الگوریتم تشخیص چهره

الگوریتم های تشخیص چهره

الگوریتم تشخیص چهره متنوع است. هر کدام از روش‌ها و الگوریتم‌های که هر کدام از آن‌ها، قابلیت‌های یکتا و منحصربه‌فرد خود را دارند. این الگوریتم‌ها با پایتون پیاده‌سازی شده‌اند و طیف زیادی از روش‌های تشخیص چهره را شامل می‌شوند. InsightFace، یکی از این نمونه‌ها است که با نام پروژه و یا ریپوزیتوری که در گیت هاب منتشر شده، شناخته می‌شود.

برای دریافت اطلاعت بیشتر، این مطلب سایت فراشناسا را بخوانید.

انواع الگوریتم تشخیص چهره


الگوریتم های تشخیص چهره بر مبنای هوش مصنوعی و یادگیری پیاده سازی شده‌اند. برای مثال، الگوریتم ArcFace بر همین اساس کار می‌کند.

انواع الگوریتم‌ تشخیص چهره به صورت زیر است:

1 الگوریتم ArcFace

الگوریتم ArcFace به یک بخش از کل راه حل به نام تابع خطا یا Loss Function اشاره دارد. در کل، ArcFace در زیرمجموعه‌ی الگوریتم‌های یادگیری ماشین قرار می‌گیرد.

این الگوریتم، دو تصویر چهره به عنوان ورودی گرفته می‌شود و تفاوت میان آن‌ها را به‌عنوان خروجی ارسال می‌کند تا تعیین شود که چقدر احتمال دارد که هر دوی این تصاویر متعلق به یک شخص باشند. با توجه به این موضوع، کاربرد ArcFace در جستجوی چهره، بسیار زیاد است.

نحوه کار الگوریتم ArcFace به این صورت است که از فاصله‌ی کسینوسی برای معیار تشابه چهره‌ها استفاده می‌کند.

2 ریپوزیتوری InsightFace

InsightFace یک ریپوزیتوری است که به‌عنوان الگوریتم هم شناخته می‌شود. تجزیه و تحلیل چهره‌های سه‌بُعدی و دوبُعدی با را می‌توان با استفاده از کتابخانه‌ی InsightFace انجام داد. در این ریپوزیتوری از روش‌هایی مانند CosFace، RetinaFace ،SCRFD و MTCNN استفاده شده است.

سایر الگوریتم‌هایی که در ادامه بررسی شدند، قدیمی‌تر از ریپوزیتوری InsightFace هستند و مدت‌ها است که آپدیتی نداشته‌اند.

3 الگوریتم DeepFace

DeepFace یک سیستم تشخیص چهره براساس یادگیری عمیق است. این سیستم توسط یک گروه تحقیقاتی در فیسبوک ایجاد شده است. در بعضی از منابع گزارش شده که این سیستم، گاهی موفق‌تر از انسان توانسته است عمل کند.

یکی از کاربردهای این الگوریتم در فیسبوک اعلام شده است. DeepFace به افراد هشدار می‌دهد که چهره‌ی آنها در هر عکسی که در فیسبوک وجود دارد، نمایش داده می‌شود. هنگامی که افراد، این اعلان را دریافت کنند؛ مجاز هستند تا چهره خود را از عکس حذف کنند.

4 الگوریتم FaceNet

فیس نت یا FaceNet، یک شبکه عصبی از نوع عمیق است که به استخراج ویژگی‌ها از تصویر صورت یک فرد کمک می‌کند. در این شبکه عصبی عمیق (به جای طبقه بندی) از تابع شباهت استفاده می‌شود. در حقیقت، این تابع شباهت است که مشخص می‌کند این دو چهره چقدر شبیه یا غیرمشابه نسبت به هم هستند.

5 الگوریتم FaceNet

MTCNN که با نام شبکه‌های عصبی پیچشی نوع پیشرفته شناخته می‌شود، سه شبکه CNN دارد که هم real-time است و هم دقت بسیار بیشتری نسبت به سایر روش‌ها دارد.

همانطور که متخصصان بیان کرده‌اند، این الگوریتم برای تشخیص چهره، هنوز بهترین اثر را دارد.

اطلاعاتی که در مورد انواع الگوریتم‌های تشخیص چهره در این مطلب بررسی شده، جنبه‌ی تئوری دارند.

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *