امضا الکترونیک چیست

امضای الکترونیکی چیست

امضای الکترونیکی (Electronic signature) که e-signature نیز نامیده می‌شود؛ هر صدا، نماد یا فرآیندی است که قصد امضای سندی را نشان می‌دهد. این نماد یا فرآیند می‌تواند یک اسکن از امضای دست نویس شما، یک مهر یا یک تایید شفاهی ضبط شده باشد. جالب است بدانید که حتی یک امضای الکترونیکی می‌تواند نام تایپ شده شما در خط امضای یک سند باشد. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا ماهیت امضاء الکترونیک ( امضا الکترونیک چیست ) را بررسی کنیم.

امضا الکترونیک چیست ؟


در پاسخ به سوال “امضا الکترونیکی چیست؟” باید گفت که این اصطلاح دقیقاً همین است: امضایی به شکل الکترونیکی. این نوع از امضا به افراد کمک می‌کند تا شرایط یک سند را تأیید یا با آن موافقت کنند (درست مانند امضای خیس). بنابراین، امضای الکترونیکی اساساً فرآیندی است که از رایانه برای احراز هویت غیر حضوری امضاکننده و تأیید صحت سند استفاده می‌کند.

لازم است یادآوری کنیم که امضای دیجیتال نوعی امضای الکترونیکی است که از الگوریتم‌های پیچیده، مقام گواهی (CA) و ارائه دهندگان خدمات اعتماد (TSP) برای احراز هویت امضاکننده همراه با یکپارچگی سند استفاده می‌کند. پس ماهیت بنیادی امضا دیجیتال با نوع الکترونیکی آن متفاوت است!

امضای الکترونیکی ساده چیست؟

در پیرامون بحث امضا الکترونیک چیست ، اصطلاح امضای الکترونیکی ساده را هم مورد بحث قرار می‌دهیم.

امضا الکترونیک ساده که با مخفف SES هم شناخته می‌شود، یک روش برای امضا کردن هر سندی است. توجه داشته باشید که مفهومی به نام امضای دیجیتال ساده نداریم؛ زیرا این نوع امضا، مفهومی فراتر از امضاء الکترونیک دارد. به طوری که امضای دیجیتال نیاز به پیاده سازی فنی دارد و هدف آن هم، ارتباط ایمن امضاکننده با سند است.

امضای الکترونیکی ساده می‌تواند همان تصویری باشد که برای ساخت امضا در اپلیکیشن آپلود می‌کنید.

انواع امضاء الکترونیکی چیست؟


امضاء الکترونیکی شامل 3 نوع مختلف است که عبارتند از: امضای الکترونیک ساده (SES)، امضا الکترونیک پیشرفته (AES) و امضای الکترونیک واجد شرایط که با اختصار QES شناخته می‌شود.

راهنمای استفاده از امضای الکترونیکی


راهنمای نحوه استفاده از امضا الکترونیکی تا حدودی به شناخت تفاوت‌های میان و مربوط است. اکنون به طور خلاصه می‌خواهیم بدانیم که تفاوت بین این دو نوع امضا در چیست!

در مقایسه آن‌ها متوجه می‌شویم که امضای دیجیتال برای امضا و تأیید صحت یک سند به الگوریتم‌های ریاضی و رمزگذاری متکی است. در حالی که هدف eSignature تأیید ساده یک سند است. بنابراین می‌توانیم دریابیم که یک امضای دیجیتال به طور مؤثر، سند را با ویژگی‌های امنیتی بیشتری از سند محافظت می‌کند.

بیشتر بخوانید: امضا دیجیتال چیست

در ساده‌ترین حالت، نحوه استفاده از امضا الكترونيكي این است که یک PDF را باز کنید. گزینه Fill & Sign و سپس، Add Signature را انتخاب نمایید. بعد از نمایش پاپ آپ، یکی از گزینه‌های Type, Draw, or Image را کلیک کنید. بعد از انتخاب Apply، جایگاه قرارگیری امضا را انتخاب کرده و اندازه آن را تغییر بدهید.

پاسخ به چند سوال مهم درباره امضا الكترونيكي


بعد از شناختن روش استفاده از امضای الکترونیکی ممکن است سوالات متعددی برای شما پیش بیاید که مایل به کسب اطلاعات در مورد آن باشید. در بخش زیر سعی کرده ایم تا به رایج‌ترین سوالات در این حوزه جدید و پیشرو پاسخ بدهیم!

اگر همچنان به سوالات شما پاسخ ندادیم، در بخش دیدگاه برای ما بنویسید.

1 مدارک لازم برای امضای الکترونیکی چیست؟

یک امضای الکترونیکی پیشرفته باید شامل مدارک و عناصری باشد که هویت امضاکننده و امنیت سند را تضمین کند. این نوع امضا باید به طور منحصربه‌فرد به امضاکننده پیوند داده شود. همچنین، به گونه‌ای به داده‌ها متصل شود که هر گونه تغییر بعدی در سند، مانند دستکاری، قابل تشخیص و شناسایی باشد.

در کشورهای صنعتی، مدارک مورد نیاز برای امضا الکترونیکی عبارتند از:

 • گذرنامه
 • کارت PAN
 • گواهینامه رانندگی
 • کارت شناسایی اداره پست
 • دفترچه حساب بانکی (حاوی عکس و با امضای یک نفر با تأیید مقام بانک مربوطه)
 • کارت شناسایی عکس صادر شده توسط وزارت امور داخله دولت های مرکزی/ایالتی (یا هر کارت شناسایی عکس صادر شده توسط دولت که دارای آن باشد.)

2 آیا امضای اسکن شده یک امضاء الکترونیک است؟

امضاء اسکن شده یک امضا مکتوب می‌باشد که در قالب الکترونیکی مانند PDF اسکن شده است. به طوری که شما می‌توانید تصویر را ذخیره کرده و آن را به سادگی در اسناد الکترونیکی جاسازی کنید. خوب است بدانید که این امضا را یک بار ایجاد می‌کنید. اما چندین بار از آن برای امضای قراردادها و سایر اسناد خود استفاده می‌نمایید.

3 آیا امضای الکترونیک PDF را از نظر قانونی می‌توانیم پیگیری کنیم؟

بله. خوب است بدانید که امضای الکترونیکی در تمام بخش‌های ایالات متحده معتبر است و براساس قوانین ایالتی، وضعیت حقوقی مشابه با امضای دست نویس را دارد. در سایر کشورهای صنعتی هم امضا الکترونیکی دارای همان ارزش و کارایی قانونی است که امضای دست‌نویس (یا خیس) در اسناد کاغذی دارد.

امضای الکترونیکی pdf
امضای الکترونیکی pdf

3 چهار شرط لازم برای معتبر بودن امضای الکترونیک در آمریکا چیست؟

قانون ESIGN در سال 2000 توسط ایالات متحده تصویب شد. قانون فوق از جهتی تصویب شد که پذیرش امضای الکترونیکی را تسهیل کند و دوره جدیدی از ساده‌سازی اسناد را در تمام مکان‌های ایالات متحده که قانون فدرال در آن اعمال می‌شود، شروع نماید. 4 شرط لازم برای افزایش اعتبار امضای الکترونیک را این قانون مشخص می‌کند که در بخش زیر آمده است.

در ایالات متحده آمریکا جهت اینکه امضاء الکترونیکی از اعتبار کافی و قانونی برخوردار باشد، باید 4 شرط زیر را داشته باشد:

 1. قصد شما برای استفاده از امضای الکترونیکی باید مشخص باشد. (در صورتی که این موضوع مشخص نیست، باید گزینه‌ای برای انصراف از امضا کردن وجود داشته باشد.)
 2. رضایت برای انجام تجارت الکترونیکی تایید شده باشد. (برای مثال، اکثر نرم‌افزارهای پیشرو در امضاء الکترونیک از کاربران می‌خواهند قبل از امضا، رضایت خود را تأیید نمایند.)
 3. امضا باید به یک فرد انتساب داده شود. یعنی باید آن نماد یا فرآیند به فرد نسبت داده شود.
 4. eSignatures باید به سند امضا شده متصل شود. (به طوری که در سیستم مورد استفاده برای پردازش تراکنش، فرآیند را ثبت می‌کند و توضیح می‌دهد که چگونه این امضاء به دست آمده است.)
 5. این شرط، الزام چندانی برای افزایش اعتبار امضاء الکترونیک ندارد. با این حال، قانون ESIGN بیان می‌کند که تکثیر امضا به شرطی مجاز است که توافق نامه‌ای از سوی اپلیکیشن امضای الکترونیکی منعکس شود که این موضوع تضمین شود.

سوالات متداول امضاي الكترونيكي چيست


امضا الکترونیک چیست؟

امضای الکترونیکی روشی سریع و ساده برای امضای قرارداد است. بر اساس قانون (ESIGN)، امضای الکترونیکی به عنوان یک صدا، نماد یا فرآیند الکترونیکی تعریف می‌شود که به یک قرارداد یا رکورد دیگر متصل است یا به طور منطقی با آن مرتبط می‌باشد. همچمنین، توسط آن اجرا یا پذیرفته می‌شود.

امضای اسکن شده همان امضاء الکترونیک است؟

بله، امضا الکترونیکی می‌تواند تصویر امضای دستی باشد که اسکن می‌شود. همچنین، شما می‌توانید امضا الکترونیکی را با تاچ کردن صفحه و یا نوشتن اسم خودتان ایجاد کنید.

استفاده از امضای الکترونیکی در اسناد تجاری معتبر است؟

بله، امضا الکترونیکی همانند امضای خیس از اعتبار قانونی برخوردار است.

منبع : فراشناسا

سوالات خود را در قسمت دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *