احراز هویت چیست

احراز هویت چیست؟

چگونه می‌توانید اطمینان حاصل کنید که کاربرانی که سعی می‌کنند به سیستم‌ها و منابع شما دسترسی پیدا کنند همان‌هایی هستند که می‌گویند؟ جواب کوتاه است: با احراز هویت.

احراز هویت چیست؟ این سوالی است که با افزایش کاربرد احراز هویت، به ویژه احراز هویت آنلاین، زیاد به گوش می‌خورد. در امنیت سایبری، احراز هویت فرآیند تأیید هویت شخص یا چیزی است و در علوم کامپیوتر، این اصطلاح معمولاً با اثبات هویت کاربر مرتبط است.

احراز با شناسایی هویت متفاوت است. با این حال، هر دوی این روش‌ها برای کسب اطمینان از درستی یک یا چند ویژگی هستند. در ادامه‌ با ما همراه باشید تا هر آنچه که لازم است درباره احراز هویت و اهمیت آن بدانید را بررسی کنیم.

احراز هویت چیست؟ (معنی و مفهوم)


احراز هویت فرآیند تأیید یک کاربر یا دستگاه قبل از اجازه دسترسی به یک سیستم یا منابع است. به عبارت دیگر، احراز هویت به معنای تأیید این است که کاربر همان چیزی است که می‌گوید و به شما این امکان را می‌دهد که با اطمینان خاطر به کاربر مناسب در زمان مناسب دسترسی داشته باشید.

یکی از نمونه‌های احراز هویت که براساس همین معنا و مفهوم پیاده سازی شده، احراز هویت سجام می‌باشد که زیرساخت آن توسط فراشناسا ارائه شده است. در این فرآیند، اطلاعات کاربران از منابعی مانند ثبت احوال جمع‌آوری شده و در یک پایگاه داده ذخیره شده است. در سامانه احراز هویت ثنا، کاربر با ارائه این اطلاعات، هویت خود را اثبات می‌کند.

تفاوت شناسایی و احراز هویت

شناسایی هویت بخشی از احراز است و زمانی اتفاق می‌افتد که مدارک هویتی خود را ارائه کنید. در صورتی که احراز هویت برای اثبات آن چیزی که می‌دانید، دارید و هستید؛ در فرآیند منحصربه‌فردی اجرا می‌شود.

احراز هویت چگونه کار می‌کند؟

از آنجایی که یک رایانه نمی‌تواند یک شخص یا رایانه دیگر را به روش یک انسان «شناسایی» کند، فرآیند احراز هویت به معیارهای عینی که رایانه می‌تواند اندازه‌گیری کند، متکی است.

در طول فرآیند احراز هویت، اطلاعات ارائه شده توسط کاربر با اطلاعات موجود در یک پایگاه داده از اطلاعات کاربران مقایسه می‌شود. اگر اطلاعات وارد شده با اطلاعات موجود در پرونده مطابقت داشته باشد، به کاربر اجازه دسترسی داده می‌شود.

احراز هویت الکترونیکی چیست


احراز هویت الکترونیکی هم یک فرآیند است. در این فرآیند از ابزارهای الکترونیکی جهت اجازه دسترسی به حساب‌های الکترونیکی و سایر اطلاعات برای تایید هویت شخصی استفاده می‌شود.

هنگامی که افراد برای خدمات الکترونیکی ثبت نام و پروفایل ایجاد می‌کنند، این اطلاعات شامل یک نام کاربری و رمز عبور است که برای احراز هویت الکترونیکی استفاده می‌شود.

بسیاری از دولت‌ها و حتی سازمان‌ها برای ایجاد زیرساخت‌های احراز هویت، سرمایه گذاری کرده‌اند تا شهروندان بتوانند به طیف بسیاری از خدمات دولتی به صورت الکترونیکی دسترسی داشته باشند. سرویس احراز هویت فراشناسا یکی از همین خدمات است.

کد احراز هویت چیست (کد احراز هویت یعنی چی)


کد احراز هویت، شناسه‌ای می‌باشد که برای تایید هویت یا تایید صحت داده‌هایی مانند پیام‌ها استفاده می‌شود. آنها، اغلب، هش کدهایی هستند که برای حدس زدن غیرممکن طراحی شده اند.

توکن احراز هویت چیست (معنی توکن احراز هویت)


یک توکن احراز هویت ، اطلاعات مربوط به هویت کاربر را میان برنامه‌ها و وب سایت‌ها منتقل می‌کند. فرآیند انتقال اطلاعات مربوط به هویت کاربران به طور ایمن انجام می‌شود. در واقع، توکن‌ها، سازمان‌ها را قادر می‌سازند تا فرآیندهای احراز هویت خود را برای چنین خدماتی تقویت کنند.

یک توکن احراز هویت به کاربران مجازی اجازه می‌دهد تا به برنامه‌ها، خدمات، وب‌سایت‌ها و رابط‌های برنامه‌نویسی برنامه (API) دسترسی داشته باشند. این فرآیند بدون نیاز به وارد کردن اعتبار ورود خود در هر بار بازدید انجام می‌شود. در مقابل، کاربر فقط یک بار وارد سیستم می‌شود و یک رمز منحصربه‌فرد ایجاد خواهد شد. سپس، این توکن با برنامه‌ها یا وب‌سایت‌های متصل به اشتراک گذاشته می‌شود تا هویت آنها را تایید کند.

این توکن‌ها، نسخه دیجیتالی مربوط به یک بلیط مهر شده برای یک رویداد هستند. به کاربر یا حامل توکن ، یک رمز دسترسی به یک وب سایت ارائه داده می‌شود تا زمانی که از سیستم خارج شود یا سرویس را ترک کند.

سوالات متداول

احراز هویت به چه معناست؟

احراز هویت یک پروسه‌ی امنیتی برای تعیین و تایید هویت یک فرد است. قبل از ورود هر فرد به سیستم یا منبع لازم است احراز هویت را انجام داده باشید تا کنترل دسترسی شما انجام شود.

منظور از توکن احراز هویت چیست؟

توکن احراز هویت مبتنی بر روش امنیتی رمزگذاری شده است که به کاربران امکان می‌دهد تا هویت خود را در وبسایت‌ها تایید کنند.

کد احراز هویت برای چیست؟

کد احراز هویت پیام یا MAC، گاهی اوقات به عنوان برچسب هم شناخته می‌شود، حاوی اطلاعات کوتاهی است که برای احراز هویت یک پیغام استفاده می‌شود.

منبع : فراشناسا

سوالات خود را در قسمت دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *