تشخیص زنده بودن

تکنولوژی تشخیص زنده بودن چهره (با هوش مصنوعی)

تکنولوژی ضدجعل تشخیص زنده بودن تصویر و چهره دارای مقیاس‌پذیری بالایی است. به طوری که دیتاهای بومی را با استفاده از این تکنیک می‌توان احراز هویت کرد. در سال‌های اخیر، از روش‎‌های ضد جعل تشخیص تصویر زنده یا liveness detection برای افزایش دقت و پیشگیری از جعل هویت در احراز هویت بیومتریک استفاده می‌شود. همان طور که آمارها نشان می‌دهد، سارقان هویتی در جعل این الگوریتم موفق نبوده اند.

اگر به دنبال راهکاری مطمئن برای افزایش امنیت و حفاظت از حریم شخصی کاربران کسب و کار خود هستید، می‌بایست از این تکنولوژی استفاده کنید. در ادامه مقاله، چیستی و چرایی اهمیت استفاده از فناوری تشخیص زنده بودن چهره و تصاویر را با لحنی ساده بیان کرده ایم. همراه ما باشید.

جهت کسب اطلاعات و درخواست خدمات احراز هویت غیر حضوری بیومتریک فراشناسا برای کسب و کار خود بر روی لینک زیر کلیک کنید:

خدمات احراز هویت غیر حضوری بیومتریک

liveness detection چیست


تکنولوژی liveness detection از بینایی کامپیوتر استفاده می‌کند تا مانع از تایید نمایش تصویر، ویدئوی جعلی و یا ماسک بر روی صورت فرد شود. تکنولوژی Presentation Attack Detection با کمک تشخیص زنده بودن تصویر به سیستم‌های احراز هویت کمک می‌کند تا فعال بودن و یا نبودن فرد مشخص شود. پس از آن، تشخیص صدا و تشخیص سایر ویژگی‌های افراد به طور کامل انجام می‌شود.

در بین متدهای متعددی که تکنولوژی تشخیص زنده بودن تصویر دارد، تشخیص هویت چشم جزو مهم‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود. تشخیص ویژگی‌های بیومتریک دیگری نظیر اثر انگشت، کف دست و حتی جریان خون انسان می‌تواند در این تکنولوژی مورد ارزیابی قرار بگیرد.

اهمیت liveness detection


شاید با خود بپرسید که چرا فناوری تشخیص تصویر زنده در احراز هویت غیر حضوری سجام اهمیت زیادی دارد. چون در این روش از ویژگی‌های بیومتریک فرد استفاده می‌شود که از نفوذ افراد جاعل ممانعت می‌کند، درصد حملات جعل هویت را به حداقل می‌رساند. البته با روش liveness detection از نوع غیر فعال، این احتمال نزدیک به صفر است.

مهم بودن تکنیک ضدجعل تشخیص زنده بودن تصویر را با یک مثال ساده می‌توانید درک کنید. زمانی که سامانه‌ها از این تکنیک بهره‎ مند نباشند، افراد سارق با ارائه عکس و یا فیلم‌های از پیش ضبط شده به سادگی می‌توانند وارد حساب کاربری شوند. چون این سامانه‌ها، قدرت تشخیص تصویر جعلی از نوع واقعی آن را ندارند.

به طور کلی، این فناوری در سیستم‌های دسترسی محرمانه را بسیار بیشتر اهمیت دارد. برای مثال، تاسیسات هسته‌ای و یا پلتفرم‌های معاملات آنلاین از تکنیک‌های تشخیص زنده بودن تصویر برای تامین امنیت زیرساخت‌های خود بهره‌ می‌برند.

تکنولوژی تشخیص زنده بودن چهره چگونه کار می‌کند؟


در تکنولوژی تشخیص زنده بودن چهره از ویژگی‌های بیومتریکی استفاده می‌شود که افراد از والدین خود به ارث برده اند. به طور معمول و در حالت استاندارد، این ویژگی‌ها منحصربه‌فرد و غیر قابل تعویض هستند. توسعه liveness detection با هوش مصنوعی توانسته تا سیستم ‎های احراز هویت را کاملا ایمن بسازد. به همین خاطر، جعل هویت چهره و یا استفاده از ماسک برای احراز هویت بسیار اندک است. با این حال، بسیاری از سارقان هویت، حوزه بررسی زنده بودن تصویر را برای تهدیدات جعل و دزدی هویت مناسب می‌دانند.

تکنولوژی تشخیص زنده بودن چهره چگونه کار می‌کند؟
تکنولوژی تشخیص زنده بودن چهره چگونه کار می‌کند؟

روش های تشخیص زنده بودن برای چهره


کارایی liveness detection براساس فعال بودن و یا نبودن آن متفاوت است. برای مثال، در سیستم احراز هویت فراشناسا از حالت فعال استفاده می‌شود. در این حالت، از کاربر خواسته می‌شود تا یک فعالیت معینی را انجام بدهد. در مقابل، در تشخیص زنده بودن تصاویر غیر فعال از ویژگی‌های دیگر رفتاری فرد برای احراز هویت استفاده می‌شود. اثر انگشت، اثر کف دست و یا رنگ عنبیه فرد در این شرایط مورد بررسی قرار می‌‎گیرند.

پیاده سازی تکنولوژی تشخیص زنده بودن تصویر با فرآیندهای متعددی انجام می‌شود. یکی از این فرآیندها، استفاده از حسگرهای عمیق است. حسگرهای عمیق قادر هستند تا هویت فرد را در یک ویدئوی ساده هم تشخیص بدهند.

تشخیص زنده بودن چهره فعال

بسیاری از فناوری‌های قدرت‌گرفته با تکنولوژی تشخیص زنده بودن از نوع فعال هستند. در این نوع سیستم‌ها، الزامی برای کاربران وجود دارد که یک یا چند نوع کار را برای تشخیص زنده بودن خود انجام بدهند. کارهایی مانند خواندن متن، چرخاندن سر و پلک زدن در تکنیک‌های تشخیص زنده بودن چهره از نوع فعال قرار دارند.

تشخیص زنده بودن چهره غیر فعال

سیستم احراز هویت در نوع غیر فعال تشخیص زنده بودن چهره، کاربران ملزم به انجام دادن کاری نیستند. کارهایی از قبیل انجام هیچ نوع حرکت اضافی و نشانه‌‎ای در این روش وجود ندارد. در واقع، فرآیند liveness detection در پس زمینه رخ می‌دهد و در حین اجرا، هیچ نشانه‌‎ای برای فرد ارسال نمی‌شود. به نظر می‌رسد که کلاهبرداری هویتی در این نوع از فناوری برای سارقان سخت‌تر است. چون هیچ نوع علامتی برای تایید و یا رد شدن احراز هویت خود دریافت نمی‌کنند.

فناوری تشخیص زنده بودن فراشناسا چه ویژگی‌هایی دارد؟


پلتفرم فراشناسا با دارا بودن 5 ویژگی خاص و برتر نسبت به سایر سامانه ‎های احراز هویت می‌تواند تحولات جدیدی را در اداره کسب و کار و حفظ رضایت کامل مشتریان شما ایجاد کند. دیتاست بومی، تنها یک نمونه از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن محسوب می‌شود. سایر ویژگی‌های برتر این پلتفرم عبارتند از:

1- دیتاست بومی

فراشناسا در بین سیستم‌های احراز هویت داخل ایران، در دیتاست بومی پیشرو است. یعنی فراشناسا از فناوری‌های بومی تشخیص چهره بهره‌ می‌برد. این فناوری‌ها براساس ویژگی‌های چهره افراد ایرانی در فراشناسا توسعه یافته اند. به همین خاطر است که سامانه احراز هویت بیومتریک فراشناسا می‌تواند سن، جنس و نوع چهره افراد ایرانی را با کمترین درصد خطا تشخیص بدهد.

2- جامع‎‌ترین سیستم احراز هویت

داده‌هایی که فراشناسا برای تشخیص هویت تصویر استفاده می‌کند، از نمونه‌های آزمایشگاهی نیستند. بلکه از مقدار بسیار زیادی از داده‌های کاملا واقعی برای توسعه و افزایش هوشمندی پلتفرم فراشناسا استفاده می‌شود. این درحالی است که بسیاری از سیستم‌های احراز هویت در داخل کشور، تنها از نمونه‌های آزمایشگاهی برای توسعه و افزایش قدرت خود بهره برده اند.

3- حفاظت از حریم خصوصی

همانطور که می‌دانید، اطلاعات هویتی شما جزو مهم‌ترین اطلاعاتی هستند که سایر افراد نباید از آن‌ها مطلع شوند. به این موضوع مهم در روش‌های سنتی احراز هویت دقت نمی‎‌شود و برای آن، اهمیت زیادی قائل نیستند. درحالی که در سیستم‌های پیشرفته و نوین احراز هویت مانند فراشناسا از اصل کلیدی حفاظت از حریم خصوصی پیروی می‌کند. بنابراین، با اطمینان 100 درصدی می‌توانید به پلتفرم احراز هویت فراشناسا اعتماد کنید.

4- دارای قابلیت شخصی سازی

پلتفرم احراز هویت فراشناسا دارای قابلیت‌های متعددی می‌باشد که در کسب و کارهای مختلف دارای انعطاف پذیری بالایی است. در حقیقت، فناوری بیومتریکی که در آن استفاده شده، می‌تواند مطابق با اهداف امنیتی شما عمل کند.

5- دقت بالا در اتوماسیون اداری کسب و کارها

اگر می‌خواهید مانع از اتلاف سرمایه و زمان خود برای افزایش دقت اتوماسیون‌های اداری شوید، یک سیستم احراز هویت خوب انتخاب کنید. چون سیستم‌های احراز هویت برتر در کشور می‌توانند امنیت نزدیک به 100 درصدی را برای کسب و کار شما فراهم کنند.

منبع: فراشناسا

یک پاسخ

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *