هوش مصنوعی چیست و چرا حائز اهمیت است؟

هوش مصنوعی چیست و چرا حائز اهمیت است؟

هوش مصنوعی به ساخت ماشین‌های هوشمندی تاکید دارد که اعمال و رفتارشان مانند انسان باشد. هوش مصنوعی برای اینکه عملکردی مثل هوش انسان داشته باشد. باید به کمک یادگیری ماشین و یادگیری عمیق هوشمند شود. محور اصلی در یادگیری ماشین مشاهدات و داده هاست، سیستم به صورت خودکار از مثال ها، دستورالعمل ها و مشاهداتی که داشته است به یک الگوی مشخصی می رسد و شروع به تصمیم گیری و حل مسئله می کند. ذهن انسان برای یادگیری مسائل و موضوعات خاص از تبادل اطلاعات بین نورون ها در شبکه های عصبی مغز استفاده می کند که یادگیری عمیق در واقع از همین روش برای یادگیری تقلید کرده و روند تجزیه و تحلیل داده هارا بسیار سریعتر و آسان تر می کند. رایانه برای واکنش به اقدامات معین نیاز به یادگیری دارد. در این راستا، از الگوریتم‌ها و داده‌های تاریخی برای پیش‌بینی استفاده می‌کند. یادگیری ماشین یکی از مهم‌ترین فناوری‌های هوش مصنوعی به شمار می‌رود. ماشین با بهره‌گیری از این فناوری می‌تواند روی الگوریتم‌های یادگیری معینی به فعالیت بپردازد؛ بدون اینکه نیازی به دستورالعمل‌های تعریف‌شده وجود داشته باشد. برنامه‌های کاربردی یادگیری ماشین (مبتنی بر هوش مصنوعی) به منظور کمک به تصمیم‌گیری ساخته شده‌اند و قابلیت تشخیص روابط را با داده‌های موجود دارند.

آیا هوش مصنوعی بر جهان سیطره خواهد یافت؟

این تصور نادرست است که می‌گویند هوش مصنوعی بر کل جهان سیطره خواهد یافت. آیا فکر می‌کنید هوش مصنوعی قادر است مغز، شیوه تفکر و رفتار انسان را به چالش بکشد، از هوش انسان پیشی بگیرد و عنوان «ابَرهوش» را به خود اختصاص دهد؟ قضیه به این سادگی نیست. ماشینی که خود انسان طراحی کرده، در حال اِشغال جای اوست. مضحک به نظر می‌رسد، این‌طور نیست؟ در عین حال که ابداع چنین فناوری خارق‌العاده‌ای موجب شگفتی انسان‌ها شده است، ترسی نامعلوم نیز در اذهان انسان‌ها پدید آورده است. هوش مصنوعی صرفاً یک فناوری برای آسان‌تر کردن کارهای انسان است. اگر تصور می‌کنید این فناوری جادویی به جهان سیطره یافته و جانشین انسان خواهد شد، سخت در اشتباه‌اید. این ماشین هرچقدر هم که هوشمند باشد هرگز نمی‌تواند فراتر از قابلیت‌های مغز انسان عمل کند. مثل این می ماند که انسان بتواند بر خالق خودش تسلط یابد که امریست محال.

هوش مصنوعی به زبان ساده

چرا مردم باید به استقبال هوش مصنوعی بروند و ترس به دل‌شان راه ندهند؟

اگرچه پیشرفت‌های جدید فناوری می‌تواند خیلی زود مورد استقبال کشورها قرار گیرد و به امری عادی تبدیل شود، اما اکثر مردم با اندکی ترس و عدم اطمینان به این موضوع واکنش نشان می‌دهند. پیشرفت گام به گام فناوری به این معناست که انسان باید خود را برای رویارویی با پیامدهای آن آماده کند. این می‌تواند یکی از دلایل عمده عدم اطمینان مردم باشد. پیشرفت‌هایی که امروزه کاملاً پیش پا افتاده شده‌اند، در ابتدای کار جهان را در شوک فرو برده بود. این موضوع درباره هوش مصنوعی نیز صدق می‌کند. هوش مصنوعی جدیدترین نوع فناوری به حساب می‌آید و بازخوردهای مثبت و منفی بسیاری دریافت کرده است.

ایلان ماسک- مدیر شرکت‌های تسلا و اسپیس ایکس – خواستار وضع قوانینی سخت‌گیرانه بر هوش مصنوعی شده است. کماکان نگرشی آمیخته با ترس نسبت به هوش مصنوعی وجود دارد. احتمالاً این جمله به گوش‌تان خورده است: «هیچ چیزی خوب یا بد نیست؛ همه چیز به نحوه استفاده‌مان بستگی دارد.» بنابراین، باید درک شفاف‌تری از این مسائل داشته باشیم: هوش مصنوعی قادر به انجام چه کارهایی است و انجام چه کارهایی از توان این فناوری خارج است؟ حال، قصد داریم دلایل عدم هراس از هوش مصنوعی را بررسی کنیم:

  • هوش مصنوعی همه چیز را بلد نیست!

فیلم‌های هالیوودی و رمان‌های علمی – تخیلی تصویر غیرواقع‌گرایانه‌ای از ربات‌ها و ابَررایانه‌ها نشان می‌دهند. هیچ برنامه کاربردی هوش مصنوعی وجود ندارد که بر جهان سلطه داشته باشد و مستقل از خالق انسانی خود بیندیشد. انسان هنوز موفق به ابداع طرح هوش مصنوعی همه‌جانبه‌ای که قادر به انجام بی‌نهایت کار و یادگیری با روش هندسی باشد، نشده است. در عوض، طرح‌های هوش مصنوعی متعددی وجود دارد که امکان انجام کارهای ویژه‌ای را فراهم می‌کنند. در عین حال، قادر به تفکر مستقل نیستند.

  • هوش مصنوعی مشاغل جدیدی ایجاد می‌کند!

هوش مصنوعی جایگزین برخی شغل‌ها خواهد شد، و نمی‌توان این واقعیت را کتمان کرد که شغل‌های بسیاری را نیز ایجاد کرده است. برای نمونه، گوشی‌های هوشمند مجهز به فناوری هوش مصنوعی اسنپ این فرصت را برای تمامی دارندگان خودرو فراهم کرده تا در صورت علاقمندی در شغل رانندگی فعالیت کنند. پیش‌بینیِ اینکه چه مشاغلی ایجاد خواهد شد قدری دشوار است، اما این اتفاق قطعاً رخ خواهد داد. در هر حال، نیروی انسانی زیادی برای بررسی مجدد کارهای هوش مصنوعی نیاز است.

  • هوش مصنوعی تجربه بهتری برای مصرف‌کنندگان رقم می‌زند.

به لطف قابلیت پردازش داده، هوش مصنوعی می‌تواند رفتار کاربران را تحلیل کند و واکنش مناسبی ارائه دهد. به این ترتیب، کاربران می‌توانند بر حسب نیازها و خواسته‌هایشان اقدام به خرید نمایند. در نهایت، تجربه خرید اینترنتی کاربران بهبود می‌یابد و کسب‌‎وکارها درآمد بیشتری کسب می‌کنند.

  • هوش مصنوعی تحت کنترل یک نفر قرار ندارد.

هیچ نهاد دولتی، رهبر نظامی یا مدیرعامل بدخواهی وجود ندارد که با فشار دادن دکمه‌ای خاص به هوش مصنوعی دستور دهد تا به انسان آسیب برساند. در واقع، هوش مصنوعی در دستان عده اندکی نیست. بیش از یک میلیون نفر در سراسر جهان به هزاران شکل مختلف به این فناوری دسترسی دارند.

  • هوش مصنوعی به افزایش تعامل انسان‌ها کمک می‌کند.

انجام کارهای تکراری به عهده هوش مصنوعی سپرده شده تا هم در وقت و هم درهزینه های نیروی انسانی صرفه جویی شود بنابراین، انسان‌ می‌تواند تمرکز خود را معطوف کارهایی کند که ماشین‌ها در آن عملکرد خوبی ندارند؛ تعامل با سایر انسان‌ها یکی از این کارهاست. هوش مصنوعی نمی‌تواند در نقش پزشک ظاهر شود و به بیمار توصیه‌های پزشکی دهد. همچنین، هوش مصنوعی قادر به انجام وظایف مدیرعامل استارت‌آپ نیست و انجام چندین مصاحبه خارج از توان آن است. اما این فناوری می‌تواند قدری از حجم برنامه‌های انسان بکاهد و موجب صرفه‌جویی در زمان و انرژی شود. هوش مصنوعی می‌تواند در تشخیص بیماری‌ها به پزشکان کمک کند و جان بسیاری از انسان‌ها را نجات دهد.

شگفتی‌های هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف

محصولات هوش مصنوعی ابزارهای مبتکرانه‌ای در اختیار شرکت‌ها و کسب‌‎وکارهای مختلف قرار داده تا میزان سودآوری خود را افزایش دهند. تعداد استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی در طی سالیان گذشته به طرز چشمگیری افزایش یافته است. این فناوری به طور گسترده در ساخت نرم‌افزارهای هوشمند مورد استفاده قرار گرفته است. محصولات هوش مصنوعی کار را آسان‌تر و قابل اطمینان‌تر می‌کنند. در بخش زیر، به چند مورد از کاربردهای شگفت‌انگیز هوش مصنوعی در بخش‌های گوناگون اشاره شده است.

  • احراز هویت

احراز هویت غیر حضوری (الکترونیکی) بدون تکنولوژی هوش مصنوعی ممکن نبود. امروزه احراز هویت دیجیتال با استفاده از الگوریتم های پیشرفته هوش مصنوعی تشخیص زنده بودن تصویر (liveness detection) و تطابق تصویر (face matching)، سطح امنیت را برای کاربران بالاتر برده است. استفاده از فناوری هوش مصنوعی در احراز هویت آنلاین باعث بهبود تجربه کاربری، دقت و سرعت بالاتر، صرفه جویی در هزینه و زمان می شود. همچنین این سیستم قادر است به واسطه وجود الگوریتم یادگیری ماشین هزاران نفر را در لحظه احراز هویت کند که در مقایسه با اپراتور انسانی از عملکرد بسیار بهتری برخوردار است.

کاربرد هوش مصنوعی در احراز هویت

 

  • سلامت

اگر هوش مصنوعی در بخش سلامت استفاده شود، شیوه درمان بیماران دستخوش تغییرات اساسی قرار می‌گیرد. هوش مصنوعی با انجام کارهایی که معمولاً توسط انسان انجام می‌شده است، باعث آسان‌تر شدن زندگی بیماران، پزشکان و مسئولان بیمارستان می‌شود. انسان می‌تواند با این فناوری در زمان و هزینه‌ها صرفه‌جویی کند. توان بالای ام‌آر‌آی، دستگاه‌های پرتو ایکس و سی‌تی اِسکن قابل انکار نیست. دستگاه‌های اسکن مجهز به هوش مصنوعی می‌توانند بدن بیمار را به شکل جامع‌تری بررسی کنند. ماحصل این کار، ایجاد تصاویر بسیار دقیقی است که وجود یا عدم وجود بیماری را مشخص می‌کند. هوش مصنوعی می‌تواند سرطان پوست را دقیق‌تر از متخصصان پوست تشخیص دهد. نرم‌افزارهای هوش مصنوعی قادرند رفتار کاربران را به طور موفقیت‌آمیز ردیابی و ارزیابی کنند. بنابراین، امکان شناسایی علائم اولیه تغییرات روحی و افسردگی فراهم می‌شود. ربات‌ها به طور گسترده برای انجام جراحی‌های مختلف به کار برده می‌شوند چرا که این کار را با دقت بیشتری انجام می‌دهند. علاوه بر این، روش‌های محاسباتی نقش موثری در داروسازی ایفا می‌کند و موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیز شده است. بنابراین، هوش مصنوعی در حال ارتقای بخش سلامت است.

کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی

 

  • تجارت الکترونیک

امروزه‌، بیشتر کارها از طریق اینترنت انجام می‌شود. از خرید اینترنتی گرفته تا آشپزی اینترنتی. محصولات هوش مصنوعی، کسب‌‎وکارهای اینترنتی را آسان‌تر کرده است. دستیاران مجازی نیز در دنیای امروز به فناوری متداول و پرکاربردی تبدیل شده‌اند. چت‌بات‌ها به ما نشان می‌دهند که پیوندها و تعاملات انسان‌ها با یکدیگر چقدر ارزشمند است. به جای بازاریابی سنتی و پلتفرم‌های فروشی که به فرم و پیگیری نیاز دارند، هوش مصنوعی با بهترین ابزارها سعی در پیوند کسب‌‎وکارها دارد. برای مثال، دستیار مجازی وب‌سایت‌ها این امر را آسان‌تر می‌کند. ابزارهای بازاریابی خودکار شبکه‌های اجتماعی نیز کاربرد دارند. این ابزارها مسئولیت نشر آنلاین، تولید محتوا، انتشار خودکار پست‌های جدید و غیره را بر عهده دارند. شرکت‌ها می‌توانند کارایی خود در شبکه‌های اجتماعی را با ابزارهای خودکاری که بخش اعظمی از کار را انجام می‌دهند، افزایش دهند. در این صورت، کارکنان می‌توانند در کمپین‌های دیگری به کار گمارده شوند و سود بیشتری عاید کسب‌‎وکارها شود.

هوش مصنوعی در تجارت الکترونیک

 

  • موسسات مالی

گسترش روزافزون بانکداری موبایلی منجر به افزایش نرخ کلاهبرداری‌های اینترنتی نیز شده است. این موضوع اهمیت فراوانی دارد که موسسات مالی بدانند با چه کسی سر و کار دارند. به لطف فناوری هوش مصنوعی، بانک‌ها یا موسسات مالی می‌توانند از سرویس احراز هویت دیجیتال برای اطمینان حاصل کردن از مطابقت اطلاعات با هویت افراد استفاده کنند. این فناوری زمان احراز هویت افراد را کاهش داده و فرایند را آسان‌تر می‌کند. این محصولات امنیت را تضمین و از تقلب و کلاهبرداری‌های اینترنتی پیشگیری می‌کنند.

هوش مصنوعی در تجارت

در حال حاضر سیستم تشخیص هویت فراشناسا با بهره گیری از تکنولوژی های هوش مصنوعی که شامل یادگیری عمیق و تشخیص زنده بودن است، به عنوان اولین و بزرگترین سامانه احراز هویت دیجیتال در کشور شناخته شده و هم اکنون شرکت‌ها، سازمان‌ها، موسسات مالی و بانک‌ها بنا به نیاز خود می‌توانند سرویس‌های مورد نیاز خود را به صورت سفارشی از فراشناسا دریافت کنند.

منبع : سایت فراشناسا

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *