کد واحد قضایی چیست

کد واحد قضایی چیست + آموزش دریافت کد قضایی ثنا

پاسخ سوال “کد واحد قضایی چیست و چگونه می‌توان آن را دریافت کرد؟” برای افرادی که احراز هویت ثنا غیر حضوری را انجام داده و ابلاغیه‌های متعدد قوه قضایی در ارتباط هستند، اهمیت زیادی دارد. کد واحد قضایی همان پیش شماره مکاتباتی واحدهای قضایی (دادگاه حقوقی) است که در ابلاغیه‌های افراد هم دیده می‌شود. برای مثال، دیوان عدالت اداری کشور دارای شماره قضایی منحصربه‌فرد است که تمام ابلاغیه‌های صادرشده از آن‌جا با این پیش شماره آغاز می‌شوند. اگر تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری درباره جستجوی کد واحد قضایی و مراحل آن دریافت کنید، در ادامه همراه ما باشید.

تعریف کد واحد قضایی | کد واحد قضایی چیست


کد واحد قضایی یک شماره منحصربه‌فرد است. این کد برای هر کدام از واحدهای قضایی در دستگاه قضاییه اختصاص یافته است. منظور از واحدهای قضایی همان دیوان عدالت اداری، دیوان عالی کشور، دادسرا و دادگاه است.

قانون کد واحد قضایی و یا ابلاغ با کد پیش شماره مکاتباتی واحدهای قضایی و اداری در سال 1361 در قانون شورای اسلامی به تصویب رسید. جزئیات متن این قانون به شرح زیر است:

«ابلاغ کد پیش شماره مکاتباتی واحدهای قضایی و اداری‌ بخشنامه به کلیه واحدهای قضایی و اداری دادگستری جمهوری اسلامی ایران‌ پیرو بخشنامه شماره‌ 24.2418.102.7084 مورّخ 1359.12.3 با تشکیل دیوان عدالت ‌اداری‌، دفتر معاونت شورای عالی قضایی و ریاست تشکیلات اداری دادگستری و دانشکده علوم‌قضایی و خدمات اداری‌، بدین وسیله فهرست کد پیش‌شماره مکاتباتی واحدهای قضایی و اداری حوزه مرکزی به پیوست‌ ارسال می‌شود.

لازم است کلیه واحدهای مشروحه در لیست‌ ضمیمه‌، در سرلوحه مکاتبات اداری‌، کد تعیین شده مربوط به خود را قبل از شماره اندیکاتور و یا کارتکس درج نمایند. این امر برای شناسایی مکاتبات اداری آسان‌تر و سریع‌تر انجام می‌پذیرد. مهدی قاضی‌معاون شورای عالی قضایی‌ و رئیس تشکیلات اداری دادگستری جمهوری اسلامی ایران‌»

اهمیت شماره واحد قضایی به هنگام بررسی ابلاغیه‌ها مشخص می‌شود. محل درج شماره قضایی در مکاتبه‌های اداری، پیش از شماره‌نامه است. به طور کلی، شما می‌توانید کد آن را از سامانه ثنا دریافت کنید. نحوه پیدا کردن این کد را در ادامه بررسی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: مشاهده ابلاغیه با کد ملی

دریافت کد واحد قضایی با جستجو در سامانه ثنا (آموزش کاربردی)


همانطور که گفتیم، برای دریافت کردن شماره واحد قضایی باید به سامانه ثنا مراجعه کنید؛ زیرا، یکی از خدماتی که این سامانه ثنا برای کاربران فراهم کرده، جستجوی واحدهای قضایی است. همچنین، شما می‌توانید آدرس هر کدام از کانون‌های خدمات قضایی را پیدا کنید.

در مرحله نخست، ابتدا وارد سایت عدل ایران با آدرس اینترنتی adliran.ir شوید. سپس، گزینه “جستجوی واحدهای قضایی” را مطابق با تصویر زیر، کلیک کنید.

کد واحد قضایی چیست- دریافت کد واحد قضایی سامانه ثنا

پس از کلیک کردن بر روی “جستجوی واحدهای قضایی” با صفحه‌ای مطابق با صفحه‌ی زیر روبرو می‌شوید.

دریافت کد واحد قضایی

برای جستجوی واحد قضایی باید گزینه “جستجو براساس واحد قضایی” را انتخاب کنید تا صفحه‌ی زیر را ببینید.

دریافت کد واحد قضایی ثنا

اکنون، بر روی کادر قرمزرنگ زیر کلیک کنید تا بتوانید جستجوی کد واحد قضایی را انجام بدهید.

دریافت کد واحد قضایی در ثنا

بعد از کلیک کردن می‌توانید در کادر آبی رنگ، شروع به جستجوی واحد قضایی کنید. در صورتی که با نحوه جستجو واحد قضایی در سامانه ثنا آشنایی ندارید، می‌توانید از نکاتی که در کادر قرمز بیان شده، استفاده کنید.

گرفتن کد واحد قضایی

پس از انتخاب کردن “قوه قضائیه” شاهد لیست کاملی خواهید بود که شامل مجتمع بدوي رسيدگي به تخلفات اداري كارمندان دادگستری كل استان، دیوان عدالت اداری، دیوان عالی کشور و دادگستری‌های کل استان‌ها خواهید بود.

اگر به دنبال کد واحد قضایی شهرستان مشهد هستید، ابتدا دادگستری کل استان خراسان رضوی را پیدا کنید. سپس، حوزه قضایی شهرستان مورد نظر خود را انتخاب نمایید. در مثال زیر، به دنبال حوزه قضایی مشهد هستیم. ابتدا، دادگستری کل استان خراسان رضوی را پیدا می‌کنیم. سپس، بر روی علامت «+» کلیک کنید.

نشانی و شماره تلفن واحدهای قضایی شهرستان مشهد

اکنون، حوزه قضایی مشهد را مشاهده می‌کنید.

مشاهده حوزه های قضایی

با کلیک کردن بر روی «+» می‌توانید شورای حل اختلاف، دادسرای عمومی و دادگاه عمومی شهرستان مشهد را انتخاب کنید. بعد از انتخاب کردن هر کدام از مراجع قضایی می‌توانید کد آن را مشاهده کنید.

مشاهده کد واحد قضایی

برای مثال، 75030 همان کد قضایی مجتمع شماره سه شوراي حل اختلاف شهرستان مشهد است که در کادر مشکی مشخص کردیم.

معرفی حوزه های قضایی

سوالات متداول درباره کد واحد قضایی در سایت ثنا چیست


دریافت کد واحد قضایی چگونه است؟

برای جستجوی کد واحد قضایی باید از طریق سامانه عدل ایران و با کلیک بر روی گزینه “جستجوی واحدهای قضایی” اقدام به دریافت پیش شماره واحد قضایی مورد نظرتان کنید.

منظور از کد واحد قضایی چیست؟

پیش شماره واحد قضایی و یا کد آن، یک عدد منحصربه‌فرد است که هر کدام از واحدهای قضایی در ابلاغیه‌ها درج می‌کنند. توضیح کامل‌تر این موضوع در این مقاله آمده است.

منظور از واحد قضایی چیست؟

واحد قضایی می‌تواند دیوان عدالت اداری، دیوان عالی کشور، دادسرا و دادگاه باشد.

منبع : فراشناسا

سوالات خود را در قسمت دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

دیدگاه ها بسته شده اند.