امضا الکترونیک چیست

امضا الکترونیک چیست – تعریف امضاء الکترونیکی

امضای الکترونیکی (Electronic signature) یا e-signature همان فایل دیجیتال یا سمبلی است که به قرارداد پیوست می‌شود. این فایل یا سمبل، نشان‌‎دهنده قصد شخص برای امضا کردن اسناد است. امضا الکترونیکی، انواع متفاوتی دارد. برای نمونه، در سرویس امضای دیجیتال از نوع پیشرفته امضای الکترونیکی استفاده می‌شود.

در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا ماهیت امضاء الکترونیک (امضا الکترونیک چیست) و راهنمای استفاده از آن را بررسی کنیم.

امضا الکترونیک چیست؟


امضای الکترونیکی شامل تمامی آثار امضای دست‌نویس از نظر ایجاد آثار حقوقی است. پس ماهیت آن شبیه به امضای دستی و اثر انگشت است؛ اما رویکرد امن‌‌تری در دنیای الکترونیک دارد.

این امضا بیانگر قصد فرد برای پذیرش محتوای یک سند یا مجموعه‌‌ای از اطلاعات مرتبط با آن امضا است که از نظر قانون هم به رسمیت شناخته شده است. پس امضاکننده، قصد پایبندی به مفاد و شروط سند را دارد. (این سند می‌تواند انواع ادله الکترونیکی یا اسناد تجاری الکترونیکی یا هر سندی باشد که از نظر حقوقی معتبر است.)

امضا الکترونیکی، انواع مختلفی دارد. به همین خاطر است که افراد به روش‌های متفاوتی می‌توانند اسناد خود را به صورت الکترونیکی امضا کنند. برای نمونه، امضای الکترونیکی به روش‌هایی مثل کلیک کردن روی دکمه “قبول می‌کنم”، تایپ کردن نام امضاکننده در محل امضا و الصاق نسخه اسکن شده امضای شخص امضاکننده ثبت می‌شود. (بدیهی است که هرکدام از انواع امضای الکترونیکی از جنبه‌ی امنیتی در درجه‌های متفاوتی قرار دارند.)

امضای دیجیتال نوعی امضای الکترونیکی است که از الگوریتم‌های پیچیده، مقام گواهی (CA) و ارائه دهندگان خدمات اعتماد (TSP) برای احراز هویت امضاکننده همراه با یکپارچگی سند استفاده می‌کند. پس ماهیت امضای دیجیتال با نوع الکترونیکی آن متفاوت است!

حتما بخوانید: تفاوت امضای دیجیتال و امضای الکترونیک

راهنمای استفاده از امضای الکترونیکی


راهنمای نحوه استفاده از امضا الکترونیکی تا حدودی به شناخت تفاوت‌های میان و مربوط است. اکنون به طور خلاصه می‌خواهیم بدانیم که تفاوت بین این دو نوع امضا در چیست!

در مقایسه آن‌ها متوجه می‌شویم که امضای دیجیتال برای امضا و تأیید صحت یک سند به الگوریتم‌های ریاضی و رمزگذاری متکی است. در حالی که هدف eSignature تایید ساده یک سند است. بنابراین می‌توانیم دریابیم که یک امضای دیجیتال به طور مؤثر، سند را با ویژگی‌های امنیتی بیشتری از سند محافظت می‌کند.

بیشتر بخوانید: امضا دیجیتال چیست

در ساده‌ترین حالت، نحوه استفاده از امضا الكترونيكي این است که یک PDF را باز کنید. گزینه Fill & Sign و سپس، Add Signature را انتخاب نمایید. بعد از نمایش پاپ آپ، یکی از گزینه‌های Type, Draw, or Image را کلیک کنید. بعد از انتخاب Apply، جایگاه قرارگیری امضا را انتخاب کرده و اندازه آن را تغییر بدهید.

امضای الکترونیکی در کشور ما بیشتر در چه مراکزی کاربرد دارد؟


کاربرد امضای الکترونیکی همانند طیف استفاده از امضای خیس، گسترده است. با توجه به این موضوع، استفاده از امضای الکترونیکی برای بخش‌های متعددی یک کشور، لازم و کاربردی است. در این بخش، سعی داریم تا نمای کلی از کاربردهای امضای الکترونیکی در مراکز متعدد کشور را بررسی و ارزیابی کنیم. در هر یک از بخش‌ها، وجود امضای دیجیتال باعث افزایش کیفیت صنایع مختلف خواهد شد.

1 کاربرد امضای الکترونیکی در بخش خدمات دولت به بنگاه اقتصادی (G2B)

اگر جزو بنگاه‌های اقتصادی باشید که خدمات دولتی دریافت می‌کنید؛ می‌توانید از امضای الکترونیکی برای ارتباط با بخش‌های متعدد در وزارتخانه‌ها استفاده کنید. البته کاربرد امضای الکترونیکی در بخش G2B به همین جا ختم نمی‌شود. برای مثال، امضای دیجیتالی که نوع پیشرفته امضای الکترونیکی است؛ برای راحت‌تر کردن و افزایش امنیت دسترسی به خدمات گمرک و بیمه، کارکرد ایده‌آلی دارد.

2 کاربرد امضای الکترونیکی خدمات دولت به شهروند (G2C)

امضای الکترونیکی می‌تواند وابستگی‌ها و محدودیت‌های جغرافیایی بین دریافت کنندگان و ارائه دهندگان دولتی را کمرنگ‌تر کند. این درحالی است که با استفاده از امضای دیجیتال، این محدودیت به طور کامل حذف خواهد شد.

3 کاربرد امضای الکترونیکی در خدمات دولت به کارکنان دولتی (G2E)

آنچه که در ارائه خدمات دولت به کارکنان دولتی، اهمیت بسیار زیادی دارد؛ افزایش کارایی و اثربخشی داخلی است. با گسترش استفاده از امضای الکترونیکی، به واسطه‌ی ارزشی که برای کارمندان دولتی نهادینه می‌کنید؛ می‌توانید اثربخشی داخلی را افزایش بدهید. کارایی تعاملات بین کارمندان و دولت در زمینه ارائه خدمات دولتی نیز سودمندی است که به واسطه‌ی آن می‌توانید دریافت کنید.

4 کاربرد امضای الکترونیکی در بخش خدمات دولت به دولت ديگر (G2G)

با روی کار آمدن امضای الکترونیکی، دولت‌ها هم با هدف دسترسی راحت‌تر می‌توانند از این خدمات استفاده کنند. اگرچه که به دلیل اهمیت موضوع امنیتی، پیشنهاد می‌کنیم تا دولت‌ها از امضای دیجیتال برای گسترش ارتباطات خود استفاده کنند.

  سوالات متداول


  امضا الکترونیک چیست؟

  امضای الکترونیکی روشی سریع و ساده برای امضای قرارداد است. بر اساس قانون (ESIGN)، امضای الکترونیکی به عنوان یک صدا، نماد یا فرآیند الکترونیکی تعریف می‌شود که به یک قرارداد یا رکورد دیگر متصل است یا به طور منطقی با آن مرتبط می‌باشد. همچمنین، توسط آن اجرا یا پذیرفته می‌شود.

  امضای اسکن شده همان امضاء الکترونیک است؟

  بله، امضا الکترونیکی می‌تواند تصویر امضای دستی باشد که اسکن می‌شود. همچنین، شما می‌توانید امضا الکترونیکی را با تاچ کردن صفحه و یا نوشتن اسم خودتان ایجاد کنید.

  استفاده از امضای الکترونیکی در اسناد تجاری معتبر است؟

  بله، امضا الکترونیکی همانند امضای خیس از اعتبار قانونی برخوردار است.

  منبع : فراشناسا

  نظر شما چیه؟

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *