احراز هویت چیست

احراز هویت چیست؟

احراز هویت چیست؟ فرآیندی امنیتی برای تعیین صحت یا اثبات هویت کاربر برای دسترسی به سیستم‌ها و منابع است. احراز با شناسایی هویت متفاوت است. با این حال، هر دوی این روش‌ها برای کسب اطمینان از درستی یک یا چند ویژگی هستند. در ادامه‌ی این مطلب به موضوعات متعددی از قبیل احراز هویت به چه معناست، کد و توکن احراز هویت می‌پردازیم.

احراز هویت چیست؟ (معنی و مفهوم)


برای بررسی چیستی احراز هویت لازم است کلمه و مفهوم فنی آن را بررسی کنیم. در بخش زیر داریم:

احراز هویت برای چیست؟ احراز هویت یا authentication فرآیندی برای تعیین اینکه آیا کسی یا چیزی در واقع کیست یا چه چیزی می‌گوید؛ است.

معنی احراز هویت: احراز هویت یا اثبات هویت که کلمه‌ای دو بخشی است، به معنای رسیدن به هویت یا دست یافتن به هویت فرد می‌باشد.

یکی از نمونه‌های احراز هویت که براساس همین معنا و مفهوم پیاده سازی شده، احراز هویت سجام است.

در احراز هویت از فناوری‌های پیشرفته برای بررسی اعتبار کاربر در سرور داده استفاده می‌شود و کنترل دسترسی را برای سیستم‌ها فراهم می‌کند. روش‌های احراز هویت به دو نوع کلی زیر تقسیم می‌شوند:

1 احراز هویت تک عاملی: ساده‌ترین نوع احراز هویت، نوع تک عاملی آن است. در این روش، تایید آنلاین هویت شخص با مطابقت یک اعتبار انجام می‌شود.

2 احراز هویت چند عاملی: یک روش احراز هویت براساس چندین روش است. بعد از احراز چندین عامل، دسترسی کاربر به منبع یا سیستم تایید می‌شود.

احراز هویت شامل چیست؟

احراز هویت شامل فرآیند، عمل اثبات یا نشان دادن چیزی به سرور است که درست، واقعی یا معتبر می‌باشد. عمل اثبات در احراز هویت براساس 3 مورد چیزی که می‌دانید، چیزی که دارید و چیزی که هستید؛ انجام می‌شود.

تفاوت شناسایی و احراز هویت

شناسایی هویت بخشی از احراز است و زمانی اتفاق می‌افتد که مدارک هویتی خود را ارائه کنید. در صورتی که احراز هویت برای اثبات آن چیزی که می‌دانید، دارید و هستید؛ در فرآیند منحصربه‌فردی اجرا می‌شود.

احراز هویت الکترونیکی چیست


احراز هویت الکترونیکی هم یک فرآیند است. در این فرآیند از ابزارهای الکترونیکی جهت اجازه دسترسی به حساب‌های الکترونیکی و سایر اطلاعات برای تایید هویت شخصی استفاده می‌شود.

هنگامی که افراد برای خدمات الکترونیکی ثبت نام و پروفایل ایجاد می‌کنند، این اطلاعات شامل یک نام کاربری و رمز عبور است که برای احراز هویت الکترونیکی استفاده می‌شود.

بسیاری از دولت‌ها و حتی سازمان‌ها برای ایجاد زیرساخت‌های احراز هویت، سرمایه گذاری کرده‌اند تا شهروندان بتوانند به طیف بسیاری از خدمات دولتی به صورت الکترونیکی دسترسی داشته باشند. سرویس احراز هویت فراشناسا یکی از همین خدمات است.

کد احراز هویت چیست (کد احراز هویت یعنی چی)


کد احراز هویت، شناسه‌ای می‌باشد که برای تایید هویت یا تایید صحت داده‌هایی مانند پیام‌ها استفاده می‌شود. آنها، اغلب، هش کدهایی هستند که برای حدس زدن غیرممکن طراحی شده اند.

توکن احراز هویت چیست (معنی توکن احراز هویت)


یک توکن احراز هویت ، اطلاعات مربوط به هویت کاربر را میان برنامه‌ها و وب سایت‌ها منتقل می‌کند. فرآیند انتقال اطلاعات مربوط به هویت کاربران به طور ایمن انجام می‌شود. در واقع، توکن‌ها، سازمان‌ها را قادر می‌سازند تا فرآیندهای احراز هویت خود را برای چنین خدماتی تقویت کنند.

یک توکن احراز هویت به کاربران مجازی اجازه می‌دهد تا به برنامه‌ها، خدمات، وب‌سایت‌ها و رابط‌های برنامه‌نویسی برنامه (API) دسترسی داشته باشند. این فرآیند بدون نیاز به وارد کردن اعتبار ورود خود در هر بار بازدید انجام می‌شود. در مقابل، کاربر فقط یک بار وارد سیستم می‌شود و یک رمز منحصربه‌فرد ایجاد خواهد شد. سپس، این توکن با برنامه‌ها یا وب‌سایت‌های متصل به اشتراک گذاشته می‌شود تا هویت آنها را تایید کند.

این توکن‌ها، نسخه دیجیتالی مربوط به یک بلیط مهر شده برای یک رویداد هستند. به کاربر یا حامل توکن ، یک رمز دسترسی به یک وب سایت ارائه داده می‌شود تا زمانی که از سیستم خارج شود یا سرویس را ترک کند.

سوالات متداول

احراز هویت به چه معناست؟

احراز هویت یک پروسه‌ی امنیتی برای تعیین و تایید هویت یک فرد است. قبل از ورود هر فرد به سیستم یا منبع لازم است احراز هویت را انجام داده باشید تا کنترل دسترسی شما انجام شود.

منظور از توکن احراز هویت چیست؟

توکن احراز هویت مبتنی بر روش امنیتی رمزگذاری شده است که به کاربران امکان می‌دهد تا هویت خود را در وبسایت‌ها تایید کنند.

کد احراز هویت برای چیست؟

کد احراز هویت پیام یا MAC، گاهی اوقات به عنوان برچسب هم شناخته می‌شود، حاوی اطلاعات کوتاهی است که برای احراز هویت یک پیغام استفاده می‌شود.

منبع : فراشناسا

سوالات خود را در قسمت دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *