ثبت نام ناقص سجام

ثبت نام ناقص سجام و پیگیری آن

پیامک ثبت نام ناقص سجام پس از درج اطلاعات در سامانه سجام و یا پس از ثبت نام در کارگزاری بورسی ممکن است برای افراد ارسال شود. در این شرایط، افراد برای دریافت کد بورسی و دسترسی به مدیریت سهام عدالت و یا سهام بورسی خود باید اطلاعات‌شان را ویرایش کنند. دقت داشته باشید که ویرایش اطلاعات را می‌توانید در هر مرحله انجام بدهید. یک نمونه‌ از اشتباهات رایج در ناقص شدن ثبت نام این است که اطلاعات حساب بانکی را به اشتباه وارد کنید. یعنی به جای شماره حساب، شماره بانکی خود را وارد کنید. در صورتی که با چنین مشکلی، روبرو هستید؛ در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

ناقص بودن ثبت نام سجام به چه معنا است؟


افرادی که حساب کاربری خود را به طور کامل در سجام ایجاد نکرده اند، برای ورود به بازار سرمایه باید ثبت نام سجام را تکمیل کنند. برخی از این افراد ممکن است که تعدادی از مراحل ثبت نام در سجام را انجام داده باشند. برای مثال، اگر پس از ثبت نام در سجام، احراز هویت الکترونیک خود را انجام نداده باشید، حساب کاربری شما تکمیل نیست.

تکمیل ثبت نام ناقص سجام بسیار اهمیت دارد. چون دریافت کد بورسی برای افرادی که مراحل ثبت نام سجام را به طور ناقص انجام داده اند، میسر نیست. به همین خاطر، آن‌ها نمی‌توانند به کارگزاری‌های بورس مراجعه کنند و مدیریت خرید و فروش سهام عدالت و یا سهام بازار بورس را انجام بدهند. در این شرایط باید مراحل ثبت نام سجام را کامل کنید.

آموزش گام به گام مراحل دریافت کد بورسی را دریافت کنید!

چه کسانی سجام ناقصی هستند؟


1- همه‌ی افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند در رده بندی سجام ناقصی‌ها قرار بگیرند. برای نمونه، کسانی که کد سهام‌داری داشته‌اند و با الزامی شدن ثبت نام در سجام نسبت به این امر، مراجعه نکرده‌اند؛ باید پیگیری ثبت نام ناقص سجام را انجام بدهند. پس از اینکه افراد دارای کد سهام‌داری در سجام ثبت نام کردند، باید احراز هویت خود را هم انجام بدهند. احراز هویت در دفاتر پیشخوان و یا احراز هویت الکترونیک، تنها دو راه پیش روی شما برای تکمیل ثبت نام سجام هستند.

2- در دسته‌ی دوم، افرادی قرار دارند که ثبت نام سجام را انجام داده اند، اما پیامک خطای ثبت نام سجام را دریافت کرده اند. در این صورت، این افراد باید وارد سامانه سجام شوند. سپس، اطلاعاتی را که اشتباه در سامانه درج کردند، اصلاح نمایند. پس از اصلاح اطلاعات، کد پیگیری سجام برای آن‌ها صادر می‌شود. اکنون، با دریافت کد پیگیری سجام می‌توانید احراز هویت را انجام بدهید.

3- در دسته‌ی سوم افرادی هستند که پس از احراز هویت خود، خطای احراز هویت را دریافت کرده اند. این افراد، به طور مجدد باید مراحل احراز هویت را طی کنند و منتظر نتیجه تایید آن باشند.

4- افرادی که در دسته چهارم قرار دارند، ممکن است پیامک سجامی ناقص را از سوی دفاتر کارگزاری بورس دریافت نمایند. در این صورت، باید با دفتر کارگزاری مربوطه تماس بگیرید و در پی اطلاع از رخداد علت این موضوع باشید.

تکمیل ثبت نام سامانه سجام (برای افراد حقیقی)


برای رفع مشکلات ناقص ماندن ثبت نام سجام نمی‌توانید به دفاتر پیشخوان مراجعه کنید. چون، مراحل تکمیل ثبت نام سامانه سجام را باید در همان سامانه معروف سجام انجام بدهید. پیش از ورود به این سامانه باید فیلترشکن خود را غیرفعال کنید. برای شروع تکمیل ثبت نام باید به آدرس اینترنتی sejam.ir مراجعه کنید.

تکمیل ثبت نام سامانه سجام

بعد از ورود به سایت سجام و وارد کردن شماره تلفن، کد ملی و کد امنیتی با چنین نواری روبرو می‌شوید. همانطور که در اینجا مشاهده می‌کنید، فرد مورد تایید سامانه سجام قرار گرفته است. در صورتی که حساب کاربری سجام شما ناقص باشد، در مراحل “ویرایش فرم‌ها” و یا “تایید سهام‌دار در سجام” خواهید بود.

تکمیل ثبت نام سامانه سجام (برای افراد حقیقی)

سایر مراحل ادامه ثبت نام ناقص در سجام به شرح زیر هستند:

مرحله اول: انتخاب گزینه “ویرایش اطلاعات سجام”


برای پیگیری ثبت نام ناقص سجام باید اطلاعات خود را ویرایش کنید. به همین خاطر، در صفحه‌ی سایت سجام باید بر روی گزینه “ویرایش اطلاعات سجام” کلیک کنید. پس از کلیک کردن بر روی این گزینه، شماره تلفن همراه خود را باید وارد کنید. به این نکته توجه کنید که شماره همراه شما باید تحت مالکیت خودتان باشد. گزینه “دریافت کد تایید” را انتخاب کنید تا کد امنیتی برای شما ارسال شود. پس از دریافت این کد می‌توانید وارد صفحه ویرایش اطلاعات خود شوید.

مرحله دوم: ویرایش اطلاعات (هویتی، ارتباطی، بانکی و شغلی و مالی) در سجام


ویرایش هر نوع اطلاعات ناقص در سجام، هزینه‌ای را در بر ندارد. اما اگر بخواهید شماره همراه خود را تغییر بدهید، نیاز است تا هزینه ثبت نام سجام را دوباره پرداخت کنید. این مبلغ در سال 1400، 5000 تومان در نظر گرفته شده است.

در بخش ویرایش اطلاعات می‌توانید هر نوع اطلاعات هویتی، کد سهامداری، بانکی، شغلی، حساب بانکی و مالی خود را وارد کنید. به طور کلی، ویرایش اطلاعات سجام را باید در بخش‌هایی انجام بدهید که ناقص هستند. دقت داشته باشید که باید اطلاعات مربوط به خودتان را در سامانه سجام بنویسید.

ویرایش اطلاعات هویتی در سجام
ویرایش اطلاعات ارتباطی در سجام
ویرایش اطلاعات شغلی در سجام
ویرایش اطلاعات سهامداری در سجام

مرحله سوم: انجام احراز هویت سجام


افرادی که سجامی ناقص هستند، باید احراز هویت را هم انجام بدهند. چون تا زمانی که اطلاعات هویتی، ارتباطی، بانکی و شغلی خود را به درستی درج نکرده باشید، کد پیگیری سجام دریافت نمی‌کنید. از سوی دیگر، کد پیگیری سجام را باید داشته باشید تا بتوانید مراحل احراز هویت را آغاز کنید.

اگر هنوز احراز هویت در سجام را انجام نداده اید، آموزش احراز هویت الکترونیک در سجام را دریافت کنید!

یکی دیگر از دلایل ناقص شدن سجام افراد این است که در حین احراز هویت غیر حضوری، اخطار یا خطا دریافت می‌کنند. در این شرایط، باید احراز هویت را دوباره انجام بدهید.

در صورت بروز مشکل در حین احراز هویت، به راهنمای رفع مشکلات احراز هویت سجام مراجعه کنید.

نکته: با گذراندن مجدد مراحل احراز هویت در سجام، هزینه‌ی دیگری از شما کسر نخواهد شد. پس با خیال راحت، این کار را انجام بدهید.

تکمیل مراحل ثبت نام سجام (برای افراد حقوقی)


حتی افراد حقوقی هم می‌توانند نسبت به ناقص ماندن ثبت نام سجام خود پیگیری های لازم را داشته باشند. در سال‌های گذشته، این امکان برای افراد حقوقی وجود نداشت. اما از تاریخ 26 تیر ماه 1400 به بعد، افراد حقوقی هم که کم و کاستی در مراحل ثبت نام سجام آن‌ها وجود دارد، نسبت به رفع آن می‌توانند اقدام کنند. با این شرایط، دیگر نیازی نیست تا آن‌ها، نامه کتبی به مراکز ثبت نام سجام ارسال کنند.

ناقص ماندن ثبت نام سجام افراد حقوقی به چه معنا است؟


افراد حقوقی که پیش از الزامی شدن ثبت نام سجام، کد سهام داری داشتند و مراحل ثبت نام و احراز هویت را انجام نداده اند، در رده بندی ثبت نام ناقص قرار دارند. اگر در این دسته قرار دارید، باید مراحل ثبت نام در وبسایت سجام را طی کنید. سپس، احراز هویت خود را انجام بدهید.

چنانچه در یکی از مراحل ثبت نام و یا احراز هویت در سجام با خطای “ناقص ماندن ثبت نام ” برخورد کردید، باید اطلاعات وارد شده در حین ثبت نام را ویرایش کنید.

گاهی هم ممکن است که از سوی دفاتر کارگزاری با شما تماس گرفته شود که جزو افراد سجام ناقص هستید. در اینصورت، باید نسبت به نوع خطای ثبت نام ناقص، اقدام کنید.

سوالات متداول ثبت نام ناقص سامانه سجام


تکمیل ثبت نام ناقص سجام به چه معنا است؟

افرادی که پیامک تکمیل ثبت نام ناقص سجام را دریافت می‌کنند، یعنی جزو افراد سجامی ناقص هستند. این دسته از افراد نمی‌توانند مدیریت سهام‌های خود را برعهده داشته باشند تا زمانی که نسبت به کامل کردن ثبت نام سجام و احراز هویت خود اقدام نمایند.

افرادی که حقیقی هستند و بعنوان افراد حقوقی ثبت نام کرده اند، چه کاری انجام بدهند؟

این افراد باید ثبت نام مجدد سجام را برای افراد حقیقی انجام بدهند.

با وارد کردن شماره حساب بانکی اشتباه، ثبت نام ناقص سجام شده ام. چه کنم؟

در این شرایط، شما ثبت نام سجام را ناقص انجام داده اید. به همین خاطر، باید اطلاعات بانکی خود را بدون پرداخت هزینه، ویرایش کنید.

منبع : فراشناسا

سوالات خود را در قسمت دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *