مدارک احراز هویت سجام

اطلاعات و مدارک لازم برای ثبت نام و احراز هویت سجام

پیش‌نیاز ورود به بازار بورس، دریافت کد بورسی است و برای دریافت این کد، شما باید ابتدا در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و احراز هویت شوید. اما مدارک لازم برای احراز هویت سجام و ثبت در این سامانه چه چیزهایی می‌باشد؟

می‌دانید که در حال حاضر ثبت‌نام و احراز هویت در سامانه سجام به صورت غیرحضوری نیز امکان‌پذیر است. در ادامه لیست کاملی از اطلاعات و مدارک لازم برای احراز هویت و ثبت نام سجام به صورت حضوری و الکترونیکی را بررسی می‌کنیم.

مدارک لازم برای احراز هویت سجام

می‌دانید که ثبت‌نام کردن در سامانه سجام دو مرحله دارد، در مرحله اول باید اطلاعات لازم را ثبت کرده و بعد از دریافت کد پیگیری ده رقمی، برای احراز هویت در این سامانه اقدام نمایید. با تایید احراز هویت، مراحل ثبت نام شما تکمیل خواهد شد (اگر هنوز در سامانه ثنا ثبت‌نام نکرده‌اید، در ادامه این مطلب مدارک لازم برای ثبت‌نام ثنا را نیز آورده‌ایم).

احراز هویت سجام به دو صورت حضوری و غیر حضوری امکان‌پذیر است که در ادامه به اطلاعات و مدارکی که برای هرکدام از این روش‌ها نیاز دارید می‌پردازیم.

مدارک مورد نیاز برای احراز هویت سجام (حضوری)

در صورتی که می‌خواهید احراز هویت خود را به صورت حضوری انجام دهید، بعد از ثبت اطلاعات در سامانه سجام و دریافت کد پیگیری ده رقمی، با همراه داشتن کد پیگیری، شناسنامه و کارت ملی، به یکی از دفاتر پیشخوان مراجعه کنید.

البته اگر می‌خواهید این کار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بدون اتلاف وقت انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم خدمات احراز هویت غیرحضوری سجام استفاده کنید.

مهم‌ترین نکته‌ای که برای ارائه اطلاعات احراز هویت باید بدانید، این است که هر فرد با یک کد ملی تنها مجاز به یکبار ارائه مدارک می‌باشد. بنابراین با یک کد ملی نمی‌توانید چندین بار در سجام احراز هویت کنید.

مدارک مورد نیاز برای احراز هویت سجام (حضوری)

در فرآیند احراز هویت غیر حضوری به اطلاعاتی نیاز دارید که باید آن‌ها را در اپلیکیشن قدرت‌گرفته از فراشناسا (سیگنال) درج کنید. اطلاعات و مدارک لازم برای احراز هویت غیرحضوری سجام عبارت‌اند از:

1- کد پیگیری سجام

کد پیگیری سجام یک کد 10 رقمی است که بعد از گذراندن مراحل کامل ثبت نام در سامانه به شما ارسال می‌شود. اگر کد پیگیری سجام را به هر دلیلی فراموش کرده اید، با مراجعه به سایت سجام و کلیک بر روی گزینه بازیابی کد پیگیری می‌توانید آن کد را دوباره دریافت کنید.

2- شماره تلفن همراه

نخستین اطلاعاتی که باید در بارگذاری مدارک احراز هویت سجام درج کنید، شماره تلفن همراه است؛ شماره تلفنی که به نام متقاضی است و با آن در سامانه سجام ثبت‌نام کرده است.

به طور معمول، کد ملی و شماره شناسنامه برای افراد زیر 18 سال یکسان است. به همین خاطر، نیاز است تا کد ملی را دوبار در فرم درج کنید.

3- مدارک و اطلاعات هویتی

اصل کارت ملی هوشمند یا رسید آن، از مدارک احراز هویت سجام است که در مراحل انجام این کار، باید از آن‌ها عکس گرفته و بارگذاری کنید. همچنین وارد کردن سریال کارت ملی الزامی است.

مدارک لازم برای ثبت نام سجام

همانطور که کمی بالاتر اشاره کردیم،نام‌نویسی در سجام دو مرحله دارد و پیش از احراز هویت، ابتدا باید در این سامانه اطلاعاتی را وارد کنید. همانند احراز هویت، ثبت نام کردن در سامانه سجام نیز به دو صورت حضوری و غیر حضوری امکان‌پذیر است.

اگر قصد دارید این کار را به صورت حضوری انجام دهید، مدارک و اطلاعات زیر را همراه داشته و به دفاتر قضایی مراجعه نمایید. چنانچه می‌خواهید به صورتی غیرحضوری ثبت‌نام کنید، کافی‌ست این اطلاعات و مدارک را در سامانه سجام به آدرس profilesejam.csdiran.ir وارد و بارگذاری کنید.

1- اطلاعات شناسنامه‌ای

نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام پدر، شماره شناسنامه، کد ملی، سری و سریال شناسنامه

2- اطلاعات ارتباطی و شغلی

آدرس محل سکونت، آدرس محل کار، کد پستی، تلفن ثابت و تلفن همراه

3- اطلاعات بانکی و مالی

شماره حساب، نام بانک، نام شعبه، کد شعبه و شماره شبا.

مدارک مورد نیاز احراز هویت
مدارک مورد نیاز احراز هویت

مدارک احراز هویت برای افراد زیر 18 سال

افراد زیر 18 سال هم برای احراز هویت در سجام باید اطلاعاتی داشته باشند. این مدارک به شرح زیر هستند:

  • تصویر شناسنامه متقاضی (فرد زیر هجده سال)
  • تصویر شناسنامه ولی یا سرپرست
  • عکس کارت ملی ولی یا سرپرست

حجم مدارک احراز هویت سجام

مدارک احراز هویت سجام را در هر قالب و یا فرمت الکترونیک نمی‌توانید ارسال کنید. چون باید شرایطی را برای ارسال آن‌ها داشته باشید. به طور معمول، حجم تصاویر و اطلاعات باید کمتر از 2 مگابایت باشند. در ضمن، فرمت‌هایی به غیر از Jpg، Jpeg، pdf و Png غیر قابل قبول هستند. پس باید سعی کنید که مدارک خود را در فرمت‌های گفته شده در اپلیکیشن قدرت‎‌گرفته از فراشناسا یا سیگنال ارائه کنید.

سایت‌های زیر می‌توانند در کاهش حجم مدارک به شما کمک کنند:

مدارک مورد نیاز احراز هویت حضوری سجام را چگونه ارائه کنیم؟

یکی از سوالات پرتکراری که برای مدارک احراز هویت سجام پرسیده می‌شود، نحوه ارائه آن‌ها است. اگر شما به یکی از مراکز پیشخوان و یا شعبه‌های کارگزاری مراجعه کنید؛ می‌توانید که اطلاعات مدارک خود را به مسئول ثبت نام سجام بدهید. در بعضی از مواقع هم نیاز است تا تمامی اطلاعات را خودتان درج کنید تا ثبت نام در سامانه سجام تکمیل شود. بعد از تایید مدارک ارائه شده می‌توانید کد پیگیری سجام را دریافت کنید. سپس، با داشتن کد پیگیری سجام، مراحل احراز هویت را به طور قانونی انجام بدهید.

منبع : فراشناسا

سوالات خود را در قسمت دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *