احراز هویت ثنا غیر حضوری

احراز هویت ثنا غیر حضوری (الکترونیکی) و ثبت نام ثنا چگونه است؟

احراز هویت ثنا غیر حضوری چگونه است؟ آموزش نحوه ثبت نام ثنا غیر حضوری + چگونه وارد سامانه احراز هویت ثنا شویم؟ برای استفاده از خدمات غیر حضوری قوه قضاییه ابتدا باید در سامانه ثنا (ثبت نام الکترونیکی قضایی) ثبت نام نمود. ثبت نام سامانه ثنا پیش از این در دو مرحله ثبت اطلاعات به شیوه غیر حضوری و احراز هویت به شیوه حضوری انجام می گرفت. اخیرا با فراهم شدن امکان احراز هویت غیر حضوری ثنا، مرحله دوم نیز غیرحضوری شده است. امکان احراز هویت آنلاین ثنا دارای مزایای فراوانی است که از جمله آن ها می توان به گرفتار نشدن در شلوغی های معمول دفاتر و مصون ماندن از ابتلا به کرونا اشاره کرد.

با ورود به سامانه ثنا به صورت آنلاین دیگر نیازی به احراز هویت حضوری نمی باشد :

آموزش ثبت نام در سامانه ثنا و راهنمای احراز هویت ثنا (به صورت غیر حضوری) را در این ویدیو می توانید ببینید.

احراز هویت ثنا چیست ؟

چند سالی است که قوه قضاییه اکثر خدمات خود را در قالب الکترونیک به مراجعین ارائه می کند. از جمله این خدمات می توان به مشاهده ابلاغیه الکترونیکی و دریافت ابلاغیه الکترونیکی اشاره کرد. اما استفاده از این خدمات در وهله اول احتیاج به ثبت نام در سامانه ثنا دارد. سامانه ثنا (ثبت نام الکترونیکی) یک سامانه ابلاغ الکترونیکی است که با هدف ارائه خدمات الکترونیک قوه قضاییه راه اندازی شده و افراد را مراجعه حضوری به شعب دادگستری بی نیاز می کند. برخی دیگر از نهادها و موسسات مانند موسسات مالی و بانک ها از این سامانه استفاده می کنند.

به عنوان مثال برای استفاده از برخی خدمات ویژه این موسسات مالی از جمله دریافت وام، به ثبت نام در سامانه ثنا احتیاج است. ثبت نام در این سامانه فرایندی دو مرحله ای دارد که مرحله اول آن ثبت اطلاعات شخصی و مرحله دوم آن احراز هویت است. احراز هویت قبلا فقط با حضور در یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضاییه امکان پذیر بود که از دی ماه سال 1399 امکان احراز هویت ثنا غیر حضوری و آنلاین فراهم شده است.

نحوه ثبت نام در سامانه ثنا

ثبت نام در ثنا قوه قضاییه اولین مرحله از مراحل دریافت خدمات الکترونیک قوه قضاییه است. ثبت نام ثنا غیر حضوری است و در دو مرحله انجام می پذیرد.

  • مرحله اول مرحله ثبت دقیق و کامل اطلاعات شخصی است. در این مرحله وارد کردن اطلاعاتی از قبیل اطلاعات کامل شناسنامه ای، اطلاعات تماس، اطلاعات اقامتگاه و اطلاعات تحصیلی و شغلی از شما خواسته می شود.
  • پس از طی مرحله اول وارد مرحله احراز هویت می شوید.

بیشتر بخوانید : ثبت نام ثنا با گوشی

آموزش تصویری احراز هویت در سامانه ثنا را در ادامه همین مطلب ببینید

سامانه احراز هویت ثنا برای چیست ؟

احراز هویت فرایندی است که به موجب آن اطلاعات هویتی فرد تایید و اجازه دسترسی او به برنامه های مختلف صادر می شود. در فرایند احراز هویت از شیوه های مختلفی استفاده می شود. که از جمله می توان به استفاده از داده های بیومتریک اشاره کرد. احراز هویت بیومتریک بخاطر استفاده از داده های فیزیکی و رفتاری منحصر به هر فرد از جمله اثر انگشت، چشم، کف دست و…، از امنیت بسیار بالایی برخوردار است.

این مسئله امکان دست‌برد به اطلاعات مهم امنیتی را به صفر یا نزدیک به صفر می رساند. سامانه احراز هویت ثنا دادگستری برای تکمیل ثبت نام در سایت ثنا مورد استفاده قرار می گیرد. فرایند احراز هویت ثنا قبل از این به صورت حضوری انجام می شد اما از زمستان سال 1399، با تکیه بر دانش متخصصین هوش مصنوعی کشور و با راه اندازی سامانه احراز هویت ثنا، امکان احراز هویت غیر حضوری نیز فراهم شده است.

نحوه احراز هویت ثنا (آموزش تصویری گام به گام)

بالاتر اشاره شد که بر خلاف مرحله اول ثبت نام سامانه ثنا که هم حضوری و غیر حضوری آنلاین قابل انجام بود، احراز هویت تنها به شکل حضوری صورت می گرفت. اما از زمستان سال 1399 و با اعلام رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، با راه اندازی «سامانه احراز هویت برخط قوه قضاییه» امکان احراز هویت آنلاین برای مراجعین و متقاضیان فراهم شده است. متقاضیان می توانند با ورود به سامانه ثنا به هر دو مرحله ثبت نام را آنلاین تکمیل کنند.

احراز هویت ثنا به لطف راه اندازی این سامانه امکان پذیر شده و از مراجعه حضوری و ایجاد ازدحام در دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضاییه و نیز شعب مختلف دادگستری جلوگیری کرده است. جزئیات مرحله اول ثبت نام سامانه ثنا را در مقاله دیگری بررسی کرده ایم. در ادامه این مقاله با هم به بررسی جزئیات مرحله احراز هویت برخط سامانه ثنا می پردازیم. پس از طی مرحله اول یعنی ثبت اولیه اطلاعات شخصی و احراز شماره همراه، نوبت به مرحله دوم یعنی احراز هویت می رسد:


1- مرحله اول

در اولین گام برای احراز هویت برخط، باید هزینه آن را پرداخت کنید. مطابق تصویر زیر، ابتدا یکی از کارگزاران را از منوی موجود در صفحه انتخاب و سپس بر روی پرداخت هزینه کلیک کنید.

احراز هویت ثنا - مراحل احراز هویت ثنا فراشناسا

2- مرحله دوم

در نسخه دسکتاپ این سامانه بعد از کلیک بر روی پرداخت هزینه، وارد صفحه پرداخت از طریق درگاه اینترنتی می شوید. در این صفحه با کلیک بر روی گزینه پرداخت اینترنتی درگاه آپ وارد صفحه پرداخت اینترنتی شوید.

احراز هویت ثنا - مراحل احراز هویت ثنا

3-مرحله سوم

برای پرداخت هزینه اطلاعات کارت را وارد و بر روی گزینه پرداخت کلیک کنید. هزینه احراز هویت برخط 90.000 ریال است.

احراز هویت ثنا - مراحل احراز هویت ثنا

4-مرحله چهارم

بعد از پرداخت هزینه به شما اعلام می شود که ثبت اطلاعات اولیه با موفقیت انجام داده اید. برای شروع احراز هویت غیر حضوری باید یکی از کارگزاران را از منوی موجود در صفحه انتخاب و بر دکمه شروع احراز هویت غیر حضوری ثنا کلیک کنید.

احراز هویت ثنا - مراحل احراز هویت ثنا فراشناسا

5-مرحله پنجم

در این مرحله باید بعد از لمس صفحه در تلفن همراه و با استفاده از ماوس در رایانه، امضای الکترونیک خود را وارد کنید. پس از آن می توانید دکمه ثبت و ادامه را بزنید.

احراز هویت ثنا - مراحل احراز هویت ثنا

6-مرحله ششم

در مرحله بعد از شما خواسته می شود که مطابق دستورالعمل از چهره خود عکس بگیرید. شما می توانید این عکس را با استفاده از دوربین دوم گوشی یا با استفاده از وبکم لپتاپ خود تهیه کنید.

احراز هویت ثنا - مراحل احراز هویت ثنا

7-مرحله هفتم

حالا نوبت ضبط ویدیو است. جهت ثبت نام ثنا و برای ضبط ویدیو شما می توانید یکی از دو روش ارائه شده را به دلخواه خود انتخاب کنید. در روش اول و مطابق تصویر زیر، یک جمله برای شما نمایش داده خواهد شد که شما باید بعد از کلیک بر روی دکمه Record a video آن جمله را تکرار و سپس ویدیو را ارسال کنید.

احراز هویت ثنا - مراحل احرازهویت ثنا

در روش دوم شما باید مطابق تصویر زیر، همانند الگویی که برای نشان داده می شود، دست خود را مقابل دوربین حرکت دهید:

احراز هویت ثنا - مراحل احراز هویت ثنا

بعد از طی مراحل فوق، ثبت نام شما در سامانه ثنا تکمیل می شود. یک نام کاربری و رمز عبور در این مرحله در اختیار شما قرار خواهد گرفت. با استفاده از آن می توانید به امکاناتی که سامانه ثنا در اختیار کاربران خود قرار داده، دسترسی پیدا کنید. از جمله این امکانات می توان به رویت ابلاغیه در سامانه ثنا اشاره کرد.

خطای عدم پشتیبانی دوربین هنگام احراز هویت غیر حضوری ثنا را چگونه رفع کنیم؟

عدم پشتیبانی دوربین خطایی است که گاهی در هنگام ضبط ویدیو یا گرفتن عکس سلفی برای کاربران رخ می دهد. این خطا می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد. با هم دلایل مختلف و روش حل هر کدام را در ادامه بررسی می کنیم:

• کیفیت پایین دوربین

خطای عدم پشتیبانی دوربین می تواند به علت کیفیت پایین دوربین گوشی هوشمند یا لپتاپ شما باشد. سعی کنید هنگام احراز هویت از دوربینی با کیفیت بالا استفاده کنید.

• نور تصویر یا ویدیوی شما مناسب نیست

دقت کنید که در شرایطی عکس و فیلم خواسته شده را تهیه کنید که نور تصویر مناسب باشد. نور کم باعث تاریکی و نور زیاد باعث روشنایی بیش از اندازه تصویر می شود. که هر دو مورد نهایتا منجر به غیرقابل تشخیص بودن چهره شما خواهد بود. بهتر است تصویر را در زیر نور آفتاب تهیه کنید. اگر مایل به تهیه تصویر در خانه هستید، برای بهره بردن از شرایط نوری مناسب رو به چراغ بنشینید نه پشت به چراغ.

• فاصله نامناسب چهره با لنز دوربین

برای تشخیص چهره و احراز هویت، چهره شما باید دقیقا مطابق دستورالعملی که در نرم افزار بیان می شود مقابل دوربین قرار بگیرد. فاصله دور یا نزدیک نسبت به لنز دوربین منجر به ناواضح شدن چهره شما و عدم احراز هویت خواهد شد.

• حضور افراد دیگر

حضور افراد دیگر در کنار شما مقابل دوربین، می تواند باعث بروز خطای عدم پشتیبانی دوربین شود.

• پوشیدگی صورت

گاهی ممکن است صورت شما با شیئی یا بخاطر حضور فردی دیگر پوشانده شده باشد. قبل از تهیه عکس یا ضبط ویدیو این مسئله را برطرف کنید.

• آرایش

تصویر خانم ها باید بدون آرایش باشد. وجود آرایش بر روی صورت خانم ها می تواند سامانه احراز هویت را دچار خطا کند و چهره فرد به درستی تشخیص داده نشود. پس دقت کنید هنگام حضور مقابل دوربین صورتتان آرایش نداشته باشد. همه کارگزاری ها در مرحله تصویربرداری و ضبط ویدیو از شما خواهند خواست که شئونات اسلامی را رعایت کنید. پس هنگام طی این مراحل حتما حجاب کامل را رعایت کنید.

مدارک لازم برای احراز هویت سامانه ثنا

در احراز هویت ثنا غیر حضوری که فرد را از مراجعه به دفاتر خدمات قضایی بی نیاز می کند. داشتن اطلاعات هویتی برای ثبت نام ثنا کافی است. از جمله این اطلاعات می توان به کد ملی، سریال شناسنامه، آدرس دقیق اقامتگاه و کد پستی اقامتگاه اشاره کرد. اما اگر فرد متقاضی به هر دلیلی بخواهد از روش حضوری برای ثبت نام و احراز هویت سامانه ثنا استفاده کند. لازم است که برخی مدارک را حتما همراه داشته باشد:

  • مدارک شناسایی از جمله شناسنامه و کارت ملی
  • شماره تلفنی که هنگام ثبت نام (مرحله اول) در سایت درج شده است.
  • امضاء الکترونیکی. این امضا توسط متصدیان دفاتر خدمات قضایی گرفته می شود.


بعد از تایید این اطلاعات، نام کاربری و رمز عبور متقاضی در سامانه ثنا فعال می شود. با استفاده از این نام کاربری و رمز عبور، متقاضی می تواند در سایت سامانه ثنا فعالیت کرده و از خدمات مختلف آن بهره‌مند شوند.

سوالات متداول احراز هویت ثنا

1- آیا ثبت نام و احراز هویت در سامانه ثنا رایگان است؟

ثبت اطلاعات شخصی در سامانه ثنا رایگان و احراز هویت سامانه ثنا مبلغ 90.000 ریال هزینه دارد.

2- برای تکمیل ثبت نام در سامانه ثنا به چه مدارکی نیاز است؟

برای ثبت نام حضوری به مدارکی از جمله مدارک شناسایی، تلفن همراه ارائه شده و امضاء الکترونیکی نیاز است. برای ثبت نام غیر حضوری دسترسی به اطلاعات شخصی کافی است.

3- ثبت نام در سامانه ثنا چگونه است؟

ثبت نام در سامانه ثنا از دو مرحله درج اطلاعات شخصی و احراز هویت تشکیل شده است. هر دوی این مراحل هم به صورت حضوری و در دفاتر خدمات قضایی و هم به صورت آنلاین امکان پذیر است.

4- آیا می توان احراز هویت سامانه ثنا را آنلاین انجام داد؟

ثبت نام در سامانه ثنا از دو مرحله درج اطلاعات شخصی و احراز هویت تشکیل شده است. هر دوی این مراحل هم به صورت حضوری و در دفاتر خدمات قضایی و هم به صورت آنلاین امکان پذیر است.

5- آیا برای ثبت نام در سامانه ثنا به اسکن مدارک احتیاج داریم؟

ثبت نام در سامانه ثنا به مدارک اسکن شده نیاز ندارد.

6- برای احراز هویت از کدام سیستم عامل و از چه مرورگری استفاده کنیم؟

بهترین وسیله برای احراز هویت آنلاین، گوشی های هوشمند اندرویدی هستند. کاربران اندرویدی کمتر دچار خطا شده اند. بهترین مرورگر نیز چه در گوشی های اندرویدی و چه در لپتاپ یا کامپیوتر، کروم است. اگر از سیستم عامل ios استفاده می کنید، بهترین مرورگر برای شما مرورگر safari است.

منبع : سایت فراشناسا

15 پاسخ

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *