احراز هویت چند عاملی

احراز هویت چند عاملی MFA و دوعاملی؛ چیستی و نحوه عملکرد آن

احراز هویت چند عاملی یا MFA با نام احراز هویت چند فاکتوری هم شناخته می‌شود. هدف از احراز هویت چندعاملی ایجاد یک سیستم امنیتی چند لایه است تا افراد دیگر، مجاز به دسترسی به سیستم، حساب یا شبکه نباشند.

برای مثال، اگر یک عامل توسط یک هکر یا یک کاربر غیرمجاز در معرض خطر قرار بگیرد، ریسک به خطر افتادن عامل دیگر بسیار کم است. بنابراین، این روش به طور موثری می‌تواند امنیت و اطمینان بیشتری را برای کنترل دسترسی کاربران ایجاد کند.

در ادامه، با تعریف، ماهیت و اساس احراز هویت چندعاملی و دو عاملی آشنا خواهید شد.

جهت کسب اطلاعات و درخواست خدمات احراز هویت غیر حضوری فراشناسا در کسب و کار خود کلیک کنید:

سرویس احراز هویت

احراز هویت چند عاملی چیست؟


احراز هویت چند عاملی یا MFA یک فناوری امنیتی برای تایید هویت کاربر با چندین روش و فاکتور است. در این راهکار از چند روش ترکیبی مانند روش‌های تایید بیومتریک، رمز عبور و رمز امنیتی استفاده می‌شود.

احراز هویت چندعاملی چگونه از ما محافظت می‌کند؟

بعد از بررسی مفهوم ساد‌ه‌ی mfa، ماهیت کار آن را در بخش زیر معرفی کرده‌ایم:

Multi-factor authentication یا احراز هویت چند عاملی، روشی مطمئن برای کنترل دسترسی از طریق چند مرحله است. رایج‌ترین نوع آن، احراز هویت دوعاملی است.

در واقع سامانه احراز هویت چند عاملی، علاوه بر وارد کردن رمز عبور به اطلاعات دیگری مانند موارد زیر نیاز دارد:

  • رمز های یکبارمصرف ارسال شده به گوشی همراه
  • مدارک شناسایی مانند کارت ملی یا گواهینامه
  • ویژگی‌های بیومتریک مانند اثر انگشت یا فناوری تشخیص چهره

از آنجایی که داده‌های بیومتریک متنوع هستند، مثال‌های احراز هویت mfa هم متعدد است.

بیشتر بخوانید: احراز هویت بیومتریک چیست؟

احراز هویت دو عاملی چیست

همانطور که مشخص است، احراز هویت دو عاملی یا 2FA در زیر مجموعه‌ی احراز هویت چندعاملی قرار دارد. در احراز هویت دوعاملی از تایید دو مرحله‌ای برای کنترل دسترسی کاربران استفاده می‌شود. یعنی کاربران ملزم به وارد کردن دو نوع شناسه مختلف برای دسترسی به حساب، سامانه یا شبکه هستند.

در حقیقت، فرآیند احراز هویت دوعاملی به این صورت است که با تایید یک عامل احراز هویت در مقابل عامل دوم، هویت کاربر تایید می‌شود.

بررسی عوامل احراز هویت چندعاملی


کاربران در احراز هویت چند عاملی ، حداقل از دو عامل که با یکدیگر تفاوت دارند؛ استفاده می‌‌کنند. برای مثال، اقدامات امنیتی بیشتر سازمان‌ها شامل 3 نوع عامل در احراز هویت است. عوامل احراز هویت mfa به صورت زیر است:

1 دانش – چیزی که می دانید.

2 دارایی – چیزی که دارید.

3 ویژگی بیومتریک – چیزی که هستید.

در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم که هر کدام از این عوامل احراز هویت چندعاملی چیست، چرا مهم است و چگونه می‌توانیم از آن‌ها برای تقویت اقدامات امنیتی و اطلاعات خصوصی کاربران استفاده کنیم!

1 دانش (چیزی که می دانید)

اولین و متداول ترین عامل مورد نیاز برای احراز هویت چند فاکتوری، چیزی است که شما می‌دانید. با ارائه‌ی یک رمز عبور یا گذرواژه، نام کاربری و یا پین کد ​​می‌توانید اثبات کنید.

بیشتر تدابیر امنیتی در سازمان‌ها و کسب و کارها شامل این فاکتور اساسی هستند. با وجود استفاده گسترده از احراز هویت چند عامله، باز هم راهی برای نفوذ هکرها به اطلاعات خصوصی کاربران وجود دارد. به طوری که آن‌ها می‌توانند اطلاعات را از طریق دارک وب، کشف یا سرقت کنند.

2 دارایی یا مالکیت (چیزی که دارید)

دومین عامل تایید در احراز هویت چندعاملی، همان چیزی است که شما دارید. چیزهایی که ما داریم و از آن می‌توانیم برای احراز هویت چند عامله استفاده کنیم؛ می‌تواند اسناد هویتی یا همان کارت‌های شناسایی و گذرواژه‌های یکبار مصرف که از طریق پیامک ارائه می‌شوند، باشند.

برای مثال، کاربران با داشتن کارت بانکی می‌توانند از دستگاه خودپرداز استفاده کنند. زیرا با ارائه‌ی چیزی که دارند، سیستم تشخیص می‌دهد که آن‌ها می‌توانند به دستگاه خودپرداز دسترسی داشته باشند یا خیر.

3 ویژگی بیومتریک و ذاتی (چیزی که شما هستید)

امن‌ترین عامل احراز هویت چند عاملی، ویژگی‌های بیومتریک و ذاتی است که برای شناسایی کاربران و کنترل دسترسی آن‌ها استفاده می‌شود. ویژگی‌های بیومتریک شامل اسکن اثر انگشت، اسکن شبکیه چشم، تشخیص چهره و هر نوع شناسه‌ی بیومتریک دیگری است.

(عامل بیومتریک به این دلیل جزو امن‌ترین عوامل احراز هویت mfa است که امکان تقلب یا جعل توسط هکرها و کلاهبرداران در آن وجود ندارد.)

مزایای احراز هویت چند عامله


از مزایای احراز هویت چند عاملی می‌توانیم به افزایش امنیت، محافظت در برابر کلاهبرداران، همچنین انطباق با مقررات، تجربه کاربری بهتر و سهولت در کاربری اشاره کرد.

مزیت اصلی احراز هویت چند عاملی این است که احتمال جعل هویت کاربر به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. زیرا، با افزودن یک عامل حساس به نام ویژگی بیومتریک به فرآیند احراز هویت، هکرهای حرفه‌ای و حتی کسانی که رمز ورود کاربر را دارند؛ نمی‌توانند به جای او به شبکه، حساب و یا اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

این نه تنها به شرکت‌های مهم امنیتی، اطمینان خاطر می‌بخشد؛ بلکه به آنها این قابلیت را می‌دهد که اطلاعات حساس خود را با یک لایه امنیتی دیگر محافظت کنند و در نتیجه، عملکرد سازمان را بهبود ببخشند.

بررسی خدمات احراز هویت فراشناسا در یک نگاه


همانطور که گفتیم در احراز هویت چندعاملی ، حداقل از دو مورد از عواملی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم؛ برای تایید هویت کاربران استفاده می‌شود. در این میان، احراز هویت از طریق ویژگی‌های بیومتریک از امنیت بسیار بالاتری نسبت به سایر روش‌ها برخوردار است.

فراشناسا به عنوان اولین و بزرگترین پلتفرم ارائه خدمات در زمینه احراز هویت دیجیتال در کشور با استفاده از تکنولوژی‌های هوش مصنوعی یعنی تشخیص زنده بودن (Liveness Detection) و یادگیری عمیق (Deep Learning) توانسته مسیر احراز هویت با کمترین خطا را به واسطه استفاده از ویژگی‌های بیومتریک هموار کند و ریسک نفوذ را برای کلاهبرداران و هکرها به صفر برساند.

سوالات متداول

احراز هویت چند عاملی چیست؟

MFA یا احراز هویت چندعاملی، یک راه حل امنیتی است که از ترکیبی از دو یا چند فاکتور برای تایید هویت کاربر و کنترل دسترسی آن به سیستم استفاده می‌کند.

احراز هویت دو عاملی چیست؟

2FA یا احراز هویت دوعاملی در زیر مجموعه‌ی احراز هویت چندعامله قرار دارد. در این روش امنیتی، احراز هویت کاربر با تایید یک عامل در مقابل عامل دوم انجام می‌شود.

سوالات خود را در قسمت دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *