احراز هویت kyb

KYB یا احراز هویت شخص حقوقی | تجارت خود را بشناسید

KYB اصطلاحی است که تطابق یک شرکت با قوانین ضد پولشویی را نشان می‌دهد. این اصطلاح، خلاصه شده عبارت “تجارت خود را بشناسید” است و یکی از مولفه‎های قوانین و مقررات ضد پولشویی یا AML و تامین مالی تروریسم محسوب می‌شود. در ادامه‌ی این مطلب به مفهوم احراز هویت KYB برای شرکت‌های تجاری و نهادهای مالی می‌پردازیم. پس همراه ما باشید.

KYB یا احراز هویت افراد حقوقی چیست؟


احراز هویت شخص حقوقی یا KYB راهکاری است که هویت شرکت‌ها و موسسه‌های طرف معامله از جنبه قوانین مبارزه با جرایم مالی و پولشویی تایید می‌شود. این فرآیند تایید به‌عنوان KYB شناخته می‌شود که شرکت‌ها باید خود را با قوانین و استانداردهای AML/CFT تطابق دهند و استانداردهای مبارزه با جرایم مالی را رعایت کنند.

فرآیند KYB می‌بایست فرصتی را برای شرکت‌ها و موسسات فراهم کند تا بتوانند نهادهایی را که با آنها سر و کار دارند، بررسی کنند. این فرآیند به شرکت‌ها و موسسات کمک می‌کند تا تشخیص بدهند که آیا معتبر هستند یا از آنها برای مخفی کردن هویت مالکان برای اهداف نامشروع استفاده می‌شود.

با توجه به موارد گفته شده، KYB بر روی موضوع مالکیت سودمند نهایی تمرکز دارد تا تعیین کند که کدام دسته از شرکت‌های تجاری در مشاغل مشکوک، فعالیت مالی دارند و از آن سود می‌برند.

تفاوت KYC و KYB چیست؟

فرآیند KYB به احراز هویت کسب و کار و ارزیابی خطر ریسک فعالیت‌های تجاری با آن اشاره دارد. این درحالی است که KYC به فرآیند احراز هویت مشتری به منظور جلوگیری از فعالیت‌های مجرمانه اشاره دارد. هر دوی این فرآیندها براساس قوانین ضدپولشویی AML دولت اعمال می‌شوند.

با توجه به اینکه احراز هویت KYC بر روی مشتریان و KYB بر روی افراد حقوقی اعمال می‌شود، مراحل و چگونگی هر دو فرآیند برای رعایت قوانین AML متفاوت است.

AML چیست؟


قوانین ضدپولشویی یا AML به کارهایی گفته می‌شود که شرکت‌های خدمات مالی از آن‌ها برای جلوگیری از وقوع پولشویی استفاده می‌کنند. این قوانین از سال 1970 مطابق با قانون رازداری بانکی تصویب و اجباری شدند.

به طور کلی قوانین AML، بر روی فعالیت‌هایی اعمال می‌شوند که شامل کلاهبرداری در بازار، تخریب بودجه عمومی و فرارهای مالیاتی، تجارت کالاهای غیرقانونی و هر گونه تلاش برای پوشاندن فعالیت‌های غیر قانونی است.

سوالات متداول


KYB چیست؟

احراز هویت شخص حقوقی یا KYB، راهکار مطمئن برای ارزیابی و درک خطر پولشویی است و به ایجاد روابط تجاری جدید کمک می‌کند.

تاثیر استفاده از مقررات KYB بر روی شرکت‌های تجاری چیست؟

مقررات KYB، شرکت‌ها را ملزم می‌کند تا جمع آوری و تجزیه و تحلیل طیف وسیعی از داده‌ها و اطلاعات مربوط به مشاغل مربوط را با دقت کافی انجام بدهند.

منبع: سایت فراشناسا

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *