دیدن ابلاغیه با موبایل

مشاهده ابلاغیه با موبایل به همراه جزئیات دقیق و کامل

افرادی که پیامک ابلاغیه جدید الکترونیک دریافت کرده اند، باید از روش‌های مشاهده ابلاغیه با موبایل و یا دستگاه‌های هوشمند شخصی خود استفاده کنند. چون از سال 95 به بعد، تنها راه دریافت و مشاهده ابلاغیه، مراجعه به سایت عدل ایران و یا اپلیکیشن موبایلی آن شد. همراه ما باشید تا جزئیات دقیق و نکات ریز مشاهده ابلاغیه دادگاه با گوشی را به طور مرحله به مرحله توضیح بدهیم.

مشاهده ابلاغیه الکترونیکی با موبایل


اکنون ممکن است این سوال را با خود بپرسید که “چه زمانی می‌توانم ابلاغیه جدید را با موبایل ببینم؟”. پاسخ این است که اگر ابلاغیه‌ی جدیدی داشته باشید، اطلاعیه‌ی آن برای شما پیامک می‌شود. سپس، مشاهده ابلاغیه جدید با موبایل را با کد ملی و رمز عبور شخصی خود می‌توانید انجام بدهید و آن را دریافت کنید.

دیدن ابلاغیه با موبایل برای تمامی افرادی که گوشی هوشمند دارند، امکانپذیر است. حتی افرادی که موبایل آیفون دارند، می‌توانند مشاهده ابلاغیه الکترونیکی با موبایل را انجام بدهند. در ادامه، مراحل سامانه ابلاغ با موبایل و مشاهده آن را می‌توانید با جزئیات کامل بررسی کنید. گرفتن ابلاغیه با گوشی در مرورگر و اپلیکیشن ثنا، 2 راه پیش‌روی شما هستند.

روش اول: گرفتن ابلاغیه با گوشی (با مرورگر)


افرادی که موبایل آیفون دارند، نمی‌توانند از روش دیدن ابلاغیه آنلاین با گوشی در مرورگر خود استفاده کنند. این افراد باید دانلود برنامه مشاهده ابلاغیه الکترونیکی با موبایل را انجام بدهند. این درحالی است که افرادی که موبایل اندرویدی دارند، می‌توانند هم از مرورگر و هم از اپلیکیشن عدالت همراه برای مشاهده ابلاغیه با موبایل اندروید خود استفاده کنند.

مراحل مشاهده ابلاغیه دادگاه با گوشی (با مرورگر)


برای مشاهده ابلاغیه با موبایل و با استفاده از مرورگر، نیازی نیست که اپلیکیشنی نصب کنید. کافی است به سایت ثنا یا ابلاغ با نشانی اینترنتی https://sana.adliran.ir/Sana/Index#/Main مراجعه کنید. سپس، مراحل 1 تا 4 را به ترتیب و با دقت کافی انجام بدهید. این مراحل عبارتند از:

مرحله 1: انتخاب یک گزینه از بین شخص “حقیقی”، “حقوقی” و “قضایی”


زمانی که وارد سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی می‌شوید، 3 گزینه “شخص حقیقی”، “شخص حقوقی” و “شخص قضایی” را می‌بینید. اگر شما در حین ثبت نام اینترنتی در ثنا، گزینه‌ “شخص حقیقی” را انتخاب کرده اید، در اینجا هم باید شخص حقیقی را انتخاب کنید. در غیر اینصورت، باید گزینه “شخص حقوقی” را انتخاب نمایید.

 مشاهده ابلاغیه با موبایل

مرحله 2: درج اطلاعات مهم (شماره ملی و رمز شخصی و یا شناسه حقوقی)


بعد از مشخص کردن نحوه ورود خود به این سامانه، باید فیلدهایی که با رنگ قرمز مشخص شده اند؛ به درستی پُر کنید. برای مثال، اشخاص حقیقی باید “شماره ملی” و “رمز شخصی” خود را درج کنند. در صورتی که اشخاص حقوقی باید 3 نوع اطلاعات مهم مانند “شماره ملی”، “رمز شخصی” و “شناسه حقوقی” خود را درج کنند. رمز شخصی شما دارای 10 رقم عدد است که تنها باید از آن محافظت کنید و در دسترس عموم مردم قرار ندهید.

نکته: اگر گزینه‌ی “شناسه” را در حین درج اطلاعات مشاهده کردید، باید کد ملی خود را در آن درج کنید.

گرفتن ابلاغیه با گوشی - درج شماره ملی و رمز شخصی برای اشخاص حقیقی

مرحله 3: دریافت رمز موقت و درج آن


در صورت درست بودن شماره همراه و کد ملی، رمز موقت برای شما ارسال می‌شود. این رمز موقت 6 رقمی است. شماره موقت برای عبور ثنا را درج کنید. پس از آن، به حساب کاربری خود وارد می‌شوید.

: دریافت رمز موقت و درج آن

مرحله 4: مشاهده ابلاغیه در زمان محدود


از همان ابتدا که وارد حساب کاربری خود در سامانه ابلاغ می‌شوید، می‌توانید تعداد ابلاغیه‌های مشاهده نشده را ببینید. تعداد ابلاغیه‌های مشاهده نشده با رنگ نارنجی درج شده اند. بعد از آن بر روی گزینه “ابلاغیه های جدید” کلیک کنید تا بتوانید هر ابلاغیه الکترونیک را به صورت آنلاین مشاهده کنید. دقت داشته باشید که زمان شما برای دیدن ابلاغیه با گوشی محدود است. یعنی پیش از تمام شدن زمان خروج از ناحیه کاربری خود باید ابلاغیه‌ها را مشاهده کنید. مدت زمان مجاز شما در هر بار ورود به سامانه ابلاغ با موبایل، 15 دقیقه است. اگر این یک ربع تمام شود، باید مجددا وارد سایت ثنا شوید.

در تصویر زیر که بعد از بازکردن ابلاغیه الکترونیکی با گوشی مشاهده می کنید، تعداد ابلاغیه‌ها 0 عدد است. یعنی هیچ ابلاغیه‌ی الکترونیکی جدیدی برای مشاهده با موبایل وجود ندارد.

مشاهده ابلاغیه در زمان محدود

اگر رمز شخصی ثنا را فراموش کردم، چگونه با موبایل وارد سایت بشم؟


اگر رمز عبور یا رمز عبور شخصی در ثنا را فراموش کرده اید، باید گزینه “رمز عبور خود را فراموش کردم” را انتخاب کنید. سپس، یک مرحله را پشت سر بگذرانید. در آن مرحله باید اطلاعات شخصی و هویتی خود را درج کنید. این اطلاعات به شرح زیر هستند:

  1. شماره ملی
  2. تاریخ تولد
  3. سریال شناسنامه
  4. شماره همراه
  5. پست الکترونیک (اختیاری)

پس از درج شماره همراه، باید گزینه “ارسال کد فعالسازی” را انتخاب کنید. بلافاصله، یک کد فعالسازی برای شما پیامک می‌شود. اعتبار این کد از نوع موقت است. سپس باید گزینه “دریافت رمز شخصی جدید” را انتخاب کنید تا رمز شخصی جدید برای شما پیامک شود.

هم اکنون، آموزش قدم به قدم مشاهده ابلاغیه با کد ملی و رمز شخصی را دریافت کنید.

روش دوم: مشاهده ابلاغیه با موبایل در اپلیکیشن عدالت همراه


ورود به اپلیکیشن عدالت همراه، هیچ نوع محدودیت زمانی ندارد. همچنین، تمامی افراد با هر نوع دستگاه‌ موبایل هوشمند برای ورود به این سامانه با محدودیتی روبرو نیستند. یعنی افرادی هم که آیفون دارند، می‌توانند از خدمات این برنامه بهره‌مند شوند. مراحل ورود به این برنامه عبارتند از:

مرحله 1: دانلود برنامه مشاهده ابلاغیه الکترونیکی با موبایل


در سال‌های پیش، برنامه ابلاغیه الکترونیکی به نام Eblagh وجود داشت که افراد می‌توانستند ابلاغیه‌های دادگاه را بدون واسطه دریافت و مشاهده کنند. اکنون، این اپلیکیشن، فعال نیست و نمی‌توانید از خدمات آن استفاده کنید. در حال حاضر، اپلیکیشن دیگری به نام “عدالت همراه” آمده است که تمامی افراد دارای موبایل اندرویدی و آیفون می‌توانند آن را دانلود و نصب نمایند.

برای استفاده از این اپلیکیشن نیاز است تا فیلترشکن خود را غیر فعال کنید. همچنین، بهتر است در مکانی قرار داشته باشید که موبایل شما، آنتن دهی مناسبی داشته باشد.

مرحله 2: انتخاب یک گزینه (اشخاص حقیقی، حقوقی و سمت قضایی)


در این مرحله باید براساس نحوه ثبت نام خود در ثنا، یکی از گزینه‌های حقیقی، حقوقی و سمت قضایی را انتخاب کنید. بدیهی است که اطلاعات لازم برای ورود به هر کدام از حساب‌های کاربری متفاوت است. اگر شما جزو افراد حقیقی هستید، باید کد ملی و رمز شخصی ثنا را برای دریافت ابلاغیه با موبایل درج کنید.

نحوه ورود اشخاص حقیقی

مرحله 3: فعالسازی دریافت رمز موقت و درج آن


رمز موقت ثنا برای ورود به برنامه مشاهده ابلاغیه از نوع 6 رقمی است که در حدود 2 دقیقه هم اعتبار دارد. پس از انتخاب گزینه فعالسازی دریافت رمز موقت، این نوع رمز به شماره موبایل شما ارسال می‌شود. در صورتی که بخواهید کد موقت دلخواه خود را به صورت آفلاین دریافت کنید، باید کد زیر را به شماره 1000491 ارسال کنید.

رمز 5 رقمی موقت و دلخواه#کد ملی#5

اگر کد تایید را دریافت کرده اید و با گذشت زمان منقضی شده است، باید گزینه “ارسال مجدد رمز” را انتخاب کنید.

فعالسازی دریافت رمز موقت و درج آن

آیا دیدن ابلاغیه با موبایل بدون کد ملی و رمز شخصی ممکن است؟


درج کردن کد ملی و رمز شخصی در موبایل برای مشاهده ابلاغیه می‌توان زمان زیادی از شما را بگیرد. در این شرایط، سامانه ابلاغ راه حلی را در نظر گرفته است. پیامی مشابه با پیام زیر برای شما نمایش داده می‌شود. اگر دوست داشته باشید که از اثر انگشت خود به جای کد ملی و رمز شخصی استفاده کنید، می‌توانید این قابلیت را در موبایل خودتان فعال کنید.

دیدن ابلاغیه با موبایل بدون کد ملی و رمز شخصی

مرحله 4: مشاهده ابلاغیه با موبایل در برنامه ثنا


اگر ابلاغیه الکترونیک جدیدی داشته باشید که آن را تا به حال نخوانده اید، تعداد آن را می‌توانید مشاهده کنید. توجه داشته باشید که تعداد ابلاغیه‌ها با رنگ قرمز نمایش داده می‌شوند. در عکس زیر، ابلاغیه‌ی جدیدی برای مشاهده با موبایل وجود ندارد. چون عدد نوشته شده، 0 است.

گفتار پایانی در مورد دیدن ابلاغیه با موبایل


به منظور استفاده از خدمات سامانه ثنا و یا اپلیکیشن آن نیاز است تا ثبت نام ثنا و احراز هویت الکترونیکی آن را انجام داده باشید. در غیر اینصورت، ابتدا باید ثبت نام الکتریک خود را در ثنا انجام بدهید. با دریافت رمز عبور شخصی خود می‌توانید تمامی مراحل بالا را برای مشاهده ابلاغیه دادگاه با موبایل انجام بدهید.

سوالات متداول درباره مشاهده ابلاغیه با موبایل انلاین


نحوه مشاهده ابلاغیه با گوشی سامسونگ چگونه است؟

مشاهده ابلاغیه الکترونیک با گوشی سامسونگ و یا هر نوع موبایل اندرویدی دیگر را می‌توانید با ورود به آدرس اینترنتی https://sana.adliran.ir/Sana/Index#/Main و یا نصب اپلیکیشن “عدالت همراه” انجام بدهید.

آیا برای دیدن ابلاغیه با موبایل هم باید شماره ملی و رمز وارد کنیم؟

اگر برای اولین بار است که می‌خواهید ابلاغیه با موبایل را مشاهده کنید، باید کد ملی و رمز خود را درج کنید. برای دفعات بعدی می‌توانید اطلاعات ورود خود را ذخیره کنید تا دیدن ابلاغیه با موبایل، نیازی به درج کردن دوباره رمز و کد ملی ندارید.

چگونه با گوشی ابلاغیه بگیریم

گرفتن ابلاغیه الکترونیکی با موبایل را تنها می‌توانید به صورت غیر حضوری انجام بدهید. مراحل خواندن ابلاغیه با گوشی را در این مقاله به طور کامل بخوانید.

سوالات خود را در قسمت دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

منبع: فراشناسا

2 پاسخ

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *