‌شوند.

بهتر است تصویر را در زیر نور آفتاب ثبت کنید. اگر مایل به گرفتن عکس در خانه هستید، برای بهره بردن از شرایط نوری مناسب رو به چراغ بنشینید نه پشت به چراغ.

• فاصله نامناسب چهره با لنز دوربین

برای تشخیص چهره و احراز هویت ثنا غیر حضوری، چهره شما باید دقیقا مطابق دستورالعملی که در نرم افزار بیان می شود؛ مقابل دوربین قرار بگیرد. فاصله دور یا نزدیک نسبت به لنز دوربین منجر به ناواضح شدن چهره شما و عدم احراز هویت خواهد شد.

• حضور افراد دیگر

حضور افراد دیگر در کنار شما مقابل دوربین، می تواند باعث بروز خطای عدم پشتیبانی دوربین در سامانه احراز هویت ثنا شود.

• پوشیدگی صورت

گاهی ممکن است صورت شما با شیئی یا بخاطر حضور فردی دیگر پوشانده شده باشد. قبل از تهیه عکس یا ضبط ویدیو این مسئله را برطرف کنید.

• آرایش

تصویر خانم ها باید بدون آرایش باشد. وجود آرایش بر روی صورت خانم ها می تواند سامانه احراز هویت ثنا را دچار خطا کند و چهره فرد به درستی تشخیص داده نشود. پس دقت کنید هنگام حضور مقابل دوربین صورتتان آرایش نداشته باشد.

همه کارگزاری ها در مرحله تصویربرداری و ضبط ویدیو از شما خواهند خواست که شئونات اسلامی را رعایت کنید. پس هنگام طی این مراحل، حتما حجاب کامل را رعایت کنید.

مدارک لازم برای سامانه احراز هویت ثنا چیست؟


در احراز هویت ثنا غیر حضوری که فرد را از مراجعه به دفاتر خدمات قضایی بی نیاز می کند؛ داشتن اطلاعات شخصی برای ثبت نام ثنا غیر حضوری کافی است. از جمله این اطلاعات می توان به کد ملی، سریال شناسنامه، آدرس دقیق اقامتگاه و کد پستی اقامتگاه اشاره کرد.

در ضمن، اگر فرد متقاضی به هر دلیلی بخواهد از روش حضوری برای ثبت نام و احراز هویت استفاده کند. لازم است که برخی مدارک را حتما همراه داشته باشد.

  • مدارک شناسایی از جمله شناسنامه و کارت ملی
  • شماره تلفنی که هنگام ثبت نام (مرحله اول) در سایت درج شده است.
  • امضاء الکترونیکی (این امضا توسط متصدیان دفاتر خدمات قضایی گرفته می شود.)

بعد از تایید این اطلاعات، نام کاربری و رمز عبور شما در سامانه ثنا فعال می شود. با استفاده از این نام کاربری و رمز عبور، متقاضی می توانید در سامانه ثنا فعالیت کرده و از خدمات مختلف آن بهره‌مند شوید.

سوالات متداول ثبت نام ثنا غیر حضوری


برای تکمیل ثبت نام در سامانه ثنا به چه مدارکی نیاز است؟

برای ثبت نام حضوری به مدارکی از جمله مدارک شناسایی، تلفن همراه ارائه شده و امضاء الکترونیکی نیاز دارید. اما برای ثبت نام غیر حضوری دسترسی به اطلاعات شخصی کافی است.

ثبت نام در سامانه ثنا چگونه است؟

ثبت نام در سامانه ثنا از دو مرحله درج اطلاعات شخصی و احراز هویت تشکیل شده است. هر دوی این مراحل هم به صورت حضوری و در دفاتر خدمات قضایی و هم به صورت آنلاین امکان پذیر است.

آیا می توان احراز هویت سامانه ثنا را آنلاین انجام داد؟

ثبت نام در سامانه ثنا شامل 2 مرحله درج اطلاعات شخصی و احراز هویت است. هر دوی این مراحل هم به صورت حضوری در دفاتر خدمات قضایی و هم به صورت آنلاین را می‌توانید انجام بدهید.

آیا ثبت نام و احراز هویت در سامانه ثنا رایگان است؟

ثبت اطلاعات شخصی در سامانه ثنا رایگان و احراز هویت در این سامانه، مبلغ 90.000 ریال هزینه دارد.

آیا برای ثبت نام در سامانه ثنا به اسکن مدارک احتیاج داریم؟

برای ثبت نام در سامانه ثنا به مدارک اسکن شده نیاز ندارید.

برای احراز هویت از کدام سیستم عامل و از چه مرورگری استفاده کنیم؟

بهترین وسیله برای احراز هویت آنلاین، گوشی های هوشمند اندرویدی هستند. کاربران اندرویدی کمتر دچار خطا شده اند. بهترین مرورگر نیز چه در گوشی های اندرویدی و چه در لپتاپ یا کامپیوتر، کروم است. اگر از سیستم عامل ios استفاده می کنید، بهترین مرورگر برای شما مرورگر safari است.

منبع : سایت فراشناسا

20 پاسخ

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *