digital-signature-02

احراز هویت فراشناسا، آغاز سفر دیجیتال

همه ما حداقل یک بار در طول زندگی‌مان احراز هویت را تجربه کرده‌ایم. نشان دادن کارت ملی به کارمند بانک برای تطبیق چهره هنگام افتتاح حساب و پر کردن فرمی طولانی از مشخصات فردی، مثالی ساده از احراز هویت در زندگی روزمره است.

ثبت‌نام در سامانه ثنا و سجام نیز از موارد دیگری است که مستلزم احراز هویت می‌باشد. تا همین چند سال پیش، ثبت‌نام در این سامانه‌ها نیازمند حضور در صف‌های طولانی احراز هویت در دفاتر پیشخوان بود.

با همه‌گیری ویروس کرونا، جای خالی سرویسی که بتواند به کمک شبکه بهداشت آمده و احراز هویت را به صورت غیر حضوری انجام دهد به‌شدت احساس می‌شد؛ سرویسی که در عین داشتن دقت و سرعت بالا، استفاده کردن از آن برای عموم جامعه آسان و امن باشد.

در چنین شرایطی، شرکت دانش بنیان پردازش اطلاعات مالی پارت، با در اختیار داشتن بزرگ‌ترین تیم هوش مصنوعی کشور، موفق به توسعه سرویس احراز هویت بیومتریک شد. این سرویس در اختیار سازمان‌هایی همچون قوه قضاییه و سازمان بورس و اوراق بهادار کشور قرار گرفت تا به این ترتیب، در ثبت‌نام ثنا و سجام، احراز هویت حضوری جای خود را به احراز هویت غیرحضوری بدهد.

در ادامه به بررسی جزئیات بیشتر این سرویس می‌پردازیم.

نکته مهمی که راجع به سرویس‌های احراز هویت نمی‌دانید

احراز هویت یا authentication، فناوری تایید یا رد هویت یک فرد براساس شاخص‌های مختلف می‌باشد. در واقع هدف اصلی احراز هویت، تشخیص افراد جاعل هویت و حذف شدن آن‌ها از فرآیند مربوطه است. اهمیت دقت یک سرویس احراز هویت زمانی مشخص می‌شود که تشخیص افراد جاعل، امری حیاتی در آن کسب و کار باشد.

در خدماتی همچون افتتاح حساب بانکی یا دریافت کد ثنا در سامانه قوه قضائیه، کوچک‌ترین نقصی در احراز هویت می‌تواند منجر به پیامدهای جدی و بعضا جبران‌ناپذیر شود. از این رو دقت یک سرویس احراز هویت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

برخی از شرکت‌ها، فرآیند احراز هویت را شامل موارد متفاوتی می‌دانند. برای مثال، فرآیند ارسال کد تایید برای شماره تماسی که در یک سامانه وارد کرده‌اید از نظر برخی از مدعیان ارائه سرویس احراز هویت، به عنوان احراز هویت الکترونیک مطرح می‌شود. یا برخی دیگر اسکن چهره به تنهایی را به عنوان راهکار احراز هویت معرفی می‌کنند. این در حالی است که تمامی این راه‌ها قابل جعل است و امکان فریب سیستم در این موارد راحت‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد.

پارت با دغدغه‌ی ارائه راهکاری بدون خطا و با هدف توسعه‌ی سرویس احراز هویتی قدرتمند، سرویس “فراشناسا” را ارائه کرده است. فراشناسا سرویس احراز هویت مبتنی بر تکنولوژی بیومتریک می‌باشد که با بهره‌گیری از هوش مصنوعی توسعه داده شده است تا پاسخگوی نیاز سازمان‌ها و مراکزی باشد که احراز هویت در آن‌ها یک امر حیاتی محسوب می‌شود.

در ادامه نگاهی میاندازیم به جزئیات ویژگی‌های فنی فراشناسا.

هر آنچه باید راجع به سرویس احراز هویت پارت بدانید

یکی از ویژگی‌های سرویس و زیرساخت احراز هویت غیرحضوری فراشناسا، لایه‌های بیشتر احراز هویت جهت افزایش امنیت و کاهش درصد خطا است. هر یک از این لایه‌های وظیفه‌ای دارد که اینجا به طور مختصر آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

  • لایهVerification: این لایه ابتدایی در فرآیند احراز هویت است که در آن فراشناسا با استفاده از پایگاه داده سازمان‌های قانونی مانند ثبت احوال، هویت کاربر را تایید می‌کند. در واقع در این لایه بررسی می‌شود که آیا شخص درخواست دهنده هویت درستی دارد یا خود را به جای فرد دیگری جا زده است.
  • لایه Liveness: لایه دوم به سیستم کمک می‌کند تا مشخص شود فرد روبروی دوربین که در حال احراز هویت است واقعی است یا اینکه احیانا با استفاده از تصویر و یا ویدیو، جعل نشده باشد.
  • لایه Awareness: این لایه مهم برای افزایش هرچه بیشتر امنیت سرویس احراز هویت است که با کمک فناوری‌های هوش مصنوعی پارت به وجود آمده و وجه تمایز فراشناسا با سایر رقبا می‌باشد. در این لایه با استفاده از تشخیص حرکات دست، تشخیص گفتار و اسکن سه بعدی چهره با چرخش سر، امنیت فرآیند احراز هویت تضمین می‌شود.

از آنجا که فراشناسا سرویسی کاملا بومی بوده و توسط نخبگان و متخصصان داخلی در شرکت دانش بنیان پارت توسعه یافته است، قابل شخصی‌سازی و ارائه در مدل‌های مختلف می‌باشد. همچنین به پشتوانه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری قدرتمند می‌تواند پاسخگوی نیاز مشتریان با هر حجم درخواستی باشد.

خوب است بدانید احراز هویت بیومتریک فراشناسا به شکل گیری مفاهیم امضا دیجیتال و پیرو آن صدور سفته الکترونیکی توسط اشخاص حقیقی کمک کرده است و در حال حاضر بیش از 13 میلیون کاربر توسط این سامانه احراز هویت شده‌اند.

سرویس احراز هویت پارت در نمایشگاه تراکنش ایران

پارت دانش بنیان به منظور تحقق یکی از اهداف خود، یعنی گسترش فناوری در کشور، در نهمین نمایشگاه تراکنش ایران که از 18 تا 20 دی‌ماه 1402 در مرکز آفرینش‌های کانون و هتل لاله برگزار می‌شود حضور دارد تا با ارائه راهکار جامع اقتصادی خود، دستاورد سال‌ها تلاش در حوزه فین‌تک را در اختیار سازمان‌های دغدغه‌مند قرار دهد. همچنین برگزاری نشست «احراز هویت، مرکز ثقل سفر دیجیتالی» نیز با مدیریت کارشناسان این مجموعه برگزار خواهد شد.

در صورت تمایل به شرکت در این نشست با شماره 02174318050 تماس حاصل فرمایید


دیدگاه ها بسته شده اند.