احراز هویت چیست

احراز هویت چیست (تکیه بر چیستی احراز هویت)

به نظر می‌رسد که دو سوال “احراز هویت چیست و احراز هویت الکترونیکی چیست” پاسخ یکسانی دارند. زیرا، در مفهوم چیستی احراز هویت، یک فرآیند وجود دارد که می‌تواند با استفاده از فاکتورهای اساسی به حفظ اطلاعات سازمان‌ها و حتی دولت‌ها کمک بسیار زیادی کند. در ادامه همراه ما باشید تا به موضوعات پیرامون معنی احراز هویت بپردازیم.

معنی احراز هویت چیست


در پاسخ به سوال “احراز هویت چیست” باید به این نکته اشاره کنیم که authentication یک فرآیند است. در این فرآیند تعیین می‌شود که آن فرد یا آن چیز در واقعیت کیست و چه چیزی بیان می‌کند. به بیانی، فناوری احراز هویت با بررسی این موضوع که اعتبار یک کاربر با اعتبار یک پایگاه داده کاربران مجاز در سرور تطابق دارد؛ مجوز دسترسی و کنترل را برای سیستم‌های مورد نظر فراهم می‌کند. در طی این فرآیند، احراز هویت سیستم‌های امن، تمامی فرآیندهای امن و سایر اطلاعات یک سازمان را تضمین می‌کند.

فرآیند احراز هویت در زمانی اتفاق می‌افتد که کاربر بتواند رمز عبوری را که با شناسه کاربری خود مطابقت دارد، به سیستم ارائه کند. این رخداد همان احراز هویت تک عاملی است. در صورتی که پارامترهای دیگری برای احراز هویت امن اضافه شود، فرآیند احراز هویت چندعاملی شکل خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: روش های احراز هویت

احراز هویت الکترونیکی چیست


در این بخش باید بیان کنیم که احراز هویت الکترونیکی هم یک فرآیند است. در این فرآیند از ابزارهای الکترونیکی جهت اجازه دسترسی به حساب‌های الکترونیکی و سایر اطلاعات برای تایید هویت شخصی استفاده می‌شود. هنگامی که افراد برای خدمات الکترونیکی ثبت نام و پروفایل ایجاد می‌کنند، این اطلاعات شامل یک نام کاربری و رمز عبور است که برای احراز هویت الکترونیکی استفاده می‌شود. بسیاری از دولت‌ها و حتی سازمان‌ها برای ایجاد زیرساخت‌های احراز هویت، سرمایه گذاری کرده اند تا شهروندان بتوانند به طیف بسیاری از خدمات دولتی به صورت الکترونیکی دسترسی داشته باشند.

حتما بخوانید: احراز هویت الکترونیکی

احراز هویت ثنا چیست


پیش از ثبت نام در سامانه ابلاغ باید احراز هویت انجام بدهید. احراز هویت در ثنا دارای یک فرآیند الکترونیکی است که امکان شناسایی الکترونیکی را برای افراد حقیقی و حقوقی فراهم می‌کند. در این احراز هویت منشاء و یکپارچگی داده‌ها به صورت الکترونیکی تایید می‌شود. هدف کلی احراز هویت کاهش احتمال کلاهبرداری است. به ویژه در صورتی که فردی، هویت خود را به صورت عمدی، نادرست معرفی کند یا از اعتبار شخص دیگری به صورت غیرمجاز استفاده کند.

بیشتر بخوانید: احراز هویت الکترونیکی ثنا

کد احراز هویت چیست (کد احراز هویت یعنی چی)


کد احراز هویت، شناسه‌ای می‌باشد که برای تایید هویت یا تایید صحت داده‌هایی مانند پیام‌ها استفاده می‌شود. آنها، اغلب، هش کدهایی هستند که برای حدس زدن غیرممکن طراحی شده اند.

توکن احراز هویت چیست (معنی توکن احراز هویت)


یک توکن احراز هویت ، اطلاعات مربوط به هویت کاربر را میان برنامه‌ها و وب سایت‌ها منتقل می‌کند. فرآیند انتقال اطلاعات مربوط به هویت کاربران به طور ایمن انجام می‌شود. در واقع، توکن‌ها، سازمان‌ها را قادر می‌سازند تا فرآیندهای احراز هویت خود را برای چنین خدماتی تقویت کنند.

یک توکن احراز هویت به کاربران مجازی اجازه می‌دهد تا به برنامه‌ها، خدمات، وب‌سایت‌ها و رابط‌های برنامه‌نویسی برنامه (API) دسترسی داشته باشند. این فرآیند بدون نیاز به وارد کردن اعتبار ورود خود در هر بار بازدید انجام می‌شود. در مقابل، کاربر فقط یک بار وارد سیستم می‌شود و یک رمز منحصربه‌فرد ایجاد خواهد شد. سپس، این توکن با برنامه‌ها یا وب‌سایت‌های متصل به اشتراک گذاشته می‌شود تا هویت آنها را تایید کند.

این توکن‌ها، نسخه دیجیتالی مربوط به یک بلیط مهر شده برای یک رویداد هستند. به کاربر یا حامل توکن ، یک رمز دسترسی به یک وب سایت ارائه داده می‌شود تا زمانی که از سیستم خارج شود یا سرویس را ترک کند.

منبع : فراشناسا

سوالات خود را در قسمت دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *