دریافت کد بورسی

برای دریافت کد بورسی چه باید کرد ؟

تقاضا برای دریافت کد بورسی به صورت غیر حضوری از اردیبهشت ماه سال 1399 افزایش یافت. چون داشتن کد بورسی 5 رقمی و احراز هویت الکترونیکی سجام به معنای داشتن مجوز رسمی برای فعالیت در معاملات بورس و فرابورس می‌باشد. همچنین، افرادی که کد بورسی دارند؛ می‌توانند از آن برای آزادسازی سهام عدالت خود استفاده کنند. هم اکنون، نحوه دریافت کد بورسی بدون مراجعه حضوری است. حتی زمانی که می‌خواهید مراحل کد بورسی برای کودک، نوزاد، زیر 18 سال را انجام بدهید، نیازی به مراجعه حضوری نیست. همراه ما باشید تا نحوه ثبت نام در سامانه سجام برای گرفتن کد بورسی آنلاین را در تمامی گروه‌های سنی توضیح دهیم.

کد بورسی چیست


کد بورسی یکی از ضروری‌ترین اطلاعات برای سرمایه گذاری در بورس می‌باشد. علاوه براین، کد بورسی در خرید اوراق بهادار از بازار سرمایه بسیار لازم است. زیرا، کد بورسی دارای ارزشی همانند کد ملی شما است. به طوری که شما به واسطه کد بورسی در بازار سرمایه و بورس شناسایی می‌شوید. در صورتی که مشکلی برای سهام‌ شما پیش بیاید، با دارا بودن کد بورسی می‌توانید از راه قانونی به رفع مشکل به وجود آمده بپردازید. در حال حاضر، بدون داشتن کد بورسی نمی‌توانید هیچ نوع فعالیتی در تعاملات بورس و فرابورس داشته باشید. نام دیگر، کد بورسی همان کد سهامداری است. اما کد آنلاین، هویت جداگانه و مستقلی دارد که در زیرمجموعه کد بورسی قرار نمی‌گیرد.

کد بورسی چند رقمی است


کد بورسی 5 رقمی است. البته 3 حرف فارسی هم در کنار کد بورسی هر فرد وجود دارد. 3 حرف فارسی که در کد بورسی وجود دارد، همان 3 حرف نخست نام خانوادگی شما است. به طور کلی و خلاصه، کد بورسی افراد غیر قابل تغییر است. مگر اینکه در شرایط خاص بتوان کد بورسی را تغییر داد.

کد بورسی من در سجام چیست


کد بورسی سجام برای هر فرد، یکتا است و نمی‌توان هیچ دو فردی را پیدا کرد که کد بورسی آن‌ها شبیه به هم باشد. ابتدا کد بورسی سجام به شماره موبایل شما ارسال می‌شود. سپس، شما باید این کد بورسی را در فایلی نگهداری کنید تا فرد دیگری به آن دسترسی نداشته باشد. در صورتی که کد بورسی را فراموش کردید و یا فایل مربوط به آن را پاک کردید، بهتر است به سامانه‌های استعلام کد بورسی مراجعه کنید. سپس، کد ملی و شماره موبایل خود را درج کنید تا کد بورسی شما استعلام شود.

هزینه دریافت کد بورسی

مبلغ مورد نیاز برای دریافت کردن کد بورسی متفاوت است. هزینه دریافت کد بورسی برای کودکان زیر 18 سال و افراد بزرگسال فرق دارد. هزینه گرفتن کد بورس برای کودکان می‌تواند در بازه 10 تا 20 هزار تومان باشد.

اگر احراز هویت حضوری سجام و ثبت نام در کارگزاری‌ها را انجام بدهید و مبلغی بین 20 الی 40 هزار تومان را پرداخت می‌کنید. در صورتی که کارگزاری هایی را برای دریافت کد بورسی انتخاب کنید که هزینه ثبت نام را دریافت نمی‌کنند، حداکثر 30 هزار تومان باید پرداخت کنید.

برای احراز هویت الکترونیک و ثبت نام در کارگزاری نیز هزینه‌ی 20 هزار تومان را باید پرداخت کنید.

توجه داشته باشید که این آمار متعق به سال 1400 است.

بیشتر بخوانید: هزینه احراز هویت سجام چقدر است؟

مدارک لازم جهت دریافت کد بورسی (لیست جدید و کامل)


مدارک اخذ کد بورسی را باید در حین ثبت نام در سجام ارائه بدهید. دقت داشته باشید که ارائه کردن مدارک جعلی موجب می‌شود که نتوانید مراحل احراز هویت غیر حضوری را انجام بدهید.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن کد بورسی در سجام عبارتند از:

 1. مدارک شناسنامه‌ای (نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام پدر، شماره شناسنامه، کد ملی، سری و سریال شناسنامه)
 2. اطلاعات ارتباطی (آدرس محل سکونت، محل کار، کد پستی، تلفن ثابت و تلفن همراه)
 3. اطلاعات بانکی (شماره حساب، نام بانک، نام شعبه، کد شعبه و شماره شبا)

بعد از ثبت نام در سجام و احراز هویت در آن باید یک کارگزاری بورس را انتخاب کنید. بعد از انتخاب کارگزاری بورس، مدارک زیر را باید در سایت کارگزاری درج کنید تا نام کاربری و کلمه عبور برای ورود شما صادر شود.

 1. مدارک هویتی (نام، نام خانوادگی، کد ملی و تاریخ تولد)
 2. اطلاعات فردی (جنسیت، نام پدر، شماره شناسنامه، سری و سریال شناسنامه، محل تولد و محل صدور)
 3. مدارک تماس (آدرس محل زندگی، شماره ثابت، شماره همراه و کد پستی)
 4. اطلاعات شغلی
 5. مدارک بانکی (نام بانک، شماره حساب، شماره شبا و نوع حساب)

جدیدترین اطلاعیه درباره مدارک لازم برای کد بورسی


اگر پیش از اجباری شدن ثبت نام و احراز هویت سجام، کد بورسی دریافت کرده اید؛ باز هم باید اطلاعات فوق را در سامانه سجام و سپس، سایت کارگزاری درج کنید.

نحوه دریافت کد بورسی سجام


در گذشته، دریافت کد بورسی منوط به ثبت نام در سامانه سجام نبود. در صورتی که امروزه باید نحوه گرفتن کد بورسی غیر حضوری را بدانید. اپلیکیشن‌هایی مانند سیگنال که از پلتفرم فراشناسا قدرت‌گرفته هستند، به شما کمک می‌کنند تا مراحل گرفتن کد بورسی را به سادگی انجام بدهید. در روش دیگر، می‌توانید از طریق سایت سجام اقدام به گرفتن کد بورسی رایگان کنید. در هر دو حالت، فرآیند احراز هویت افراد به طور کامل انجام می‌شود. لازم است بدانید که مبلغی را باید به ازای دریافت کد بورسی سجام غیر حضوری واریز کنید.

نحوه دریافت کد بورسی سجام
نحوه دریافت کد بورسی سجام

مراحل گرفتن کد بورسی آنلاین و غیر حضوری


با وجود سامانه بیومتریک فراشناسا، مراحل دریافت کد بورسی غیر حضوری بسیار ساده است. همچنین، درصد بالای تشخیص نمونه‌های تقلبی در این سامانه باعث شده است تا درصد خطا به صفر تقلیل پیدا کند. مراحل دریافت کد آنلاین بورس به صورت غیر حضوری عبارتند از:

 1. کد ملی و شماره تماسی را که مربوط به شخص متقاضی است، در بخش ثبت نام سجام اپلیکیشن سیگنال درج ‌کنید. سپس، گزینه “درخواست کد تایید” را بزنید تا پیامکی برای اطلاع رسانی کد 5 رقمی تایید ارسال شود.
 2. کد تایید را درج کنید و گزینه ارسال را انتخاب نمایید.
 3. هزینه ثبت نام سجام را به صورت آنلاین پرداخت کنید و پس از پرداخت، اپلیکیشن سیگنال را انتخاب نمایید.
 4. در مرحله بعد نیاز است تا اطلاعات هویتی خود را درج کنید. توجه داشته باشید که اطلاعات هویتی شما باید مطابق با اطلاعاتی باشد که در سامانه ثبت احوال درج شده است. پس باید اطلاعات شخصی درج شده در شناسنامه و کارت ملی خودتان را با دقت بنویسید.
 5. اطلاعات محل سکونت و اطلاعات محل کار خودتان را باید در مراحل بعدی هم ثبت کنید.
 6. پاسخ دادن به سوال‌های بورسی، میزان آشنایی شما را با این حوزه می‌سنجد. در صورتی که از قبل، کد بورسی دارید؛ می‎توانید در فیلدهای مربوطه درج کنید.
 7. اطلاعات حساب بانکی شما جزو اطلاعات مهمی هستند که باید در مراحل گرفتن کد بورسی غیر حضوری ثبت کنید. در صورتی که بیش از یک حساب بانکی دارید، می‌توانید اطلاعاتی مانند شماره حساب، شماره شبا، نام بانک و اطلاعات شعبه صادر کننده حساب خود را درج کنید. زمانی که اطلاعات بانکی را به طور کامل وارد کردید، کادر 1 و 2 با اطلاعات نام بانک و شماره حساب پر خواهد شد.
 8. در مراحل پایانی، اطلاعات هویتی و شخصی شما همانند نام، نام خانوادگی، محل سکونت، محل کار و اطلاعات بانکی، نمایش داده می‌شوند تا اطمینان کاملی بابت درج شدن اطلاعات خود داشته باشید. اگر اطلاعات نمایش داده شده، مورد تایید شما است؛ می‌توانید گزینه “تایید” را بفشارید. در صورت موفقیت آمیز بودن، پیامی نمایش داده می‎شود.
 9. در صورتی که اطلاعات شما بررسی شد و نتایج مورد تایید بود؛ یک کد پیگیری 10 رقمی به شماره موبایل شما ارسال می‌شود.

نحوه دریافت کد بورسی غیرحضوری سجام (بخش دوم)


درست زمانی که کد پیگیری 10 رقمی برای شماره موبایل شما ارسال شد؛ باید مراحل احراز هویت بخش دوم دریافت کد بورسی آنلاین را طی کنید. برای طی کردن بخش دوم مراحل احراز هویت کد بورسی غیر حضوری نیاز است تا شرایطی را داشته باشید. این شرایط عبارتند از:

 • متقاضی دریافت کد آنلاین بورس باید سنی بیشتر از 18 سال داشته باشد.
 • متقاضی باید دارای کارت ملی هوشمند باشد. در غیر اینصورت، باید رسید دریافت کارت ملی را داشته باشد.
 • فرد متقاضی برای دریافت کد بورسی غیر حضوری باید از نوع حقیقی و دارای ملیت ایرانی باشد.
 • شخص متقاضی باید خودش اقدام به ارسال مدارک بورسی کند. در غیر اینصورت، فرآیند ارسال مدارک او پذیرفته نیست.
 • زمانی که مراحل احراز هویت غیر حضوری با ارسال تصویر و ویدئو انجام می‌شود، باید شئونات اسلامی رعایت شود. در غیر اینصورت، فرآیند گرفتن کد بورسی سجام با مشکل دچار می‌شود.
 • احراز هویت غیر حضوری که برای دریافت کد بورسی سجامی انجام می‌شود، تنها یکبار خواهد بود.
 • صرفا افرادی که در داخل کشور سکونت دارند، می‌توانند از اپلیکیشن سیگنال و خدمات فراشناسا برای احراز هویت و دریافت کد بورسی سجامی استفاده کنند.

ویدئوی آموزش نحوه احراز هویت غیر حضوری در سامانه سجام

ثبت نام در کارگزاری برای گرفتن کد بورس


یک راه دیگر برای دریافت کد بورسی، ثبت نام در کارگزاری است. دقت داشته باشید که این روش به صورت حضوری انجام می‌شود و نمی‌توان آن را جزو روش‌های دریافت کد بورسی آنلاین دانست. در ضمن، زمانی که خواسته باشید تا کارگزاری خود را تغییر بدهید، باید همین اطلاعات را دوباره در فرم‌های ارزیابی کارگزاری جدید وارد کنید.

نحوه ثبت نام در سامانه سجام برای کد بورسی غیر حضوری


نحوه ثبت نام در سامانه سجام برای دریافت کد بورسی همانند روند دریافت کد آنلاین بورس در اپلیکیشن‌ها است. البته تفاوت‌های جزئی دارد. ابتدا وارد سامانه سجام می‌شوید. سپس، مراحل 1 تا 6 را به طور مرحله به مرحله طی می‌کنید. وضعیت اولیه، تکمیل فرم‌ها، تایید استعلام و دریافت کد پیگیری، مراجعه به مراکز احراز هویت، تایید هویت نزد مراکز احراز هویت و تایید سهامدار در سجام همان مراحلی هستند که باید طی شوند. در بخش مراکز احراز هویت، دو راه حل پیش پای شما گذاشته می‌شود. ابتدا، نزدیک‌ترین دفاتر پیشخوان به شما پیشنهاد داده می‌شوند. در راه حل دوم، اپلیکیشن‌های احراز هویت به شما معرفی خواهند شد. این انتخاب شما است که کدام روش را برای احراز هویت انتخاب کنید.

گرفتن کد بورسی سهام عدالت


دریافت کد معاملاتی سهام عدالت و دریافت کد بورسی سهام عدالت، هر دو دارای یک روش یکسان هستند. برای گرفتن کد یکتای بورسی در سهام عدالت نیاز است تا ابتدا کد بورسی مخصوص خود را دریافت کنید. در صورت داشتن کد بورسی به شما اجازه داده می‌شود تا به صورت رسمی، مجوز فعالیت در بازار بورس را داشته باشید. داشتن مدارکی مانند کد ملی، شماره حساب، شماره شبای حساب و شناسنامه برای دریافت مجوز فعالیت سهام عدالت ضروری هستند. لازم است بدانید که مراحل گرفتن کد بورسی سهام عدالت در سهالم عدالت همانند مراحل ثبت نام برای کد بورسی غیر حضوری می‌باشند.

دریافت کد بورسی سهام عدالت
دریافت کد بورسی سهام عدالت

کد بورسی برای کودکان مراحل


پلتفرم فراشناسا توانسته است تا راه حل مناسبی به منظور دریافت کد بورسی برای کودکان و افراد زیر 18 سال ارائه کند. روند ثبت نام در سجام و کد گیری بورس برای کودکان را باید همانند نحوه گرفتن کد بورسی غیر حضوری انجام بدهید. با این تفاوت که اطلاعاتی که در دریافت آنلاین کد بورسی برای فرزندان درج می‌شود، باید اطلاعات شناسنامه‌ای خود کودکان باشد. به غیر از آن نیاز است تا اطلاعات بانکی، محل سکونت و کار سرپرست او هم درج شود. یکی از روش‌های دریافت کد بورسی برای کودک، نوزاد، زیر 18 سال مراجعه به اپلیکیشن‌های احراز هویت غیر حضوری است. البته راه دیگری هم به منظور کد گیری بورسی برای کودکان وجود دارد. مراجعه به سامانه آنلاین سجام همان راه دیگر برای گرفتن کد بورسی افراد زیر 18 سال می‌باشد.

احراز هویت بدون کد بورسی


زمانی که کد پیگیری 10 رقمی سجام را دریافت کرده باشید، می‌توانید مراحل احراز هویت بدون کد بورسی را انجام بدهید. پس از تایید شدن مراحل احراز هویت می‌توانید کد بورسی منحصربه‌فرد خود را دریافت کنید. اگر تا کنون، موفق به دریافت کد پیگیری خود نشدید، می‌توانید به سایت سجام مراجعه کرده و گزینه بازیابی کد پیگیری سجام را انتخاب نمایید.

احراز هویت بدون کد پیگیری


آیا احراز هویت بدون کد پیگیری امکانپذیر است یا خیر؟ این سوال، درست در زمانی پیش می‌آید که در مراحل ابتدایی احراز هویت نمی‌توانید ادامه آن‌ها را انجام بدهید. پیش از هر چیزی خوب است بدانید که دریافت کد پیگیری سجام را می‌بایست پیش از احراز هویت انجام بدهید. چون نخستین مرحله برای دریافت مجوز رسمی فعالیت در بورس و فرابورس، دریافت کد پیگیری و کد بورسی است. حتی اگر خواسته باشید به صورت غیر حضوری، احراز هویت را انجام بدهید؛ ابتدا بررسی می‌شود که کد پیگیری 10 رقمی دارید یا خیر. برای مثال، در نخستین مرحله احراز هویت در اپلیکیشن سیگنال بررسی می‌شود که کد پیگیری 10 رقمی سجام به کد ملی شما تعلق گرفته یا خیر. در صورتی که کد پیگیری 10 رقمی سجام داشتید، می‌توانید احراز هویت بدون کد پیگیری را انجام بدهید.

بازیابی کد پیگیری را چه زمانی انجام بدهیم؟


به طور معمول، کد 10 رقمی بعد از ثبت نام در سجام ارسال می‌شود. اما در بعضی از اوقات ممکن است که کد پیگیری برای فرد ارسال نشود. با مراجعه به سایت سجام و درج اطلاعات ورود خود می‌توانید کد پیگیری را بازیابی و مشاهده کنید. به طور میانگین، کد پیگیری سجام در بازه زمانی یک ساعت یا 2 روز پس از ثبت نام برای فرد ارسال شود. اگر این بازه رد شده و کد پیگیری را دریافت نکنید؛ کد پیگیری 10 رقمی برای شما ثبت شده، اما به صورت پیامکی دریافت نکردید.

خوب است بدانید افرادی که ثبت نام سجام را به طور کامل انجام نداده باشند، کد پیگیری سجام برای آن‌ها ارسال نخواهد شد. اگر در این دسته قرار دارید، بهتر است مراحل ثبت نام خود را تکمیل کنید.

بازیابی کد پیگیری سجام را چگونه انجام بدهم؟


افراد بسیار زیادی هستند که ثبت نام سجام در منزل را انجام داده اند، اما کد پیگیری خود را فراموش کرده اند. در این شرایط با بازیابی کد پیگیری سجام می‌توانند مراحل احراز هویت خود را آغاز نمایند. اگر به حساب کاربری خود در سایت سجام هم مراجعه کنید، گزینه‌ی بازیابی کد پیگیری را مشاهده خواهید کرد. پس از کلیک کردن بر روی گزینه “بازیابی کد پیگیری” می‌توانید شماره تلفن خود را درج کنید. یک کد 5 رقمی برای شما ارسال می‌شود. درج کردن شماره 5 رقمی در سایت سجام به منزله تایید کردن اطلاعات شما است. کد ملی یا شناسه ملی خود را می‌بایست در مرحله‌ی بعد درج کنید. اگر این اطلاعات شما تایید شد، اطلاعات دقیقی را مشاهده می‌کنید. در صورتی که اطلاعات یکی از مراحل بازیابی کد پیگیری را اشتباهی درج کرده باشید، نمی‌توانید سایر اطلاعات خود را به طور کامل مشاهده کنید.

منبع : فراشناسا

سوالات خود را در قسمت دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

7 پاسخ

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *