توکن امضای دیجیتال

توکن امضای دیجیتال چیست و نحوه استفاده آن چگونه است؟

زمانی که صحبت از توکن امضای دیجیتال در میان باشد، عموما به یک قطعه سخت‌افزاری با رابط USB اشاره می‌شود که حامل گواهی امضای دیجیتال است و وظیفه نگهداری از کلید خصوصی را برعهده دارد. درواقع این توکن‌ها مانند مدرک شناسایی عمل کرده و برای اثبات هویت، دسترسی به اطلاعات یا خدمات در اینترنت یا امضای برخی اسناد به صورت دیجیتال استفاده می‌شود.

اما خوب است بدانید که در حال حاضر برای استفاده از امضای دیجیتال راه دیگری به‌جز در دست داشتن توکن سخت‌افزاری امضای دیجیتال وجود دارد و شما می‌توانید تنها با گوشی همراه خود، از این امضا استفاده کنید.

امضای دیجیتال فراشناسا دقیقا با همین قابلیت ارائه شده است و افراد می‌توانند بدون داشتن این قطعه سخت‌افزاری و تنها از طریق گوشی هوشمند خود امضای دیجیتال را ثبت کرده و از آن استفاده کنند.

در ادامه با ما همراه باشید تا جزئیات بیشتری راجع به Digital signature token بررسی کنیم.

سرویس امضای دیجیتال فراشناسا

فراشناسا با ارائه‌ی سرویس امضای دیجیتال، بستر امن و کارآمدی را برای امضای اسناد فراهم می‌کند.
حفظ محرمانگی اسناد، تضمین هویت داده‌ها و انکارناپذیری از ویژگی‌های مهم این سرویس هستند.
امضای دیجیتال قابل ارائه به اداره‌ها، سازمان‌ها و کسب وکارها است.
برای دریافت اطلاعات در مورد سرویس امضای دیجیتال فراشناسا کلیک کنید:

توکن امضای دیجیتال چیست (معرفی توکن امضا دیجیتال)


در ویدئوی بالا، مرور کلی بر روی توکن امضای دیجیتال داشتیم، آن را ببینید.
سپس توضیحات بیشتری را که درباره‌ی توکن امضا ارائه شده، بخوانید.

شما که در حال مطالعه این مطلب هستید، حتما می‌دانید که امضای دیجیتال چیست و چطور ایجاد می‌شود، اما اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم برای درک بهتر توکن امضای دیجیتال، مطلبی که راجع به امضای دیجیتال نوشته‌ایم را نیز مطالعه کنید.

توکن امضای دیجیتال عموما با یک دستگاه فیزیکی محافظت شده با رمز عبور که برای احراز هویت فرد استفاده می‌شود شناخته می‌شود. تصویر زیر نمونه‌ای از توکن‌های امضای دیجیتال است.

یک نمونه توکن امضای دیجیتال

اما همانطور که بالاتر اشاره کردیم، در حال حاضر افراد می‌توانند بدون داشتن این قطعه فیزیکی و تنها به وسیله گوشی همراه خود، از امضای دیجیتال استفاده کنند.

در گذشته صدور گواهی امضا تنها در توکن‌های سخت‌افزاری امکان پذیر بود. این الزام، کاربر را ناچار به مراجعه حضوری به دفاتر اسناد رسمی و همچنین صرف هزینه برای تهیه توکن می‌نمود و مانع برای افزایش ضریب نفوذ خدمات دولت الکترونیک در کشور بوده می‌شد.

با توجه به این تفاسیر، در حال حاضر با استفاده از قابلیت Trusted Execution Environment (TEE) گوشی‌های همراه، از گوشی به عنوان سخت‌افزار مورد نیاز برای ارائه گواهی امضای دیجیتال استفاده شده و به این ترتیب فرایند صدور سنتی گواهی از طریق دفاتر اسناد رسمی از میان برداشته شده است.

حتما بخوانید: گواهی امضای الکترونیکی

نحوه استفاده از توکن امضای دیجیتال


نحوه استفاده از توکن امضای دیجیتال بستگی به این دارد که گواهی امضای دیجیتال شما به چه صورت قابل دسترسی است؛ روی گوشی شما قرار دارد یا در یک تراشه سخت‌افزاری جداگانه.

اگر امضای دیجیتال روی تلفن همراه شما ثبت شده باشد، برای استفاده از آن نیاز به انجام دادن کار خاضی ندارید و با ورود به بستر امضا، می‌توانید از گواهی امضای خود استفاده کنید. اما اگر توکن امضای دیجیتال شما از نوع تراشه‌های سخت‌افزاری مجزا از گوشی باشد، با توجه به نوع آن، نحوه استفاده از آن هم می‌تواند کمی تغییر کند.

نحوه کار توکن امضای دیجیتال

با توجه به نحوه استفاده از توکن امضای الکترونیکی، شما نمی‌توانید آن را در اختیار افراد دیگر قرار بدهید. هم اکنون رایج‌ترین نوع توکن امضای الکترونیکی همان فلش و USB بوده که دارای یک نرم افزار داخلی است. این نرم‌افزار داخلی باعث می‌شود که هر نوع امضای دیجیتالی را تشخیص بدهید.

ویژگی‌های انواع توکن امضای دیجیتال USB


همانطور که گفتیم، هم اکنون توکن امضا دیجیتال USB توسط بسیاری از کاربران جهان در حال استفاده است. با بررسی ویژگی‌های این نوع از توکن می‌توانید از مزایا و یا معایب آن اطلاع پیدا کنید. این ویژگی‌ها در ادامه بیان شده اند.

 1. کلید خصوصی امضای دیجیتال در usb token قرار دارد و نمی‌توان آن را خارج از token ارسال کرد. با استفاده از رمز عبور می‌توانید امنیت نحوه ورود خودتان را در حین انجام کارها در فضای دیجیتال افزایش بدهید.
 2. برای ذخیره یک نوع امضای الکترونیک از توکن USB می‌توانید استفاده کنید.
 3. توکن USB، توکن PKI یا زیرساخت کلید عمومی هم می‌گویند که جزو امن‌ترین روش‌های ورود به سیستم‌ها محسوب می‌شود.
 4. قابلیت پشتیبانی از ذخیره چندین گواهی در بعضی توکن‌ها وجود دارد.
 5. توکن‌های USB را باید از طریق کابل به درگاه USB دستگاه وصل کنید. بنابراین، شما می‌توانید این نوع توکن را به صورت یک کلید یا پلاگین در دست خود داشته باشید.
 6. با استفاده از این توکن نیازی به درایورهای اضافی ندارید. چون طیف زیادی از توکن‌های USB به درایورهای کمتری نیاز دارند.
 7. توانایی توکن‌های USB در رمزگذاری ایمن و افزایش امنیت بسیار بالا است.
 8. توکن‌های بادوام دارای بدنه مقاوم در برابر نفوذ آب و رطوبت هستند.
 9. مقاومت در برابر شوک و لرزش هستند.
 10. تعداد زیادی از این توکن‌ها دارای قابلیت نصب خودکار هستند.
 11. توکن‌های USB نیازی به خواننده (Reader) ندارند.

اگر تصمیم دارید تا توکن USB امضای دیجیتال خریداری کنید، باید آن token دارای تاییدیه از مرکز دولتی صدور گواهی الکترونیکی ریشه کشور باشد.

کاربرد انواع توکن امضای دیجیتال


انواع توکن امضای دیجیتال همانند امضای دستی و فیزیکی قابل اطمینان هستند. چون یک کلید خصوصی برای امضای دیجیتال نیاز است که هر فرد، این کلید مخصوص به خودش را می‌داند و به آن دسترسی دارد. سپس، نشانه‌ها با ذخیره اطلاعات و فرآیندهای عملیاتی امن می‌توانند دسترسی و ورود شما را به حساب کاربری‌تان امن نمایند.

در لیست زیر، شاهد کاربردهای متنوع توکن امضای الکترونیک هستید:

 • تایید صحت و یکپارچگی اسناد و اطلاعات مانند امضای دیجیتال
 • احراز هویت دیجیتال (افراد، سازمان‌ها، نرم افزار و سخت افزار)
 • امضای الکترونیکی اسناد رسمی شرکت در سامانه مناقصات و مزایدات
 • ارسال اظهار نامه مالیاتی و مالیات ارزش افزوده مانند سامانه امور مالیاتی کشور
 • رمزگذاری و رمزگشایی اسناد و اطلاعات
 • امنیت بانکداری الکترونیک
 • انتقال امن اطلاعات در بستر شبکه و اینترنت
 • پست الکترونیکی امن مانند ایمیل
 • ثبت سفارشات خارجی مانند سامانه جامع تجارت ایران
 • املاک و مستغلات مانند سامانه ایران املاک
 • طرح شباب وزارت بازرگانی
 • امور بورس و اوراق بهادار
 • امضای دیجیتال در نرم افزارهای کاربردی مانند سامانه خودرو
 • امنیت نرم افزارهای آنلاین

سوالات متداول توکن امضای الکترونیکی


توکن امضای دیجیتال چیست ؟

توکن امضا دیجیتال می‌تواند از کلید خصوصی افراد حفاظت کند. از این کلید خصوصی هم می‌توانید برای رمزگشایی اطلاعات و ایجاد امضای دیجیتال استفاده کنید.

کاربرد توکن امضای دیجیتال چیست ؟

از آنجایی که هر فرد دارای یک کلید خصوصی منحصربه‌فرد (توکن امضا) برای دسترسی به امضای دیجیتال است، این توکن دارای کاربردهای مهمی در ایجاد امنیت افراد می‌باشد. در این مقاله به کاربردهای این نوع توکن پرداختیم. یکی از این کاربردها، حفظ امنیت بانکداری الکترونیک است.

مزایای استفاده از توکن امضای دیجیتال چیست ؟

محرمانه بودن اطلاعات، مشخص بودن تاریخ و زمان ارسال و دریافت اطلاعات، مشخص بودن مبدأ و مقصد اطلاعات ارسالی و دریافتی و عدم انکار فرستنده از ارسال اطلاعات جزو مزایای استفاده از توکن های امضای دیجیتالی محسوب می‌شوند.

منبع : فراشناسا

سوالات خود را در قسمت دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

6 پاسخ

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *