الزامی شدن سجام برای بورس

ثبت نام سجام الزامی است / جزئیات جدید برای سهامداران (1400/7/01)

آیا ثبت نام سجام الزامی است ؟! یکی از جدیدترین اخبار سجام، الزامی شدن ثبت نام سجام برای سهامداران بورسی (افراد حقیقی و حقوقی) است. با توجه به جدید بودن این طرح، سوالات بسیار متعددی درباره آن وجود دارد. همراه ما باشید تا جزئیات طرح الزامی شدن ثبت نام سجام برای سهامداران بورسی را در این مقاله از فراشناسا به طور کامل بررسی کنیم.

اهمیت الزامی شدن ثبت نام در سجام

اهمیت الزامی شدن ثبت نام در سجام برای سهامداران را می‌توان از این نقل قول ایسنا و شرکت سپرده گذاری مرکزی متوجه شد. به نقل از شرکت سپرده گذاری مرکزی، مدیر ناشران سمات تاکید کرد: سهامدارانی که در مدت مقرر ثبت نام خود را در سامانه سجام انجام ندهند، کد معاملاتی آنها تا زمان مشخص شدن وضعیت سجامی آنها مسدود (غیر قابل خرید و فروش) می‌شود. هنوز تعداد زیادی از شرکت‌های کارگزاری سجامی نشده اند، این شرکت ها نیز باید هر چه سریعتر مراحل ثبت نام و احراز هویت خود را به صورت حضوری یا احراز هویت الکترونیکی سجام انجام دهند. (این خبر در 14 شهریورماه سال 1400 به طور رسمی منتشر شد.)

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه در طی مصاحبه‌ای بیان کرد:

“الزامی شدن ثبت نام درسجام برای سهامداران حقیقی و حقوقی به صورت تدریجی و همراه با زمان بندی، در رده‌های مختلف سنی صورت خواهد گرفت. در ضمن، در این طرح با شرکت‌های کارگزاری هماهنگی صورت می‌گیرد. به طوری که حتی کارگزاری‌هایی هم که احراز هویت خود را انجام نداده اند، می‌توانند نسبت به احراز هویت و ثبت نام در سجام اقدام کنند. وی در ادامه بیان کرد که بیش از 39 میلیون از متقاضیان و افراد فعال در سامانه سجام ثبت نام کرده اند. هدف از ایجاد این سامانه‌ی رسمی، جلوگیری از شناسایی مجدد مشتریان کارگزاری‌ها و نهادهای مالی است. از سوی دیگر، سامانه سجام بعنوان زیرساخت امنیتی می‌تواند راه حل نوین و هوشمندانه‌ای برای شناسایی سهامداران و وضعیت دارایی آن‌ها باشد.”

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسوی

جزئیات طرح الزامی شدن ثبت نام سجام برای سهامداران بورسی

هدف اصلی طرح الزامی شدن ثبت نام سجام، سهامداران حقیقی بورس است. به طوری که سهامداران حقیقی در 3 دسته جای می‌گیرند. این سه دسته براساس رده سنی‌های کمتر از 18 سال، کمتر از 65 سال و بیشتر از 65 سال در نظر گرفته شده است.

  1. سهامداران 18 تا 65 سال تا 20 شهریورماه فرصت دارند.
  2. سهامدارانی که در رده سنی بالای 65 سال قرار می‌گیرند، تا 30 ام شهریور برای ثبت نام در سجام فرصت دارند.
  3. در گروه سوم، سهامدارانی قرار دارند که سن آن‌ها کمتر از 18 سال است.

برای ثبت نام در کارگزاری‌ها پس از احراز هویت در سجام، مهلت کافی در نظر گرفته می‌شود.

جدول مهلت ثبت نام سجام بورس 1400

زمانبندی الزامی شدن ثبت نام سجام برای گروه های مختلف سنی در جدول زیر آورده شده است :

اولویتگروه سنیمهلت ثبت نام
گروه اول18 تا 65 سال20شهریور 1400
گروه دوم65 سال به بالا30شهریور 1400
گروه سومکمتر از 18 سال10مهر 1400

تکلیف ایرانیان خارج کشور در طرح الزامی شدن احراز هویت سجام چیست؟

این طرح برای ایرانیان مقیم خارج از کشور اجباری نیست. مدیرعامل سمات درباره وضعیت ایرانیان مقیم خارج از کشور که در بازار سرمایه کشورمان سرمایه گذاری کردند، بیان کرد: تا زمانی که مکانیزم قابل اتکایی برای احراز هویت الکترونیکی آنان مهیا نشده باشد، ثبت نام در سامانه سجام برای این افراد الزامی نیست.

منبع : فراشناسا

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *