ضرورت احراز هویت

آیا احراز هویت سجام ضروری است + ضرورت احراز هویت

آیا احراز هویت سجام ضروری است ؟ آیا برای دریافت کد سهامداری نیازی به مراجعه به مراکز احراز هویت است؟ و احراز هویت برای اشخاص حقوقی ضروری است؟ جزو سوال‌های رایج و متداول دریافت کد بورسی هستند. پاسخ کلی که می‌توانیم به این سوال‌ها بدهیم، این است که سجامی شدن برای تمامی افرادی که در بورس فعالیت دارند، ضروری می‌باشد. تا زمانی هم که فرآیند احراز هویت الکترونیکی سجام یا حضوری در سجام انجام نشود، می‌توان گفت که ثبت نام شما از نوع سجامی ناقص است. با توجه به این موضوع، باز هم تعدادی از سهام‌داران برای احراز هویت سجام و ثبت نام در آن اقدام نکرده اند. همراه ما باشید تا ضرورت احراز هویت سجام را به طور کامل بررسی کنیم.

ضرورت احراز هویت سجام و ثبت نام در آن

ثبت نام در سجام از همان سال 97 آغاز شد. در سال 99، پیامی مبتنی بر الزامی نبودن سجام اعلام شد. بعدها در 14 شهریورماه سال 1400، اطلاعیه‌ی الزامی شدن ثبت نام در سجام منتشر شد. در این اطلاعیه، نکته‌ای مبتنی بر نحوه احراز هویت درج نشده است.
پس با سیر و تحولی که احراز هویت سجام در طی این سال‌ها داشته است، اکنون باید احراز هویت را برای فعالیت در بورس انجام بدهید. حتی افرادی که دارای سهام عدالت هستند، برای جلوگیری از بسته نشدن پنل کاربری خود باید اقدام به احراز هویت در سجام کنند. در غیر اینصورت، این افراد نمی‌توانند اقدام به خرید و فروش رسمی سهام عدالت خود نمایند. این موضوع در مورد افرادی هم که از مدت‌ها پیش در بازارهای بورسی فعالیت داشته اند، صدق می‌کند. یعنی اگر افرادی که در بورس سهامدار هستند، ملزم می‌باشند تا احراز هویت را انجام بدهند. افرادی هم که به تازگی می‌خواهند وارد بازار بورس شوند، باید احراز هویت در سجام را به درستی انجام داده باشند.

چرا احراز هویت در سجام ضروری است؟

افراد بسیار زیادی هستند که هنوز، دلیل ضروری بودن احراز هویت در سجام را نمی‌دانند. برای پی بردن به اهمیت احراز هویت در سجام باید حالتی را در نظر بگیرید که این گیت امنیتی وجود نداشت. در این شرایط، افراد به سادگی می‌توانستند در پولشویی همکاری داشته باشند. در فرآیند احراز هویت، تمامی افراد حقیقی و حتی حقوقی مورد بررسی قرار می‌گیرند. بانک‌ها، بانک مرکزی، مشاغل غیرمالی و موسسات غیر انتفاعی باید احراز هویت شوند. احراز هویت حضوری و غیر حضوری برای مبارزه با پولشویی مورد تایید هستند. به همین خاطر است که احراز هویت سجام از طریق اپلیکیشن سیگنال هم مورد تایید سازمان بورس، فرا بورس و سهام عدالت می‌باشد. (اپلیکیشن سیگنال توسط پلتفرم فراشناسا قدرت گرفته است.)

آیا فرآیند احراز هویت برای سهام عدالت ضروری است؟

احراز هویت افراد برای ورود به سهام عدالت لازم و ضروری است. یعنی تمام افرادی که دارای سهام عدالت هستند، باید به یکی از روش‌های حضوری و غیرحضوری اقدام به احراز هویت کنند. احراز هویت سهام عدالت از طریق اپلیکیشن سیگنال هم امکان‌پذیر است. دقت داشته باشید که احراز هویت سجام برای سهام عدالت، تنها برای هر یک کد ملی امکان‌پذیر می‌باشد.

آیا فرآیند احراز هویت برای سهام عدالت ضروری است؟
آیا فرآیند احراز هویت برای سهام عدالت ضروری است؟

آیا احراز هویت برای اشخاص حقوقی ضروری است؟

اشخاص حقوقی می‌توانند سازمان‌ها، موسسات، شرکت‌ها و یا گروه‌های تجاری و غیر تجاری باشند که تعداد اعضای آن‌ها بیشتر از یک نفر است. احراز هویت اشخاص حقوقی همانند احراز هویت اشخاص حقیقی ضروری است. چرا که سازمان بورس و اوراق بهادار باید شناخت کافی نسبت به سهامداران خود داشته باشد. از طرفی، یکی از شرایط لازم و ضروری برای افرادی که در بورس فعالیت دارند، باید یکی از روش‌های احراز هویت در سجام را انتخاب کنند.

آیا برای دریافت کد سهامداری نیازی به مراجعه به مراکز احراز هویت است؟

در سال‌های گذشته، این امکان برای افراد وجود داشت که بدون مراجعه به مراکز احراز هویت بتوانند کد سهامداری دریافت کنند. در حالی که افرادی که امروزه مایل به دریافت کد سهامداری هستند، تنها بعد از احراز هویت (حضوری و یا الکترونیک) می‌توانند کد سهامداری خود را دریافت کنند. روند احراز هویت برای افرادی حقیقی و حقوقی متفاوت است. اما نتیجه آن، برای ادامه دادن روند ثبت نام در سجام لازم و ضروری است. برای مثال، افرادی که تنها مدارک خود را در سامانه سجام بارگذاری کرده اند، اما احراز هویت خود را انجام نداده اند؛ جزو افراد سجامی ناقص شناخته می‌شوند.

خلاصه روند ضرورت احراز هویت سجام

افراد احراز هویت سجام را تنها یکبار با کد ملی خود می‌توانند انجام بدهند. یعنی شما با کد ملی که دارید، می‌توانید فقط و فقط یکبار برای احراز هویت و سجامی شدن اقدام کنید. همچنین، شما می‌توانید یکی از راه‌های احراز هویت حضوری و یا الکترونیک را انتخاب کنید. برای مثال، افرادی که هم به صورت حضوری و هم به صورت غیر حضوری برای احراز هویت مراجعه می‌کنند، کار غیرمجازی انجام داده اند.
به طور کلی، احراز هویت برای بازارهای بورس و اوارق بهادار باید به یکی از روش‌های حضوری و یا الکترونیکی توسط همان فرد انجام شود. اهمیت و ضرورت احراز هویت در سجام زمانی مشخص خواهد شد که شما بخواهید سهام خود را بفروشید و یا سهام خریداری کنید. افرادی که احراز هویت را انجام نداده باشند و کد بورسی برای آن‌ها صادر نشده باشد، نمی‌توانند به طور رسمی اقدام به خرید و فروش سهام کنند. چنانچه تمایل دارید که خرید و فروش سهام عدالت خود را به دست بگیرید، ملزم هستید تا مراحل احراز هویت سجام را طی کنید. (در صورتی که نتایج احراز هویت الکترونیک شما غیر قابل قبول بود، پول واریزشده برای اپلیکیشن‌های احراز هویت، عودت داده نخواهد شد.)

منبع : فراشناسا

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *