مشاهده رای دادگاه در ثنا

مشاهده رای دادگاه در ثنا (آموزش فوری و به زبان ساده)

مشاهده رای دادگاه در ثنا همانند نحوه دیدن ابلاغیه در موبایل است. یعنی شما بدون نیاز به حضور در دفاتر خدمات قضایی می‌توانید رای صادر شده در دادگاه را ببینید. افراد حقیقی برای دیدن رای دادگاه در ثنا باید کد ملی و رمز عبور شخصی خود را درج کنند. در مقابل، افراد حقوقی هم برای دیدن رای دادگاه باید شماره ملی، رمز شخصی و شناسه حقوقی خود را در سایت ثنا بنویسند. لازم است بدانید که رای دادگاه با قرار نهایی متفاوت است. به همین خاطر است که ممکن است رای دادگاه و قرار نهایی را به اشتباه مشاهده کنید. اگر جزو افرادی هستید که برای دیدن رای دادگاه و نتیجه پرونده خود با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کنید، همراه ما باشید.

تنها راه مشاهده رای دادگاه، مراجعه به سایت ثنا است؟


خوب است بدانید که دیدن رای دادگاه الکترونیک از سال 1392 تا به امروز، در حال اجرا است. زیرا، هدف از پیگیری مسائل قضایی به صورت اینترنتی، این است که سرعت پیشبرد پرونده‌های قضایی افزایش پیدا کند. در طی جدیدترین اطلاعیه‌هایی که بیان شده، تمامی افرادی که می‌خواهند به دفاتر قضایی برای پیگیری پرونده خود مراجعه کنند؛ باید در سایت عدل ایران ثبت نام کرده باشند.

پس از اینکه حساب کاربری خود را در سامانه ثنا ایجاد کردید، نوبت به پیگیری پرونده‌ها می‌رسد. پیگیری پرونده‌ها را می‌توانید به صورت الکترونیک و بدون نیاز به حضور در دفاتر قضایی انجام بدهید. (در صورتی هم که به دفاتر قضایی مراجعه کنید، باز هم به شما گفته می‌شود که در ثنا ثبت نام کنید.)

اگر ثبت نام ثنا را انجام نداده‌اید، هم اکنون اقدام کنید: احراز هویت ثنا

مشکلاتی که برای دیدن رای دادگاه در سایت ثنا وجود دارد، به دلیل عدم اطلاع رسانی است. در این مقاله می‌خواهیم تمام مراحل و نکات دیدن رای دادگاه در سامانه قضایی را به طور مفصل و جامع توضیح بدهیم.

مراحل مشاهده رای صادر شده در سامانه ثنا


مراحل مشاهده رای دادگاه در ثنا همانند مراحل مشاهده ابلاغیه با کد ملی است. زمانی که پیامک ابلاغیه رای دادگاه را دریافت کردید، می‌توانید مراحل 1 تا 3 را به ترتیب انجام بدهید. پیش از ورود به سایت ثنا و یا ورود به اپلیکیشن عدالت همراه باید فیلترشکن خود را خاموش کنید. این مراحل عبارتند از:

مرحله 1: مراجعه به درگاه خدمات الکترونیک قضایی و ورود به “سامانه خدمات ویژه مقام قضایی”


سایت درگاه خدمات الکترونیک قضایی همان سایت عدل ایران است. برای مشاهده رای دادگاه باید وارد بخش “خدمات ویژه” شوید. سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی را انتخاب کنید.

مراجعه به درگاه خدمات الکترونیک قضایی

در صورتی که بعد از انتخاب گزینه سامانه ابلاغ الکترونیک با صفحه‌ی زیر روبرو شدید، بهتر است بر روی کادر قرمز رنگ کلیک کنید. این پیام برای جلوگیری از اختلال و یا قطعی در سامانه پیش می‌آید.

انتخاب سایت پشتیبان ثنا

مرحله 2: ورود به حساب کاربری در ثنا


اگر شخص حقیقی هستید، شماره ملی و رمز شخصی خود را باید در سایت عدل ایران درج کنید. در صورتی هم که شخص حقوقی هستید، نیاز است تا شناسه قضایی خود را هم پر کنید.

2: ورود به حساب کاربری در ثنا

مرحله 3: مشاهده رای دادگاه در سایت ثنا


رای صادر شده در دادگاه برای هر دو طرف دعوی ارسال می‌شود. رای صادرشده دادگاه می‌تواند یکی از 4 حالت زیر را داشته باشد. این 4 حالت عبارتند از:

  • منع پیگرد

اگر بازپرس و یا مامور رسیدگی کننده به پرونده، دلایلی برای بی‌گناه بودن متهم پیدا کند؛ رای عدم پیگرد قانونی صادر می‌شود. در صورتی هم که مدارک و دلایل کافی برای اثبات جرم فرد پیدا نشود، این رای صادر خواهد شد.

  • موقوفی تعقیب

اگر فرد متهم دارای بیماری مانند جنون باشد و یا حتی فوت کرده باشد، رای توقف پیگیری پرونده صادر می‌شود. در این شرایط، اگر دادستان مربوطه فرد شاکی اقدام به شکایت مجدد کند؛ از سرگیری تحقیقات آغاز می‌شود.

  • مجرمیت

اگر حکم متهم بودن فرد از سوی مامور رسیدگی به پرونده‌های قضایی صادر شود و دلایل کافی وجود داشته باشد، حکم مجرمیت برای فرد صادر می‌شود. بعد از رای مجرمیت، مجازات لازم برای جرم او هم مشخص خواهد شد.

  • ترک تعقیب

اگر فرد شاکی از شکایت خود منصرف شد و فرد دادیار هم تایید کرد، رای ترک تعقیب صادر می‌شود. بعد از صدور این رای، پرونده بسته می‌شود و پیگیری آن انجام نخواهد شد. البته این شرایط منوط به عدم دخالت دادستان است.

بیشتر بخوانید : ثبت نام ثنا با گوشی

گفتار پایانی در مورد دیدن رای دادگاه در سایت ثنا


  1. هیچ نوع محدودیتی برای دسترسی به رای دادگاه در سامانه ثنا وجود ندارد. به همین خاطر، هر دو طرف دعوی می‌توانند رای دادگاه را در سامانه مشاهده کنند.
  2. زمانی که پیام رای دادگاه صادر می‌شود، یعنی ماموران رسیدگی کننده به پرونده با تایید دادستان، رای را اعلام کرده است. سپس، رای آن دو، از طریق ابلاغیه رای به حساب کاربری شما و طرف دیگر دعوی ارسال شده است.
  3. رای دادگاه، یکی از 4 حالت تعقیب، موقوفی تعقیب، ترک تعقیب و مجرمیت است. معانی هر کدام از رای‌ها را به طور واضح در این مقاله بیان کردیم.
  4. هیچ کدام از طرفین دعوی برای اطلاع از ابلاغیه رای و یا اعتراض به آن نمی‌توانند به صورت حضوری به دفاتر خدمات قضایی بروند. چون که آن‌ها باید به حساب کاربری خود در سامانه ثنا بروند.
  5. اطلاعات مربوط به رای دادگاه و ابلاغیه را نباید در دسترس عموم قرار بدهید. چون این اطلاعات همان مهم‌ترین اطلاعات محرمانه شما هستند.

سوالات متداول در مورد مشاهده رای دادگاه در ثنا

انواع رای در سامانه ثنا چیست؟

به طور کلی، رای دادگاه در سامانه ثنا به 4 حالت تقسیم می‌شود. تعقیب، موقوفی تعقیب، ترک تعقیب و مجرمیت انواع رای صادر شده از دادگاه هستند.

نحوه مشاهده رای صادر شده دادگاه در ثنا چگونه است؟

برای مشاهده رای صادر شده دادگاه باید به سایت ثنا و یا اپلیکیشن آن مراجعه کنید. در غیر اینصورت، راه دیگری برای دیدن رای دادگاه ندارید.

برای دیدن رای دادگاه در ثنا به چه اطلاعاتی نیاز است؟

افراد حقیقی برای دیدن رای دادگاه در ثنا باید کد ملی و رمز شخصی خود را در سایت ثنا و یا اپلیکیشن آن درج کنند.

سوالات خود را در قسمت دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

یک پاسخ

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *