ثبت نام ثنا با گوشی

ثبت نام ثنا با گوشی (برای افراد حقیقی و حقوقی)

افراد حقیقی می‌توانند مراحل ثبت نام ثنا با گوشی را به طور کامل انجام بدهند. این در حالی است که افراد حقوقی، تنها می‌توانند نیمی از مراحل ثبت نام را به صورت غیر حضوری و آنلاین انجام بدهند. همراه ما باشید تا در ادامه این مقاله، مراحل ثبت نام برای افراد حقیقی و نکات مهم آن را به طور کامل بررسی ‌کنیم.

برای ورود به سامانه ثنا با گوشی، از طریق لینک زیر اقدام کنید:

نحوه ثبت نام ثنا با گوشی (برای افراد حقیقی)


برای ورود به سامانه ثنا و ثبت نام در آن با موبایل نیاز به آپلود کردن مدارک خود ندارید. شماره ملی، سریال شناسنامه و تاریخ تولد جزو مهم‌ترین و ضروری‌ترین اطلاعاتی هستند که باید درج کنید. به طور کلی، ثبت نام ثنا با موبایل را در کمتر از یک ساعت می‌توانید انجام بدهید. اما بعضی از افراد، نکات ثبت نام در ثنا را نمی‌دانند. به همین خاطر، روند ثبت نام آن‌ها ممکن است چندین روز به طول بیانجامد.

ثبت نام و احراز هویت غیر حضوری در ثنا با موبایل را می‌توانید به یکی از 2 صورت انجام بدهید. ثبت نام الکترونیک در ثنا با استفاده از مرورگر، ساده‌ترین روش است. در صورتی که موبایل شما دارای فضای کافی برای دانلود و نصب اپلیکیشن عدالت همراه دارد، می‌تواند از خدمات آن استفاده کنید.

11 نکته کاربردی پیش از ثبت نام سامانه ثنا با موبایل در کمتر از یک ساعت!


 1. بهتر است از مرورگر کروم chrome استفاده کنید.
 2. مرورگر موبایل خود را بروز رسانی کنید. (بروزترین نسخه مرورگر کروم را دانلود کنید.)
 3. در صورت باز نشدن سایت ثنا می‌توانید از سایت پشتیبانی آن استفاده کنید. پس از ورود به سایت پشتیبانی ابلاغ الکترونیک قضایی می‌توانید گزینه “من در این سایت ثبت نام نکرده ام” را انتخاب کنید و به سایت اصلی آن انتقال پیدا کنید.
 4. افرادی که در خارج از ایران هستند، نمی‌توانند به سایت ثنا دسترسی داشته باشند. به همین خاطر بهتر است تا از نسخه اپلیکیشنی عدالت همراه استفاده کنند. یک راه قانونی دیگر هم برای این افراد وجود دارد. مراجعه کردن به سفارت ایران در آن کشور برای عضویت در ابلاغ می‌تواند راه حل بهتری باشد.
 5. ثبت نام در ابلاغ با موبایل برای افراد زیر 18 سال، غیر مجاز است.
 6. مراحل ثبت نام ابلاغیه با موبایل در عدالت همراه همانند مرورگر است. بنابراین، این مراحل در هر دو روش ورود به سامانه ثنا با گوشی و ثبت نام آن در آن یکسان هستند.
 7. برای ثبت نام در سامانه ابلاغ با موبایل باید اینترنت پرسرعت داشته باشید و موقعیت جغرافیایی را انتخاب کنید که وضعیت آنتن دهی مناسبی داشته باشد.
 8. روند ثبت نام برای اشخاص حقیقی با روند ثبت نام برای افراد حقوقی متفاوت است.
 9. در ثبت نام، اطلاعات هویتی در ثنا در سال‌های گذشته نیاز بود. اما امسال، نیازی نیست تا آدرس محل سکونت، شماره تماس و محل کار خود را درج کنید.
 10. تنها از لینک‌های رسمی سامانه ابلاغ برای ثبت نام ثنا با گوشی استفاده کنید. چون سایر لینک‌ها ممکن است از نوع فیشینگ و جعل هویت باشند.
 11. ثبت نام ثنا بت موبایل را در محیط‌های عمومی انجام ندهید. چون ممکن است که اطلاعات شخصی شما در معرض دسترسی افراد دیگر قرار بگیرد.

مراحل ثبت نام سامانه ثنا با موبایل


ثبت نام ثنا با موبایل شامل 5 مرحله است. ابتدا اطلاعات هویتی خود را درج می‌کنید. سپس، تاییدیه ثبت نام را دریافت و هزینه آن را پرداخت می‌کنید. در مرحله 4، احراز هویت الکترونیک را به ترتیب انجام می‌دهید. در پایان هم رمز عبور شخصی در ثنا برای شما ارسال می‌شود. اگر می‌خواهید با جزئیات دقیق نحوه ثبت نام در این سامانه اطلاع پیدا کنید، همراه ما باشید.

مرحله 1: ورود به سایت ابلاغ و درج اطلاعات هویتی


ابتدا باید سایت ابلاغ با نشانه اینترنتی https://sana.adliran.ir/Sana/Index#/Main شوید. سپس، اطلاعات ذیل را درج نمایید.

 1. شماره ملی
 2. تاریخ تولد
 3. شماره سریال شناسنامه
 4. عدد امنیتی

در پایان، فیلد ادامه را بفشارید. پس از انتخاب آن، پیامی مطابق با تصویر زیر برای شما نمایش داده می‌شود.

ورود به سایت ابلاغ و درج اطلاعات هویتی
ورود به سایت ابلاغ و درج اطلاعات هویتی

نکات درج اطلاعات هویتی در ثنا


 • فیلدی برای درج وضعیت تاهل، دین و محل صدور شناسنامه خود در فرم ثبت نام در ثنا وجود ندارد.
 • در حین درج اطلاعات هویتی در ثنا تنها باید بخش اعداد شماره سریال شناسنامه را درج کنید. برای مثال، در شماره سریال شناسنامه 451807/ الف 30 باید اعداد بعد از ممیز را بنویسید.
 • برای درج تاریخ تولد خود باید سال، ماه و روز را به طور دقیق درج کنید. در حین درج تاریخ تولد خود می‌توانید از یکی از دو راه تایپ تاریخ و یا انتخاب سال، ماه و روز استفاده کنید. نحوه درج تاریخ تولد به صورت شکل زیر است. ابتدا، بر روی کادر قرمز رنگ کلیک کنید. سپس، سال تولد و بعد، ماه تولد را انتخاب کنید. در نهایت، روز تولد خود را هم انتخاب کنید.
نکات درج اطلاعات هویتی در ثنا
نکات درج اطلاعات هویتی در ثنا

مرحله 2: دریافت تاییدیه ثبت نام


اگر اطلاعات اولیه خود را به درستی در فرم درج کرده باشید، پیامی مشابه با پیام زیر برای شما نمایش داده می‌شود. بعد از این پیام می‌توانید اطلاعات اولیه خود را ویرایش کنید و یا یکی از کارگزاری‌های احراز هویت غیر حضوری را انتخاب نمایید. طبق عکس، ما فراشناسا را برای احراز هویت الکترونیک در ثنا انتخاب کردیم.

دریافت تاییدیه ثبت نام با گوشی
دریافت تاییدیه ثبت نام

مرحله 3: پرداخت هزینه ثبت نام ثنا


هزینه خدمات ثبت نام در سایت ثنا به طور رسمی منتشر شده است. این هزینه 9 هزار تومان است که به صورت آنلاین می‌توانید پرداخت کنید. بعد از پرداخت کردن، تا 3 بار می‌توانید از خدمات احراز هویت غیر حضوری استفاده کنید. یعنی اگر احراز هویت شما تا 2 بار تایید نشد، باز هم می‌توانید احراز هویت را بدون پرداخت هزینه مجدد انجام بدهید. بعد از پرداخت هزینه ثبت نام و احراز هویت، حداقل نیم ساعت و حداکثر یک روز بعد می‌توانید نسبت به ادامه دادن مراحل ثبت نام ثنا اقدام کنید.

هزینه ثبت نام ثنا
هزینه ثبت نام ثنا

مرحله 4: احراز هویت ثنا با گوشی


نخستین نکته‌ای که باید برای احراز هویت الکترونیک در سامانه ابلاغ به آن توجه داشته باشید، استفاده نکردن از دکمه‌های آپدیت مرورگر و دکمه بازگشت آن است. در صورتی که یکی از 2 کار را انجام بدهید، فرآیند احراز هویت شما بلافاصله به اتمام می‌رسد و نمی‌توانید سایر مراحل را انجام بدهید. مراحل احراز هویت در این سامانه به صورت زیر هستند:

1- امضا کردن در صفحه سفید و ارسال آن

در این قسمت باید امضای خودتان را در همان صفحه سفید ترسیم کنید. سپس، آن را ارسال کنید.

2- سلفی گرفتن واضح و آپلود آن

برای سلفی گرفتن باید تمامی بخش های چهره خود را در چارچوب گفته شده تنظیم کنید.

3- تهیه ویدئو از خواندن جمله مشخص یا اجرای حرکات اشاره دست

در این مرحله از احراز هویت ثنا با موبایل می‌توانید ویدئوی خواندن یک جمله مشخص را آپلود کنید یا حرکات دست را در حداکثر 15 ثانیه اجرا کنید و بفرستید.

مراحل احراز هویت خود را که ثبت کردید، اطلاعات شما برای بررسی فرستاده می‌شود و دوباره به سایت ثنا باز می‌گردید. سپس، پیامی مشابه با تصویر زیر برای شما نمایش داده می‌شود.

نکته: برای احراز هویت آنلاین و غیر حضوری در هر کدام از درگاه‌های احراز هویت باید اینترنت پرسرعتی داشته باشید. چون که سرعت اینترنت برای ارسال عکس امضا و ویدئوی خودتان باید کافی باشد.

برای دریافت راهنمای مرحله به مرحله احراز هویت ثنا و رفع مشکلات آن کلیک کنید.

مرحله 5: دریافت رمز شخصی در ثنا


اگر نتیجه احراز هویت شما صحیح باشد، پیامکی مبتنی بر اعلام رمز شخصی ثنا برای شما صادر می‌شود. در غیر اینصورت، پیامک علت عدم تایید احراز هویت را دریافت می‌کنید.

دریافت رمز شخصی در ثنا
دریافت رمز شخصی در ثنا

مراحل ثبت نام ثنا با موبایل (برای افراد حقوقی)


اشخاص حقوقی برای ثبت نام ثنا با گوشی نمی‌توانند تمامی مراحل آن را غیر حضوری انجام بدهند. چون ضروری است که این افراد به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نمایند. این موضوع را می‌توانید حین ثبت نام در ثنا پیگیری کنید. جهت پیدا کردن دفاتر قضایی در استان و شهر خودتان می‌توانید فرمی مانند فرم زیر را پر کنید تا لیستی از مراکز قضایی و نوع خدمات آن‌ها را دریافت کنید.

سوالات متداول درباره ورود به سامانه ثنا با گوشی


پس از ثبت نام ثنا با موبایل چرا نتیجه احراز هویت برای من ارسال نمی‌شود؟

همانطور که سایت عدل ایران اعلام کرده، نتایج احراز هویت ثنا ممکن است که برای فرد ارسال نشود. به همین خاطر، باید اطلاعات هویتی خود را در سایت ثبت کنید. در ادامه می‌توانید از وضعیت احراز هویت خود در ثنا اطلاع پیدا کنید.

برای ورود به سامانه ثنا با گوشی چه اقداماتی باید انجام داد؟

برای ثبت نام در سامانه ثنا با گوشی باید فیلترشکن خود را قطع کنید. سپس، به سایت سامانه عدالت همراه بروید و 5 مرحله ثبت نام در ثنا با موبایل را انجام بدهید. راهنمای کامل این 5 مرحله در مقاله آمده است.

بعد از نصب نسخه اپلیکیشنی ثنا چه باید کرد؟

مراحل ثبت نام با گوشی در ثنا همانند مراحل ثبت نام در سایت است. ابتدا، اطلاعات هویتی مانند شماره ملی، سریال شناسنامه و تاریخ تولد خود را درج کنید. سپس، احراز هویت غیر حضوری خود را آغاز کنید.

منبع: سایت فراشناسا

سوالات خود را در قسمت دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

6 پاسخ

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *